km/h Scherpbier gem. Sluis ledig gerestaureerde pand op feestelijke wijze beëindigd door de pas aangetreden gedeputeerde mevrouw Schönknecht. Ook de natuur zal nog worden aangepakt. In ons archief kwamen we nog een foto tegen uit 1998 toen Jan Wolkers ons be zocht en samen met oud-wethouder Guido van Daele een info-bord onthulde. We zijn inmiddels 15 jaar verder, maar wat in het vat zit, verzuurt niet, zo blijkt. Na de zomer zullen een aantal publieksex- cursies gehouden worden om iedereen de gelegenheid te geven het heerlijkheidje met eigen ogen te aanschouwen. In het verleden hebben we ons wel eens afgevraagd of bepaalde overheidsinstanties provisie ontvingen per kuup gekapte boom. Dat is inmiddels toch wel iets verbeterd. De vraag lijkt nu gewettigd wie bonussen opstrijkt voor de vele vierkante meters blik die onze vergezichten verstoren. Tentoonstelling Waterdunen De tentoonstelling over Waterdunen die in 2012 vanaf mei tot eind september in de Grote Kerk op de Markt te Groede ingericht was, zal ook dit jaar weer te bezichtigen zijn. In 2012 hebben zo'n tienduizend mensen de kerk bezocht en het merendeel was enthousiast over de vooruitstrevende aanpak tussen private partijen en overhe den. Naar blijkt is West Zeeuws-Vlaanderen ook op dit punt 'een landje apart.' Voor de nieuwe openingstijden, surfe men naar de internetsite www.waterdunen.com Reuring in de bijenwereld Vorig jaar werden er in de Tweede Kamer vragen gesteld naar aanleiding van een uit zending van Zembla waarin gewezen werd op kwalijke gevolgen van neonicotinoïden. Als zaaizaad met deze stoffen wordt behandeld, hoeft naderhand veel minder gespoten te worden. Een goed uitgangs punt, ware het niet dat deze stoffen, zo lijkt het, allerlei andere onverwachte gevolgen hebben. Zoals voor bijen. Oud-staatssecretaris Bleeker verwees toen in zijn antwoord op deze vragen naar on derzoeken door de Landbouwhogeschool Wageningen die volgens hem aantoonden dat iedereen rustig kon gaan slapen. Ontluisterend was in deze tweede uit zending dat de overheid zich laat leiden door wetenschappers waarvan op zijn minst betwijfeld mag worden of ze wel zo onpartijdig zijn, daar waar het de gevolgen van neonicotinoïden betreft. Hun leerstoel wordt namelijk betaald door fabrikanten als Bayer en Syngenta, terwijl onderzoeksopzet en resultaten niet voor iedereen inzichtelijk zijn. Andere onderzoekers komen tot heel wat minder geruststellende resultaten. Veelbetekend is dat in veel landen deze stoffen al geruime tijd verboden zijn of ge bruik werd opgeschort via een moratorium. In Nederland heeft de Tweede Kamer pas na de laatste Zembla-uitzending van eind januari een moratorium ingesteld, totdat duidelijk is aangetoond dat deze stoffen géén negatieve invloed hebben. Links: www.bijenlint.nl/nieuws/europa-trekt-conclusie- neonicotinoiden-giftig-voor-bijen en www.europari.europa.eu/committees/en/studies- download.html?languageDocument=EN&file=79 433 Restauratie Kruisdijk Enkele jaren geleden heeft Het Zeeuwse Landschap de Kruisdijkschans verworven, en eind januari is de renovatie van het vol- Duurzaam Weekend Groede Zaterdag 23 en zondag 24 maart wordt in de Grote Kerk te Groede op geheel eigen wijze invulling gegeven aan het "Duur zaam Weekend Groede." Het wordt een wervelend geheel met acts, voordrachten, discussie, workshops en een groot aantal stands waar u alle informatie kunt inwinnen over duurzaamheid in de breedste zin des woords. Aan het programma wordt nog geschaafd, dus voor de nieuwste informatie raadplege men: http://groede.net/duur- zaam-groede.html Het geheel zal zaterdagochtend door een vertegenwoordiger van gemeente Sluis 'in gang' gezet worden. Belgische Zwinvlakte Begin februari is Ghent Dredging gestart met werkzaamheden in de Zwinvlakte in het kader van het Europese LIFE+ natuur project, waarover u in dit blad al eerder kon lezen. Men begint met afplaggen en herstel van de vogeleilanden in het bestaande, aan de kust grenzende deel van Het Zwin. We zijn uitgenodigd voor een excursie en in een volgend Duumpje doen we u nader verslag van de werkzaamheden.

't Duumpje | 2013 | | pagina 22