de persoon van Leo D'hoore vertegen woordigd in de commissie en regelmatig houden we ruggespraak. Plannen voor 2013 - Uitbreiden van contacten die belangrijk zijn voor landschaps- en natuurontwik keling. We denken dan bijvoorbeeld aan verenigingen die verwant zijn met 't Duumpje, zoals Heemkundige Kring, wan delsportverenigingen, Stichting Dijk- en Kreekbehoud, Stichting Boomkikkerfonds etc. Ook onderhouden we contacten met Natuurpunt België, in het bijzonder met de afdelingen Knokke-Heist en Damme. - Voor de vlinderwerkgroep is software aangeschaft om de eigen waarnemingen te administreren en door te leiden. Er wordt bezien of deze software niet breder ingezet kan worden ten behoeve van een eigen databank. Deze databank kan voor allerlei doeleinden worden gebruikt, zoals bijvoorbeeld voor natuurinventarisaties bij klein- of grootschalige projecten. - Bij al onze acties streven we naar een evenwichtige ontwikkeling die past in ons typische Zeeuwsvlaamse landschap. Vooral in de kuststrook zien we ontwikke lingen die de menselijke maat overstijgen en dus extra aandacht vragen. Vogelwerkgroep Ook in 2012 werd vliegend West Zeeuws- Vlaanderen weer bestudeerd en geteld door de vogelwerkgroep. Het aantal actieve leden ligt zo rond de 20 personen, waarvan er rond de 10 personen ook de vergaderin gen bezoeken. We vergaderen gemiddeld elke maand in ons clublokaal over allerlei praktische zaken, zoals tellingen, excursies, acties, etc. Verder zijn we o.a. betrokken geweest bij overleg overzomerganzen en een huiszwa- luwtil bij de nieuwe basisschool in Biervliet. Bob Dierkx is na ruim 10 jaar door persoonlij ke omstandigheden helaas moeten stoppen met de ganzen-, zwanen- en andere tellingen van 't Duumpje. André de Hamer heeft zijn telgebied overgenomen. Ook Pieter Simpe laar heeft enkele tientallen jaren niet alleen vogels geteld, maar ook allerlei telresultaten verwerkt, zoals van roofvogel-, roodborstta- puit-en BMP-tellingen (Broedvogel Monito ring Projecten). Doordat de BMP-tellingen voortaan door de tellers zelf zullen worden verwerkt, is hiermee een einde gekomen aan de actieve carrière van Pieter binnen de VWG. We willen Bob en Pieter bedanken voor hun jarenlange inzet! SOVON doet steeds vaker beroep op ons voor (nieuwe) landelijke telprojecten. Hier door neemt de teldruk toe, waardoor we nog altijd mensen met uitgesproken of beginnen de interesse voor vogels kunnen gebruiken. Tellingen - Het jaar begon met de gebruikelijke slaapplaatsentelling van ganzen op de dijk bij het gemaal Nummer Eén, waar we de ganzen vliegend vanaf de Hooge Platen naar het vasteland hebben geteld. - Naast de reguliere ganzen/zwanentel- lingen hebben we half januari weer alle watervogels geteld. Dit in het kader van de jaarlijkse midwintertelling. - Ook zijn er weer diverse slaapplaatsen van kiekendieven, wulpen en aalscholvers geteld. - Evenals voorgaande jaren zijn er BMP- tellingen uitgevoerd in het Erasmusbos, Sophiapolder-West en de St. Kruiskreek. - Daarnaast hebben we zoals gebruikelijk in het voorjaar gebiedsdekkend broedende Roodborsttapuiten geïnventariseerd. - Twee van onze leden hebben in het kader van het MUS (Meetnet Urbane Soorten) project in Oostburg en Retranchement de aldaar verblijvende stadsvogels in kaart gebracht. - Medio juli werden de overzomerende ganzen geteld. - De jaarlijkse huiszwaluwnesttelling toonde een schrikbarende afname van het aantal nesten ten opzichte van voorgaande jaren. - Begin oktober is er bij de telpost in Bres- kens door ons ook weer geteld in het kader van Euro Bird Watch. Door het slechte weer viel deze dag echter letterlijk en figuurlijk in het water. Excursies In 2012 werden enkele excursies door de VWG georganiseerd, zo ook in de Nationale Vogelweek in mei. Ook was het dit jaar op 21 april 2012 aan ons om de Zeeuwse Voge laarsdag te organiseren. Een erg geslaagde dag, waarbij vogelaars uit heel Zeeland zijn rondgeleid langs 'onze' vogelparadijzen. Tenslotte In 2013 zullen we proberen de jaarlijks terugkerende tellingen uit te voeren. Ook is het Atlasproject 2013-2015 van start gegaan, waarbij alle broed- en wintervogels in heel Nederland in korte tijd in kaart worden gebracht. Daarnaast is 2013 uitgeroepen tot Jaar van de Patrijs. Aangezien Zeeuws- Vlaanderen voor deze soort het bolwerk van Nederland is, zullen we hier ook de nodige aandacht aan besteden. Jimmy Pijcke Zoogdierenwerkgroep In 2012 heeft de zoogdierwerkgroep zich terug voornamelijk bezig gehouden met het verzamelen van waarnemingen van zoog dieren. 24 leden van 't Duumpje hebben 714 waarnemingen doorgegeven. - Boven aan de lijst staat Haas met 290 waarnemingen; deze wordt gevolgd door Konijn met 195 waarnemingen. Voor deze is dit wel een terugval met 61 waarnemin gen. Blijkbaar heeft dit dier nog altijd last van de myxsomatoseplaag van 2011. - Egel wordt ook nog veel gezien, 70 waarnemingen, jammer genoeg waren er hiervan 45 verkeersslachtoffers. - Gewone zeehond is voor de eerste keer in een pak doorgegeven. Tijdens een telling werden er 61 gezien. Dit op de Hooge Pla ten in de Westerschelde. Tevens werden er 3 bruinvissen gezien in de Westerschelde. - Dan duiken we direct onder de 20 waarne mingen per soort, Vos 18 keer en Wezel 17. Voor deze laatste is dit wel een hoog aan tal in een jaar. Van de Hermelijn werden er 5 gezien. En als laatste roofdier werd er 1 Bunzing geteld. - Van de groep vleermuizen werden er 11 doorgegeven als species en 7 als dwerg vleermuis. - Sterk ondergewaardeerd blijft de Mol, slechts 10 waarnemingen. - Van Eekhoorn kwamen er 8 waarnemingen binnen vanuit 3 locaties. Deze is duidelijk aan een opmars bezig in onze regio. - Ree werd terug 2 maal gezien dit jaar. - In de groep van de ratten werden er slechts 2 bruine ratten gezien. Waarschijn lijk ook een sterk onderschatte soort. Muskusrat werd 4 maal geteld. - Van de muizensoorten werd Bosmuis 3 maal gezien, Huismuis 2 maal en Bosspits- muis 1 keer. In 2012 werd er geen specifieke aandacht be steed aan een bepaalde soort of een speciale activiteit opgezet binnen de werkgroep. Agendapunt 6 Financieel verslag 2012, verslag kascom- missie (ter vergadering) en begroting 2013 Zoals elders in het jaarverslag al aangegeven kost het aanmerkelijk meer moeite contribu ties te innen. Er staan nog wat (herhaalde!) aanmaningen uit en waarschijnlijk zal dit er toe leiden dat nog meer opzeggingen zullen volgen. In de begroting is hiermee rekening gehouden. Hiermee samenhangend is de post dona ties (we krijgen géén subsidie) conservatief begroot. In het verleden werden contributies wel eens erg gunstig afgerond; we verwach ten dat dit zal afnemen. Het is, ondanks veel moeite, nog steeds niet

't Duumpje | 2013 | | pagina 11