Nachtvlinders 16 Ruim een jaar geleden gaven Hans van Kuijk en Anna Almekinders aan niet langer tijd te kunnen vinden de vlinderkar te trekken. Dat wil echter niet zeggen dat er niet meer naar vlinders wordt gekeken. Pieter Simpelaar en Henk Bonde- wel doen verslag. veel suiker. De van Anton gekregen smeer hebben we toen op bomen in het bos van Erasmus gesmeerd en het resultaat was tot onze tevredenheid. Talloze vlinders waren op de smeer neergestreken en we konden ons hart ophalen. Omdat het wat ver was steeds een emmer smeer te gaan halen in Souburg, sloegen we De laatste 5 jaar hebben we op verschillende locaties in West Zeeuws-Vlaanderen met een nachtvlindervai gestaan, dit voor het samenstellen van een Nachtvlinderatlas voor geheel Zeeland. In de provincie moesten daarvoor alle kilometerhokken worden ge teld om zo een dekkend geheel te verkrijgen. In West Zeeuws-Vlaanderen waren dat 16 hokken. Al deze gegevens werden dan naar de coördinator voor Zeeland gestuurd. Daar is men op dit moment druk bezig al deze gegevens uit heel Zeeland te ordenen en op betrouwbaarheid te controleren. We verwachten de atlas voor Zeeland eind 2013. Nu de inventarisaties vooral gericht op deze atlas beëindigd zijn, gaan wij weer op onze eigen manier verder en we zijn op zoek naar leuke locaties voor het plaatsen van een vlinderval. De gegevens die wij nu verzamelen, geven we via de internetsite www.telmee.nl door en deze site stuurt alle gegevens weer door naar de Vlinderstichting. Dit jaar staat er een nachtvlindervai bij mij thuis in de Langestraat en een tweede val staat bij de dochter van Henk aan de Quarles van Uffordweg. Ergens anders in de bebouw de kom van Oostburg staat nog een derde val Zoals gezegd werken we meestal met een nachtvlindervai, soms ook met een wit laken en sinds kort proberen we ook met smeer. Een nachtvlindervai moet u zien als een grote kist, die vol zit met lege eierdozen. Op de kist staat een enorme trechter en in de kist zit een lamp. 's Avonds steken we de lamp aan en we gaan naar huis. 's Ochtends is het altijd een verrassing welke vlinders in de eierdozen gekropen zijn. We moeten oppas sen dat ze niet direct wegvliegen en nadat we ze 'op naam gebracht' hebben, krijgen ze hun vrijheid terug. Het 'witte laken' is een andere techniek, maar dat is dus eigenlijk avond- of nachtwerk. Je pakt een flinke lamp ergens temidden in een natuurgebiedje of een leuk stuk tuin, je hangt er een laken voor en de vlinders die op pad zijn naar het warme lamplicht, komen op het witte laken te zitten. Vervolgens heb je alle tijd om de vlinder te bekijken, eventueel te fotograferen en op naam te brengen. De laatste techniek, het 'smeren' is een verhaal op zich. We hadden vorig jaar een emmer smeer gekregen van Anton Baijens, de vlindercoördinator voor Zeeland, maar het precieze recept voor smeer bleef ons wat duister. Wél wisten we dat er veel bananen in zaten, een beetje alcoholische drank en Nachtvlinders De vlinderwerkgroep van 't Duumpje tim mert minder aan de weg dan enkele jaren geleden, maar toch zijn Henk en ondergete kende nog steeds erg fanatiek bezig met het verzamelen van gegevens over met name nachtvlinders in West Zeeuws-Vlaanderen. Wij zijn al 13 jaar verslaafd aan deze bijzon dere hobby en al gedurende 11 jaar worden de verzamelde gegevens doorgegeven aan Provinciale en Landelijke organisaties zoals de Vlinderstichting.

't Duumpje | 2012 | | pagina 16