Wordt de eekhoorn een blijver? Danny Bauwens houdt zich o.a. bezig met kleine zoogdieren en meldt dat de eekhoorn vanuit het zuiden aan het oprukken is. In onderstaand artikel gaat hij nader in op deze nieuwe migranten. Hoewel Zeeuws-Vlaanderen nu niet rijk bebost is, begint er toch een echt bosdier door te dringen in dit gebied. Waar we twee jaar terug slechts twee waarnemingen van eekhoorns hadden en verleden jaar zelfs geen enkele, wordt dit jaar een echte doorbraak. Voorlopig zijn er zes waarnemingen vanuit drie verschillende gebieden. Het meest hoopgevende is, dat deze gebieden vrij ver uit elkaar liggen en dat het dan ook over verschillende individuen gaat. Maar hoe komt dit? Migratie Een reden is dat er in het ons omliggende gebied waarschijnlijk een overpopulatie van eekhoorns is. Pluimstaart is al enkele jaren aan een flinke opmars bezig in Vlaan deren. Zodanig zelfs dat alle beschikbare gebieden bezet zijn. Hiermee bedoel ik dan niet enkel bossen, maar ook stadsparken en zelfs grote tuinen met voldoende oude bomen in. in Maldegem komen in ieder bos en tot in het gemeentepark toe eekhoorns voor. Het Drongengoed is al jaren goed gevuld met eekhoorns en vormt waarschijnlijk het kerngebied voor onze streek. Het Leen te Eeklo mag ook niet over het hoofd worden gezien. Hier komt ook een grote populatie voor. De stadsparken en bossen rond Brugge leveren ook altijd een flink aantal waarnemingen op. Vanuit Nederland wordt het al wat moeilij ker. Het noorden is zo goed als uitgesloten. De Westerschelde vormt een onoverkom- bare barrière. Maar vanuit het oosten van de provincie zijn er wel al meldingen. In de Braakmanbosjes worden er ook regelmatig gezien. Kan zulk een klein diertje wel grote afstan den afleggen? De migratie-afstand kan tot 4 kilometer oplopen. Deze afstand wordt lopend van boom tot boom overbrugd. Zo doende kan een bomenrij langs een weg als stapsteen gebruikt worden. Maar als we dit vertalen naar ons gebied moeten ze grotere afstanden oversteken om uitte komen op de plaatsen waar ze zijn gezien. Kerngebied Voor het werkgebied van 't Duumpje is Aardenburg waarschijnlijk het kerngebied van de eekhoorn. De eerste waarnemingen kwamen vanuit deze gemeente. Het park rond de Elderschans, de omliggende tuinen en een gedeelte van de wallen vormen een ideale biotoop voor deze soort. Oude zaaddragende loofbomen bieden hier een groot voedselaanbod. Tevens bieden ze voldoende dekking tegen predatoren en plaats voor nesten. Eekhoorns bouwen zelf een nest, meestal dicht tegen de stam of in een stevige vork. De eekhoorn die in een boomholletje huist, komt alleen voor in tekenfilms. Het gebied is voldoende groot om een kleine populatie te huisvesten. Het enige nadeel is dat het vlug vol zit. Een gezond vrouwtje kan in een goed jaar twee kraam- nesten bouwen en per nest werpt ze tussen de 2 en 5 jongen. Als je dan weet dat de jongen na 3 maanden uit het territorium gejaagd worden, zul je ook begrijpen dat het vrij vlug vol zit. De jongen moeten dus al erg vlug op zoek naar een geschikt leefgebied. Andere gebieden Hier wordt het een beetje moeilijk. De twee andere plaatsen waar ze gezien zijn, betref fen IJzendijke en Sluis. Naar onze normen niet zo ver, maar als we er de 4 km-regel naast houden, komen we te kort. Twee jaar terug is er nog een gezien in Draaiburg, dus dat kan als stapsteen en tussenstop gezien worden richting Sluis. Sint-Kruis kan met hetzelfde doel gebruikt worden richting IJzendijke. Maar dit zijn enkel gissingen. Voedsel Een goede populatie staat of valt met de voedselvoorziening. Een mooie populie- renaanplant is vergelijkbaar met de Sahara voor de eekhoorn. Niettegenstaande dat dit grote bomen zijn, verschaffen ze geen eten voor eekhoorns. Het meeste voedsel halen deze diertjes uit bomen. Hiervan worden, al naargelang het jaargetijde, verschillende onderdelen en produkten van de boom genuttigd. In het voorjaar zijn dit knoppen en zaden, voorna melijk van naaldbomen. De zomer zorgt al voor, weliswaar onrijpe, noten en zaden. De herfst geeft dan volop noten en zaden van allerlei slag. Het menu in de winter bestaat uit dennenappels, sparrenkegels, padden stoelen en schimmeldraden.

't Duumpje | 2012 | | pagina 8