daar lijkt het op. Volop zon en een tempera tuur van boven de 10 graden. We hebben een zeer grote opkomst, 15 man zelfs. Er is dan ook veel werk verzet, 11 Wilgen geknot, van 7 Populieren de dikke takken verwijderd en voor zo'n 150 m. rasterpalen aangebracht. Nog zo'n mooie dag op zaterdag 28 januari. Deze keer bij Fred Braun aan de St. Pietersdijk te Biervliet. We zijn met 10 man, een mooi ploegje om op ons gemak 9 Wilgen te knot ten (met een niet al te zwaar gewaai) en 50 musters te maken. Deze werden nog dezelfde dag opgehaald zodat alles netjes opgeruimd was. Een wens van de eigenaar. Op zaterdag 11 februari is het Vrijwilligers- dag. Wie daar naar toe wil mag en wie wil knotten gaat naar Mevr. Ghijsels aan de Killedijk bij Ter Hofstede. Zelf kies ik voor de Vrijwilligersdag omdat ik die dag toch ook eens wil meemaken. Helaas komt er wéér iets tussen, zodat het er nog steeds niet van gekomen is. Bij Mevr. Ghijsels zijn 3 grote en 1 kleine Wilg geknot, een scheefstaande Den gekapt en de Lijsterbes getopt omdat deze nogal wat licht wegnam voor de Notenboom. Dit alles met 9 man. De temperatuur was deze keer wel wat anders dan we gewend zijn de laatste tijd. Bij aanvang was het -9 graden en verder is het de gehele dag ruim onder 0 gebleven. 25 februari: 'Knotten bij Marjolein van Vie- gen' staat er op het programma. Een echte voorjaarsdag, de gehele dag zon en weinig of geen wind. Niet te warm en niet te koud. We genieten er dan ook allemaal van en het resultaat is er naar. Met 11 man knot ten we maar liefst 31 Wilgen met een niet al te zwaar gewaai en zetten bovendien nog 25 Wilgen en 9 Essen op kniehoogte af. Voor de inwendige mens werd er ook zeer goed gezorgd. Na het knotten hebben we gezellig rond een kampvuurtje nog wat gedronken en Mar jolein kwam nog met worstenbroodjes. Rond half vijf sloten we zeer tevreden de dag af. Zaterdag 10 maart zijn we druk in de weer bij de Schaapskooi te Oostburg. Een bewolkte dag maar mooi om in te werken. De opkomst is enorm vandaag, maar liefst 19 man. Arsène Goossens heeft zich met de fruitbomen bemoeid, zelf zijn we daar niet zo bedreven in. Negen stuks heeft hij netjes opgesnoeid. De anderen hebben ondertussen 27 Wilgen geknot en van het afkomend rijshout hebben we zeker 65 meter houtril aangelegd, een productieve dag dus. Zaterdag 25 Maart is, onverwachts, de laatste knotdag. Voor de zomerstop stond nog een knotdag gepland, maar door het plotseling doorbreken van het voorjaar zijn de bomen al behoorlijk uitgelopen en is het beter voor bijen en vlinders om ze niet te verstoren. De Katwilgen werden dan ook al massaal be zocht. We waren te gast bij familie Van Gorp aan de Maaidijk, een locatie waar we allemaal graag werken. Het is er zeer mooi en vooral rustig. We hebben hier onder een stralende zon 14 Wilgen geknot en van 3 Wilgen de dikke takken verwijderd. Onze fruitbomen specialist was ook weer van de partij; hij heeft 6 fruitbomen onderhanden genomen, kortom een mooie afsluiting. Zaterdag 3 november gaan we verder in het Erasmusbos met de Landelijke Natuurwerk dag. Ook de jeugdwerkgroep is dan in groten getale aanwezig. Al weken hebben we dage lijks regen, maar deze dag hebben we geluk; rond de middag een klein buitje wat de pret niet mocht drukken. Onze "vaste" groep heeft hier 1 Wilg geknot met een zeer zwaar gewaai en zo'n 250 vierkante meter hakhout afgezet. Voor de activiteiten van de jeugd werkgroep op deze dag verwijs ik u naar 't Duumpje 38e jaargang nr. 4 winter 2012. Op 17 november en 1 december zijn we te gast bij familie Nortier aan de Brugsevaart te Oostburg. In "de lange weie" staan 14 grote Wilgen die dringend een knotbeurt moeten hebben. De eerste zaterdag daar, een mistige echte najaarsdag, waarin het bijna niet licht wordt, knotten we 8 Wilgen in de wei en nog 1 Populier buiten de wei. De tweede zaterdag, alweer mistig en tevens waterkoud, knotten we de laatste 6 Wilgen en daaruit halen we nog 73 staken waarvan er 70 ergens in Oost Zeeuws-Vlaanderen geplant zullen worden. 3 Stuks gaan in Turkeye de grond in. 15 December zijn we bij Petrus van 't West einde aan de Golepoldersedijk te Breskens. Een geweldige opkomst; wij zijn zelfs met 15 man bezig en dat kan je merken ook. We knotten op deze mooie rustige dag 13 grote en 4 kleine Wilgen. Van het rijshout maken we drie prachtige takkenrillen. Zoals gewoonlijk hadden we aan eten en drinken weer niets tekort. De laatste knotdag in 2012 is zaterdag 29 december bij familie Herwig op Klein Brabant. Gelukkig was het een droge dag en eigenlijk te warm voor dergelijk werk, maar na al die regen toch meer dan welkom. De knotbomen stonden langs de Blontrok, soms gedeeltelijk in het nu hoge kreekwater en tegen de steile oever, maar dat zijn ook altijd juist de plaatsen waar knotbomen staan, op zgn. nutteloze plekken. Ongeveer 9 bomen zijn geknipt en geschoren. Het is ons niet gelukt ze allemaal hun beurt te geven en we houden er dus nog een aantal tegoed voor het volgend seizoen. De verzorging van de inwendige mens was prima: koffie, thee en tussen de middag een grote pan erwtensoep, waar je lepel recht in bleef staan! Tot slot nog mijn dank aan alle knotters en knotsters voor het vele werk dat we in 2012 hebben verzet. Gerard van Daele Plantenwerkgroep Het afgelopen jaar hebben er naar traditie weer acht excursies plaatsgevonden. Hoewel het weer ons af en toe parten speelde, had den we een goede opkomst. In de volgorde van de excursies kwamen er 9, 9, 5,3, 7,8, 7 en 8 deelnemers opdagen. In totaal namen 20 verschillende mensen deel aan de excur sies. De opening van het seizoen was in de bebouwde kom van Draaibrug, waar we het desbetreffende KM-hok onder handen na men. We vonden tussen de straatstenen en in de bermen en sloten 138 soorten. Vooral veel algemene soorten, alleen Gewone agrimonie was een soort van de Rode Lijst. De tweede excursie op 24 mei had plaats in het weidereservaat 'de Pyramide' van SBB. De rondgang door de kleurige weide leverde 102 soorten op. Bijzonder was de vondst van een exemplaar Karwijvarkenskervel. De aanwezigheid van deze plant is zeer waar schijnlijk terug te voeren op het feit dat de wei destijds bij aanleg is ingezaaid. Op 7 juni bezochten we het deel van de Bor deelschans (HZL) dat zich bevindt in het KM- hok waarin ook de kern van Draaibrug ligt. Het gebied is nog volop in ontwikkeling en daardoor groeien er veel éénjarige pioniers zoals diverse basterdwederiken, gewoon langbaardgras, Canadese fijnstraal en vooral veel Bezemkruiskruid. Het bezoek aan het drinkputtenreservaat van SBB in Driewegen op de langste dag moest wegens hevig onweer worden verplaatst. Een week later dreigde eenzelfde scenario, maar het klaarde net op tijd op zodat we struinend door hoog en nat gras toch nog 90 soorten konden noteren. Daaronder plaatselijk veel bloeiwijzen van de zeldzame parasiet Klaver vreter. Ook de tweejarige Bleke morgenster, die we eerder in 2008 al vonden, bleek nog aanwezig. Op 5 juli brachten we een geslaagd bezoek aan het particuliere natuurgebied Het Vinke- nist. Grootste verrassing was de vondst van twee kleine locaties Moeraswespenorchis. Hun komst was in de ontwikkeling van het gebied al aangekondigd door het verschij-

't Duumpje | 2013 | | pagina 8