Eénbloemige zeekraal Awie de Zwart verhaalt hoe dit zeer zeldzame plantje ineens opdook in een stapel papier. Afgelopen september is in het Zwin de zeer zeldzame Eénbloemige zeekraal gevon den. De vondst betekende een terugkeer in Zeeland na ruim 25 jaar afwezigheid. In onderstaand schrijven een verslag van een jarenlange zoektocht naar deze soort. Ergens in de jaren negentig las ik over het bestaan van de Eénbloemige zeekraal. In de tekst stond de zinsnede: "...voor het laatst gevonden in 1986 op het schor van Vi- aneDie mededeling prikkelde mij om op zoek te gaan naar deze zeer zeldzame éénjarige zoutplant. Omdat ik geen goede afbeelding van de soort bezat, leek het een gemankeerde zoektocht, een beetje tasten in het duister. Het enige handvat dat ik had, was dat de bloeiwijze éénbloemig moest zijn en niet driebloemig zoals bij de andere twee soorten zeekraal. Met deze beperkte informatie ging ik aan de slag. Ik onder zocht in al die jaren vele afwijkende exem plaren, maar tot succes leidde het nimmer. Langzaam rees het vermoeden dat deze zeldzame zeekraal misschien voorgoed gestolde geschiedenis was geworden. FLORON-kamp In het najaar van 2011 was er echter plots groot nieuws uit Terschelling. Tijdens een floristisch kamp aldaar was de Eénbloemige zeekraal na 25 jaar opnieuw ontdekt. Dit be richt gaf verse zuurstof aan mijn ingezakte zoektocht, maar ik bleek niet de enige die op zoek was. Tijdens het Zeeuwse FLORON- kamp op Schouwen-Duiveland (2012) was het terugvinden van deze soort een belang rijk speerpunt. Daartoe werden tientallen floristen uitgestrooid over de Schouwse schorren, maar zij keerden helaas met lege handen terug. Dat gold ook voor mijn eigen zoektocht. Zeeland bleef hierdoor akelig wit op de kaart. We raakten nog verder ach terop toen bekend werd dat de soort wel op Texel was gevonden. Het Zwin Maarzoals wel vaker keren de kansen als je het niet verwacht. Eind september kom ik na een werkdag terug op het kantoor van Het Zeeuwse Landschap in Oostburg. Mijn baas wenkt me, hij wil me iets laten zien. Naarstig gaat hij op zoek in een stapel over bodige rapporten en hij haalt een restant van een plantje tevoorschijn. Triomfantelijk houdt hij het voor mijn neus en vraagt: "Ken je dit?" Ik moet even goed kijken, want het verblijf tussen al die paperassen heeft de plant beslist geen goed gedaan, maar dan herken ik de plant als zeekraal. "Eénbloemige zeekraalverbetert hij. Ik ontferm mij met een loep over de stoffelijke resten en zie dat hij gelijk heeft. Vervolgens vertelt hij dat de plant afgelopen week in het Zwin is gevonden door de Vlaamse plantenkenner Mare Leten. Eénbloemige zeekraal met zichtbaar de eenbloe- mige bloeiwijzen (halfronde cirkels met puntje in het midden) (Awie de Zwart). Twijfel Nog die zelfde week sta ik op de aange duide plek om de uiterst zeldzame succu lent (=vetplant) met eigen ogen te aan schouwen. Met veel moeite vind ik enkele éénbloemige exemplaren tussen de andere zeekralen die met de determinatietabel probleemloos op naam worden gebracht als Eénbloemige zeekraal. Toch twijfel ik. De plant lijkt, behoudens de bloeiwijze, wel erg veel op de Kortarige zeekraal. Ik schiet enkele foto's en ga via de mail te rade bij een paar collegafloristen. Vier van de vijf reageren positief, maar één onderschrijft voorzichtig mijn twijfel. Haar ervaring van Terschelling is dat de plant in zijn verschij ningsvorm wel degelijk anders oogt dan de Kortarige zeekraal. Wat nu? Perigoondekseltjes Een paar weken later sta ik samen met florist Wim van Wijngaarden opnieuw in het Zwin om de zaak rond te krijgen. De meeste zeekraalplanten zijn inmiddels in een vergevorderd stadium van aftakeling. Toch lukt het ons om tussen al die vergane glorie een jong, deels groen exemplaar op te diepen. De roodverkleuring van de plant is nog in het beginstadium en beperkt zich tot de perigoondekseltjes (=bloeiwijze). Hiermee hebben we het ultieme bewijs in handen om de aanklacht rond te krijgen. De plant wordt definitief veroordeeld tot Eén bloemige zeekraal en ontheven van verdere vervolging.

't Duumpje | 2013 | | pagina 16