Huiszwaluwen n Piet du Burck houdt de overzichten bij van de huiszwaluwen in onze streek en die over 2012 stemmen niet tot vrolijkheid. Nadat alle resultaten van de huiszwaluw- nest-telling 2012 binnen waren, bleek pas echt wat voor een dramatisch broedseizoen het in onze regio is geweest. Ons zwaluw bestand gaat sterk achteruit. Met name de enorme afname van broed- gevallen in de dorpen (-131) 26%, valt hierbij op en baart dan ook ernstige zorgen. Voornamelijk in de kernen Breskens, Hoofd plaat, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement en Sluis is de afname extreem te noemen. Een positieve uitschieter is hierbij de kern Aardenburg. Hier is er een toename van 10 bewoonde nesten waargenomen. Bij de kolonies buiten de bebouwde kom is er over het algemeen ook wel een terug val -23 maar gelukkig niet zo sterk als in de dorpen. Het dieptepunt is hierbij de kolonie bij Van de Vijver aan de Langeweg Gunstig is hier wel weer de nieuw ontdekte kolonie met 21 bewoonde nesten bij De Bruijcke're aan de Draaibrugseweg 10 in Aardenburg. Deze kolonie blijkt hier al een aantal jaren te broeden, maar was tot nog toe onbekend bij ons. Veel Nederlanders hebben zwaluwen in hun hart gesloten. Helaas vinden ze in ons opgeruimde land steeds moeilijker een geschikte broedplaats. Het aantal adressen waar genesteld werd, daalde fors. Op enkele adressen was de oorzaak duidelijk. De nesten waren weg gehaald in het kader van "schone gevel gewenst" en schilderwerk. Elders bleken afgebroken of beschadigde nesten niet meer gerepareerd. Of dit probleem zich ook landelijk voordoet, kon men mij bij SOVON nog niet zeggen, omdat nog niet alle telresultaten waren doorgegeven. Pas als alle gegevens binnen zijn, kan men een vergelijking maken met vorig jaar en andere regio's in Nederland. Beschrijving De huiszwaluw is een zwart-wit gekleurde vogel. De rug en bovenkant van de vleugels zijn zwart, van onder licht gekleurd bijna wit, een zwarte kopkap en het meest opvallend is de stuit, een witte vlek op de overgang tussen rug en staart. 11 in Aardenburg, met een afname van 11 bewoonde nesten. In Nederland broedt deze vogel voorname lijk tegen gebouwen. De vogel overwintert in Afrika (zie kaart), trekt weg van eind juli tot begin oktober en verschijnt weer in Nederland vanaf half april. Status In 1970 broedden er nog 450.000 huiszwa luwen in Nederland. Sovon schatte in 2010 het aantal rond de 78.000 paar. Tussen 1970 en 2010 daalde het aantal broedparen voortdurend. Daarom vermeldt de Rode lijst de soort als 'gevoelig.' Mogelijke redenen? 1. Reeds tijdens mijn MUS (stadsvogel) tel lingen is gebleken dat er dat jaar minder huiszwaluwen werden waargenomen. Dat kan o.a. te maken hebben met de droogte in de Sahel van afgelopen najaar. Veel vogels hebben zich niet vet genoeg kunnen eten voor de lange reis naar het Noorden; een heen-en terugreis naar het verre zuiden die nochtans vol gevaren zit. 2. Zwaluwen hebben het daarnaast steeds moeilijker om zelf een nest te bouwen. In een droog voorjaar vinden zij moeilijk geschikte modder. Door de heden daagse woningbouw zijn vele woningen niet meer toegankelijk voor zwaluwen. Kortom: het gaat niet zo goed met onze zwaluwen. Een sterke terugval in aantal wordt bijna overal vastgesteld. Jammer, want het zijn zeer nuttige diertjes die vele duizenden insecten vangen en zo dus bijdragen tot een natuurlijk evenwicht. Bovendien is het een lust voor het oog deze luchtacro baten aan het werk te zien en een luxe wanneer je het voorrecht hebt ze in je tuin te mogen ontvangen. Kolonies die jaren stabiel zijn geweest, kunnen plotseling teruglopen, deels omdat ze elders onderdak hebben kun nen vinden, deels omdat de aantallen huiszwaluwen in het algemeen dalen. 2. De strenge vorst van afgelopen winter kan debet zijn aan het afbrokkelen van bestaande nesten. 3. Te weinig of minder geschikte grond soorten voor nestbouw. 4. Eksters, gaaien, kauwen e.d. kunnen ook de nesten vernielen om bij de eieren en jongen te komen. 5. We zagen ook nauwelijks vogels bezig met herstel of nieuwbouw en velen valt het op dat het stil is rond de kolonies. Er waren gewoon veel minder vogels in de lucht. Ook in 2002 en 2007 hebben we zoals het meerjarenoverzicht aangeeft eens zo'n op merkelijke terugval in aantal gehad. Hope- Blauw Overwinteringsgebied. Geel Broedgebied.

't Duumpje | 2013 | | pagina 17