Pleegouderschap bij steltlopers Winter? ft In het voorjaar zag ik een bijzonder tafereel, namelijk een Scholekster die een jonge Kluut voerde. Hoelang deze situatie heeft geduurd, weet ik niet; het was een toeval lige waarneming. Dit gedrag van de Scholekster is bijzonder, maar zeker ook dat van de jonge Kluut. De Scholekster is de enige steltloper die zijn jongen voedt en waarvan de jongen tevens bedelgedrag vertonen. Bij alle andere steltlopers, dus ook bij de Kluut, leren de jongen onder begeleiding van de ouders zelf voedsel te bemachtigen. Ze krijgen niks voorgeschoteld. Het is wel eigenaardig dat juist een vogelsoort onthaald wordt die een ander gedrag vertoont dan de eigen soort. Van Scholeksters is bekend dat ze soms een scholeksterwees onder de hoede nemen, maar de stiefkinderen krijgen de normale scholeksteropvoeding en worden dus gevoerd. Bij kleine zangvogels komt het voor dat ze het jong van de Koekoek grootbrengen; ook dat jongen van het eerste broedsel de eigen ouders helpen om het tweede broed sel groot te brengen. Maar zou het kunnen dat als onze kleine Kluut volwassen is, hij ook zijn jongen gaat voeren? En dat de nakomelingen van onze kleine Kluut succesvoller zijn dan die van de andere Kluten? En dat zo de hele soort iets bijleert en een evolutie in gedrag vertoont? Maar nee, hier gaat mijn fantasie op de loop. Jaap Poortvliet Dit afwijkende gedrag van de Scholek ster doet de vraag rijzen hoe deze situatie ontstaan is. Zijn de jongen van de Scholekster voortij dig gestorven en heeft de drang om een jong op te voeden ertoe geleid een ander jong onder de hoede te nemen? Het winterseizoen is in aantocht en voor zover niet geknot en gemusterd moet worden, kan men nu een aanvang maken met het verwerken van de vele inventa risaties die in het afgelopen seizoen zijn opgetekend. Tussen een hoop foto's was bovenstaande foto verzeild, waarvan de herkomst on bekend is. Hij past bij geen enkele andere fotoserie. Er is dus niet bekend aan wie de foto toebehoort of waar de foto genomen is. Aan de plant zitten eigenlijk ook te wei nig bladeren om hem op naam te kunnen brengen. Veel onbeantwoorde vragen dus. Als iemand plant, spa dan wel locatie her kent, graag even een mailtje naar Awie de Zwart: azwart01@hetnet.nl.

't Duumpje | 2012 | | pagina 11