Kiekendieven Vogelliefhebber Jaap Poortvliet is veel onderweg in de vogelwereld. Hij tekende een praktijkgeval op. Na een tip over een mogelijk broedgeval van Bruine kiekendief in de tarwe ben ik op onderzoek gegaan. Vanaf een dijk zag ik een vrouwtje in een struik zitten. Een mannetje kwam met prooi aanvliegen en dat werd door het vrouwtje in de lucht overgenomen, waarna ze neerstreek in de tarwe. Dat vroeg om nader onderzoek. Eerst even toestem ming gevraagd bij de betreffende boer (la ten we hem Joop noemen) om op zijn land te mogen komen en het nest te bezoeken. Twee dagen later samen met Johnny du Burck het nest gelokaliseerd, waar 2 jongen van ongeveer 2 weken oud op zaten. Een week later met Henk Castelijns op pad om de jongen te ringen. Eén jong was overleden. Het andere (een vrouwtje) werd geringd en getagd, zodat ze later van afstand beter te herkennen zou zijn. De dag daarop is Joop begonnen met dorsen en de strook met het nest heeft hij netjes laten staan. Johnny en ik hebben het jong in een kist gedaan en toen Joop om een uur of twee stopte met dorsen, hebben we een raster geplaatst tegen predatoren. Het oorspronkelijke nest hebben we binnen het raster geplaatst met wat stro er onder en daarna hebben we de jonge kiek erin gezet. We hebben nog een uurtje gepost, maar er waren geen volwassen vogels te zien. Na het eten nog tot half tien gepost, maar nog steeds geen volwassen vogels. Op het naastliggende perceel waren ze nog tot negen uur 's avonds bezig. Om half negen hebben we het jong nog wat nasivlees gevoerd. De volgende dag heeft Johnny's ochtends van acht tot negen uur allebei de ouders gezien. Van kwart over negen tot kwart over tien zagen we alleen de vrouw. Bij de nestcontrole hebben we het jong weer terug gezet binnen het raster. Het voer was niet aangeraakt. Plotseling zagen we een Slechtvalk, die ach ter een duif aanzat, maar die ontsnapte, 's Avonds om acht uur opnieuw controle. Het jong zat buiten het raster op de plek van het oude nest. Er lag ook prooi: een duif, waarvan alleen vleugels en borststuk over waren. Misschien had de volwassen kiek het daar neergelegd. Het jong voor de nacht maar op het oude nest laten zitten. Joop zou de volgende dag pas rond drie uur weer gaan dorsen. Om twee uur met Johnny weer ter plaatse. Het vrouwtje vloog rond maar zonder prooi. Jaap kan het niet iaten om even aan het jong te ruiken. Jonge kiekendieven zijn heel schoon en ruiken heel erg lekker. (Johnny du Burck). We besloten het jong weer binnen het raster te zetten, maar hoe we ook zochten er was geen jong meer te bekennen. Ondertussen was Joop met de combine ge arriveerd. Eerst maar even laten weten dat de kiek spoorloos was, waarna we besloten om tijdens het dorsen met de combine mee te lopen, maar na drie omgangen hielden we het voor gezien. We beschouwden onze missie op dat moment als mislukt. Na het raster te hebben afgebroken, keerden we teleurgesteld naar huis. Ik was nog maar net thuis toen mijn telefoon ging: Joop had hem gevonden. Dus alsnog rechtsomkeer. Het jong zat tussen de messen van de combine. Toen ik in de bak stapte om het er uit te halen sprong het onmiddelijk in de verdediging. Ze had geen enkele beschadi ging opgelopen dankzij de oplettendheid van Joop. Daarna Johnny gebeld of hij terug wilde komen met de kist en het net. 's Avonds moest er nog stro geperst worden, maar het begon te regenen dus dat ging voorlopig niet door. We besloten daarom de jonge kiekendief nog voor het donker op het kunstnest terug te zetten met nog wat brokjes vlees als buffer. 's Morgens om half acht waren het jong én de ouders aanwezig. Het jong deed al vliegoefeningen en even later was ze uit het raster gefladderd. Het werd al vliegend en lopend door de moeder weggelokt van het tarweveld en na een paar uur vloog de jonge kiekendief zo'n honderd meter aan één stuk laag over de grond, terwijl het ondertussen steeds werd gevoerd door het vrouwtje. De andere dag hebben we het raster definitief opgeruimd. Een week later zat het jong achter op het tarweveld aan de watergang. Na een kwar tiertje ging ze op de wieken, vloog een paar rondjes en ging in de boom zitten die de moeder ook als uitkijkpost had gebruikt. Dankzij onze inspanningen, maar vooral dankzij de oplettendheid van Joop is het met deze jonge Bruine kiekendief uiteinde lijk goed afgelopen.

't Duumpje | 2013 | | pagina 20