Korte berichten Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster. Bietendam Sluissedijk Het ziet er naar uit dat de al sinds eind 2004 lopende zaak toch een bevredigend slot zal krijgen door onze niet aflatende inzet. Min of meer eigenlijk, want de 3 monu mentale knotwilgen krijgen we niet terug, maar in de directe omgeving van de omgezaagde knotbomen 22 jonge bomen herplant. Het zal vele jaren duren voor deze bomen qua natuurwaarde vergelijkbaar zijn met die 3 oude bomen waarin een steenuil broedde, maar beter een half ei dan een lege dop. Er zijn zaken die je nooit en te nimmer over je kant kan laten gaan. Dit was er een van. We leven wel in het westen, maar niet in het wilde westen. Illegaal scheuren wei Draaibrug Eind december kwam ons ter ore dat een meer dan schitterend hollebollig weitje aan de Hannekenswerveweg illegaal gescheurd was. Het was in het bestemmingsplan als Natuur aangemerkt en maakte verder deel uit van de EHS. We hebben direct de afde ling Handhaving op de hoogte gesteld die poolshoogte is gaan nemen. Kort hierna ontvingen we een kopie van de brief die de overtreder van de gemeente ontvan gen had. Hierin werd hij gewezen op de mogelijkheid alsnog een vergunning aan te vragen. Mocht die 'onverhoopt' geweigerd worden, dan zou alsnog een handhavings- traject opgestart worden. Half januari werden we uitgenodigd om over 'het geval' te komen praten met een tweetal vertegenwoordigers van de ge meente. Aangezien we hier een herhaling van 'casus bietendam' zagen ontstaan (eerst illegaal kappen en naderhand de overtreder belonen met een mooie vergunning) waren we niet in de meest vriendelijke stemming. Het kwam erop neer dat de agrariër zijn koeien van de hand gedaan had, geen wei meer nodig had en dus het perceel gescheurd had om wintertarwe in te zaaien. Verder zou hij onwetend zijn van de bestemming. Dat kan natuurlijk, maar dat kan nooit reden zijn een stukje natuur maar even aan haar bestemming te onttrekken. Het is bovendien niet zomaar een weitje. Het ligt schitterend in de dijkengordel richting Aardenburgse Havenpolder, waar de boomkikker zijn weg steeds beter lijkt te vinden. Een en ander wordt des te duidelij ker op de Google-print. Een stuk akkerland (groene pijl) te midden van die gordel waarin beschermde soorten als boomkikker, kamsalamander en steenuil zich thuisvoe- len, leidt tot intensief gebruik van gewasbe schermingsmiddelen en komt hiermee de natuur zeker niet ten goede. We hebben, na het gesprek, onze opvat tingen nog eens duidelijk neergelegd in een brief aan de gemeente en voor ons is het duidelijk dat het weiland in oude staat hersteld dient te worden. We wachten de loop der dingen af. Nog even over het Waterschap Op beide brieven richting waterschap is inmiddels ook een antwoord binnen. Wat betreft het wel erg onoordeelkundig knot ten van bomen, kregen we de mededeling dat men door een betere organisatie dit soort uitwassen hoopte te voorkomen. We hopen daar binnenkort de vruchten van te kunnen waarnemen. Wat de kap aan de Hoofdplaatse Kruisweg betrof kregen we een antwoord dat slechts meer vragen opriep. Er waren blijkbaar plannen om de waterhuishouding daar te verbeteren en jaren daarop vooruitlopend had men vast die 100 bomen maar gekapt. Ze zouden elders herplant worden. We hebben het waterschap verzocht hun wel erg wazige antwoord wat te specificeren en tevens gevraagd waar herplant zou wor den. Om te voorkomen dat ze het zouden vergeten. Hoogbouw Cadzand-Bad De plannen voor De Branding en het Strandhotel hebben we eens goed bekeken en het is duidelijk dat Cadzand-Bad in snel tempo omgevormd moet worden tot een tweede Knokke. Aangezien er in Cadzand meer partijen zijn, met parallelle belangen als 't Duumpje, hebben we hiermee bespro ken welke aanpak de meeste kans op succes biedt en ieder voor zich heeft een ziens wijze ingediend. Bij de bestudering van één en ander blijkt dat men met een aantal zaken uitermate selectief rekening gehou den heeft. Zo heeft men (maar even simpel uitgelegd) wel gekeken naar de vervuiling van water en lucht, maar vervuiling aan, op en in de bodem, heeft men maar overgesla gen. Onbegrijpelijk of niet? Aangezien men deze vervuiling bij de andere Cadzandse projecten als Cavelot evenmin meegeno men heeft en bij Branding en Strandhotel gebouwd wordt in het duin, met veel meer natuurwaarden dan in de eerder genoemde gebieden, is dit een zaak waarin we in onze zienswijze uitgebreid aandacht geschonken hebben. Nieuwe burgemeester Heeft u ook gelezen dat onze scheidende Commissaris van de Koningin mevrouw Peijs de voorkeur geeft aan een vrouw als nieuwe burgemeester? Waarschijnlijk is ze bevreesd dat de Sluise gemeenteraad anders graaf Lippens zal beroepen om het ambt van burgemeester in Sluis er maar even bij te doen. Dat is altijd makkelijk. Kunnen ze direct doorbouwen. De frigo- boxtoeristen kunnen dan ergens beoosten Breskens hun vertier zoeken. Omgevingsbewustzijn In een van de vorige Duumpjes meldden we dat we zeer te spreken waren over de aan leg van het nieuwe fietspad tussen Groede en Oostburg. Toen we voor dit lijfblad wat plaatjes wilden schieten kostte het nogal moeite om een plekje te vinden, waar ons blikveld niet teveel verstoord werd door een bord. Inmiddels heeft een lid van onze vereniging uit Groede de moeite genomen alle borden rond Scherpbier eens te tellen. Het zijn er 75!

't Duumpje | 2013 | | pagina 21