Visdiefjes en kiekendieven De jeugd zit ook niet stil en coaches Sabine Rausch en Frans Baijens doen ver slag van enkele recente activiteiten Op stap met de Visdiefjes naar het Zwin Op 30 september jongstleden zijn wij, Frans, Irene, Dilia en ik, Sabine, als nieuw bakken begeleider, op stap geweest met de Visdiefjes naar het natuurgebied Het Zwin. Om half 10 moesten we verzamelen bij het voormalig bezoekerscentrum. Het was wel wat frisjes, maar het zonnetje liet zich al aardig zien, dus dat hadden we alvast mee gelukkig. Met regen ziet het altijd wat somberder uit, dus wij waren blij dat de weergoden ons goed gezind waren. Al met al waren we met 17 kinderen, dus een mooie opkomst. We moesten zorgen dat we om lO.OOu bij paviljoen De Zeemeeuw stonden, dus met rappe passen richting het paviljoen. Daar werden we opgewacht door dhr. Ruud Lie. Een man met een brede interesse (zeg maar gerust passie), in fossielen en alles wat ermee te maken heeft. Hij had beeldmateriaal mee en ook een hele ris aan fossielen, waaronder natuurlijk de bekende haaientanden en hele oude schelpen van naar wat ik heb begrepen honderden miljoenen jaren oud, die hier voor een groot deel gevonden zijn. Ook liet hij gehoorbeentjes zien van dolfijnen. Dit been is zo hard dat het niet vergaat en zo gevonden kan worden, hier zomaar aan ons zwinstrandje. De kinderen waren onder de indruk van dit alles, maar het leukste von den ze nog de geconserveerde haaienbek- ken die Ruud had meegenomen. Ze konden ermee op de foto, wat enkele leuke beelden opleverde. Maar nu werd het toch echt tijd om naar buiten te gaan en te proberen iets te vinden waarover Ruud had verteld. Er werden veel strandwachters gevonden; dit is een zand steen die heel grillige vormen kan aanne men. Ook kunnen daarin fossielen voorko men van voornamelijk schelpen, maar ook van haaientanden en andere voorwerpen. De kinderen waren heel enthousiast en dat werkt heel aanstekelijk, moet ik bekennen: iedereen werd gegrepen door het fossie lenvirus! Alle soorten schelpen passeerden de revue, waaronder strandgapers, strandschelpen, gewone wenteltrap, tepelhoorn, mesheften en ga zo maar door. We moesten helaas afscheid nemen van Ruud, hij had nog andere verplichtingen, maar wat weet die man veel te vertellen! Dank nogmaals voor de leuke uitleg. Het water lonkte, want ja, wat is er nou leuker dan door het water te banjeren met je schoe nen nog aan? Frans keek en keek en probeer de de oversteek en ja, hij kwam droog aan. Al dan niet met schoenen aan kwamen ook de kinderen goed de geul over. Niet iedereen hield het droog, maar de zon droogde de boel daarna weer goed op, hè Irene.. En ineens was daar de grens. Oeps en wat nu, zou je denken; de kinderen keken ons vol ongeloof aan zo van 'Hoe kan dat nou Zo sta je op Nederlands grondgebied en zo ben je in België. Zo eenvoudig kan het zijn. Van al dat gezoek en gewroet hadden we toch wel trek gekregen en hoog in de duinen hebben we dan ook lekker onze boterhammetjes opgepeuzeld. Heerlijk uit de wind en genietend van het zonnetje konden we even op adem komen. Met nog een heerlijke wafel als toegift konden we er weer even tegen. Frans had nog een leuke truc met sterretjes mos: het op het oog droog uitziende mos leefde weer helemaal op, toen hij er een slok water overheen goot. Het werd weer helemaal groen en dat gebeurde in enkele minuten. Het was leuk om te zien hoe planten elk op hun manier overleven in een droge omgeving. Net als helmgras: dat is heel taai en stug, maar heeft een wortelstel sel dat meters onder het zand doorgroeit en zo nieuwe scheuten de kans geeft om weer op te groeien. Beneden aangekomen moesten we nog een geultje oversteken en daarna met de blote voeten lekker door de slik. Daar aangekomen werd de groep opgesplitst en met een schepje en een bakje keken we of we pieren te pakken konden krijgen. In de zandkommetjes die waren ontstaan door het getij, stond nog water en daarin zaten garnaaltjes die de kinderen eruit konden scheppen met een zeefje. Door de vondsten van elkaar te bekijken en te luisteren naar wat er verteld werd, staken de kinderen er weer wat van op.

't Duumpje | 2012 | | pagina 14