Knotseizoen 2012-2013 Maar hier wringt opnieuw het schoentje voor het poldergebied. De zaden moeten voldoende groot zijn. Populieren maken wel zaadjes, maar deze zijn veel te klein om als voedsel te dienen. Onze statige populierenrijen hebben als snackbar niets te bieden. Boomsoorten die wel voedsel leveren, zijn beuk, hazelaar, den en spar in al hun variëteiten. Hiervan zijn de zaden en noten voldoende groot om als voedsel te dienen. Het meest opvallende is dat dennenappels en sparrenkegels bijna het jaar rond voor voedsel zorgen. Het is dan ook de vraag of er wel voldoende van deze boomsoorten voorhanden zijn. Aardenburg biedt weinig problemen. Zolang niemand het in zijn hoofd haalt om de bomen rond de Elder- schans te rooien, is er geen enkel probleem. Hier is de variatie meer dan voldoende. Voor de andere gemeenten wordt het een beetje koffiedik kijken. Waar er voldoende oude bomen staan van de juiste soort, maken ze een kans. Mooi begroeide wallen kunnen een uitkomst bieden. Tuinen of straten met een beukenbestand zijn ook mooi meegenomen. Een dennenbos aan de kust in combinatie met loofbomen ver schaft ook een goeie maaltijd. Het wordt dus een evenwichtsoefening voor deze rakkers. Toekomst? Als lezer is het u misschien al opgevallen dat ik steeds spreek over dorpen en ge meenten. Niet over polders, kreken of ander buitengebied. Dit komt omdat deze niets te bieden hebben aan eekhoorns. Mocht er toch een waarneming uit zo'n gebied voort komen, dan zal deze waarschijnlijk gebon den zijn aan een klein bosje of bomenrij. Waar sommige werkgroepen het in dit jaar getijde wat kalmer aan gaan doen, is voor onze knotters juist het moment aangebro ken zagen en bijlen uit het vet te halen. Een goed begin is het halve werk en tijdens de Natuurwerkdag op 3 november in het Bos van Erasmus zijn ze er samen, met veel anderen 'ingevlogen'. Het weer was niet al te best, maar daar mag de stemming niet onder lijden. Zo af en toe kwam er een klein zonnetje even kijken en al bij al kijkt men terug op een erg geslaagde dag waarop men 60 mensen kon verwelkomen. Hieronder volgt het programma voor de komende zaterdagen tot in het voorjaar. 1 december 2012 Familie Nortier-Buijze; Brugse Vaart 12 te Oostburg. Ca. 15 knotbomen knotten, afko mend hout is voor de deelnemers. Rijshout op ril langs vermaak sloot. 15 december 2012 Petrus van 't Westeinde; Golepoldersedijk 1, Breskens. Ca. 8 knotbomen knotten; hout voor deelnemers, rijshout musteren en op bestaande vumme verwerken. 29 december 2012 Familie Herwig, Klein Brabant. 5 Knotbomen knotten; helft afkomend hout voor de deel nemers; rijshout verwerken langs kreek. 12 en 26 januari 2012 Familie Smits, Olieweg 2, Aardenburg. Ca. 15 x knotten en hakhout afzetten; rijshout langs vermaak verwerken of op hoop in bosje. 9 februari 2012 Fam. Kesteloo, Mosterdweg 2, Oostburg. 14 x knotten en rijshout op ril langs moestuin verwerken. 23 februari en 9 maart 2012 Familie Van de Griendt; Hoofdplaatseweg 13, Driewegen. Ca. 12 x knotten; hout deels voor deelnemers; rijshout in bosje verwer ken; meidoornhaag snoeien. 23 maart 2012 Fam. Van Gorp, Maaidijk 9, Oostburg. Ca. 9 x knotten en fruitbomen snoeien. 6 april 2012 Sjaak Herman, Kanaalweg, Retranche- ment. (Natuurgebiedje Vienkenist) Ca. 10 x knotten; rijshout achter vermaak verwerken. Wijzigingen zijn altijd mogelijk. Het is aan te bevelen enkele dagen tevoren even te bellen met coördinator Gerard van Daele: 0117-301835. En wie al eens vanuit de polders richting dorp heeft gekeken, zal dan ook wel de bo men gezien hebben die meestal in en rond het dorp staan. Hierdoor wordt onze pluim staart dan ook aangetrokken. Dat hij naast de mens moet leven, neemt hij dan maar op de koop toe. Voedertafels hebben ze al lang als alternatieve voedselbron ontdekt. Voor de toekomst van eekhoorns zullen dan ook onze gemeenten en dorpen een grote rol spelen. Hoewel het een schuw dier is, mijdt hij de mens niet. Als hij maar vlug genoeg in een boom kan vluchten, heeft hij geen schrik van mensen. En, laten we eerlijk zijn, z'n aaibaarheidsfactor is groot.

't Duumpje | 2012 | | pagina 9