Walcheren Verschenen: Jaarboek Walcheren 2011 Vogels op 2011 7 Natuurlijke regulatie Wat nu nog ontbreekt, is hoe de natuur zelf kan bijdragen aan een reductie van het aan tal ganzen. Een predator als de vos is een gezworen vijand van de gans. Zo bleek dat in gebieden waar steeds meer vossen actief waren, het broedsucces van de ganzen afnam. Ook ziekten en parasieten kunnen bij oudere populaties een steeds grotere rol gaan spelen. We moeten de natuur zelf wat dat betreft ook een beetje de tijd geven regulerend op te treden. Hoe verder? Het is duidelijk dat het beheren van ganzen- populaties een moeilijke zaak is en dat het ei van Columbus nog niet gevonden is. Het INBO werkt nu aan een model om popula tieontwikkelingen van ganzen in te kunnen schatten en zo tot een beter regulatiebeleid te komen. Telgegevens zijn hier de basis voor. Zo telt ook de vogelwerkgroep van 't Duumpje jaarlijks de aanwezige ganzen in West Zeeuws-Vlaanderen. Op deze manier werken we mee aan het vinden van een ef fectieve, maar duurzame en diervriendelijke oplossing voor dit probleem. Telpost Breskens Vogels kennen geen grenzen en vogelwerk groepen evenmin. Dat blijkt uit het feit dat vwg. Walcheren al enkele tientallen jaren een voortrekkersrol speelt bij het beman nen van telpost Nieuwesluis. Onze 'eigen' vogelaars inventariseren in het binnenland, maar vogels kijken op de telpost is minder geliefd. Walcheren De Walcheraars publiceren de Walcherse waarnemingen ieder kwartaal in 't Zwelm- pje (volksnaam voor boerenzwaluw). Voor een goed inzicht biedt een periode van een volledig jaar een beter inzicht. Deze publicatie bestrijkt geheel 2011Het vorige jaaroverzicht dateerde uit 1998. Het jaaroverzicht wordt voorafgegaan door een inleidend hoofdstuk van de hand van Anton van Haperen, die nader ingaat op de ontwikkelingen die Walcheren de laatste 15 jaar gekend heeft. Er zijn ruim 500 ha bos nieuwe natuurgebieden en natuurvriende lijke oevers bijgekomen. Het peilbeheer is nog verre van optimaal omdat waterschap pen het peil zo inrichten dat in de eerste plaats de agrarische sector vooruitkan. Natuurbelangen zijn ondergeschikt. Alleen als een natuurgebied 'losgekoppeld' is van het reguliere afvoersysteem, is een voor de natuur optimaal waterpeil in te stellen. Het werkje is tot stand gekomen onder re dactie van de Zeeuwse ornithologen Peter Meininger en Johannes Luiten, behelst 80 pagina's incl. literatuurlijst en is voorzien van 28 grafiekjes en 30 fraaie foto's ge maakt door leden van de vogelwerkgroep zelf. Zie ook www.vwgwalcheren.nl Bestelinformatie 'Vogels op Walcheren 2011' is te bestellen door€ 10,00 (incl. verzendkosten) over te maken op rekening 12.44.38.059 t.n.v. VWG-Walcheren onder vermelding van 'Jaarboek 2011' en uw naam en adresgegevens. Voor België: 11,40 ten gunste van IBAN NL43 RABO 0124 4380 59 en BIC RABONL2U aet een introductie over de recente veranderingen ii het Walcherse landschap door Anton van Haperen

't Duumpje | 2012 | | pagina 7