6 nen van andere begeleidende soorten, maar is nu daadwerkelijk een feit. Daar naast konden we op diverse locaties in het gebiedje zeer kleine, jonge boomkikkertjes aanschouwen die zojuist het voortplantings- water hadden verlaten en zich klauterend door de vegetatie een weg baanden. Aan het eind van de avond hadden we 122 soorten gevonden. 2 Augustus kamden we de vegetatie van een deel van de Eeklose Watergang uit. Het leverde 125 soorten op. Daaronder twee vervallen zeldzame Viltrozen die tot op heden met hangen en wurgen de jaarlijkse bespuitingen door de buurman hebben weten te overleven. Op 16 augustus bezochten we een stukje recreatienatuur langs de Sint Bavodijk. Door de recente inrichting is het gebied nog kaal en herbergde om die redenen nog weinig begroeiing. In de mix van pionier- en blij vende soorten zetten we 112 streepjes op de lijst. Daaronder het zeldzame akkerplantje Kleine wolfsmelk dat met het stopzetten van de jaarlijkse grondbewerking in dit gebied wel zal verdwijnen. De afsluiting van het seizoen was wederom in Draaibrug. We deden de eerste excursie nog eens dunnetjes over en vonden nog 33 extra soorten die aan de totaallijst konden worden toegevoegd. Daarmee naderde het totaal, inclusief de extra soorten van de Bor deelschans, op een haar na de 200 soorten. De teller bleef steken op 196. Vermeldenswaardig is nog de vondst van Hondskruid (zeldzame orchidee) in de Kleine Loodijkpolder die door een wandelaar werd gemeld via de e-mail. Vlinderwerkgroep De voorzitter van de werkgroep heeft zich vorig jaar door gebrek aan tijd teruggetrok ken, maar dat wil niet zeggen dat de vlinders het zonder onze aandacht moeten stellen. Een aantal vlinderliefhebbers gaat gewoon door met het inventariseren. Zo is bijv. het afgelopen jaar op drie plaatsen in Oostburg (Euregiotuinen, Langestraat en Quarles van Uffordweg) het hele jaar door flink geïnven tariseerd. Het doorgeven van vlinderwaarne mingen naar het landelijk portaal is sinds kort anders gestructureerd en er is in software voorzien om de vlinderwaarnemingen die bij de vereniging binnenkomen door te leiden. Jeugdwerkgroep: De Visdiefjes In 2012 hebben we 5 activiteiten georgani seerd. 25 februari: Voederhuisjes timmeren - De activiteit vond plaats in het clublokaal van 't Duumpje en er waren 25 deelnemers. - Het hout was gesponsord door BOC en Pieter Simpelaar had alles al op maat voorgezaagd. Pieter heeft die middag de kinderen ook geholpen met het timmeren. Nadat we ook nog vetbollen en pinda- snoeren hadden gemaakt, hebben we een wandeling gemaakt over de Kaas- en Broodsedijk om naar de vogels te kijken. 28 april: Struinen in Braakman-Noord - Er waren 8 deelnemers. - We gingen opzoek naar diersporen en we probeerden zoveel mogelijk planten te vinden die op onze zoekkaart stonden. Peter Maas had twee fuiken gezet en we verbaasden ons over het grote aantal sala manders. De kinderen hebben met behulp van schepnetjes ook nog allerlei diertjes in het water ontdekt. Hierna konden we nog even spelen op het prachtige water-speel tuig met pomp. 2 juni: Speurtocht door de Cletemspolder - Ernamen8Visdiefjesdeel. - De kinderen liepen een vooraf uitgezette route over het strand en door de Cle temspolder. Ze moesten proberen om zoveel mogelijk vinkjes te zetten op een foto-zoekkaart. Hierop stonden foto's van planten, schelpen, wier, korstmos enz. Maar eerst hebben we zwerfvuil verzameld. Wie voldoende verzameld had, mocht via de touwbrug de Cletemspolder in. Als afslui ting hebben we nog gepicknickt op het strand: broodjes met warme knakworst. 30 september: Fossielen en 'tZwin. - 17 Visdiefjes maakten de excursie mee. - Fossielenexpert Ruud Lie heeft in De Zeemeeuw een heel interessant verhaal verteld. Hij had ook allerlei fossielen meegebracht, maar het meest spectaculair was toch de enorme kaak van een haai. Daarna heeft Ruud de kinderen meegeno men voor een zoektocht over het strand en langs de geul. De kinderen konden vragen stellen over alles wat ze vonden. Na afscheid te hebben genomen van Ruud, hebben we nog een tocht gemaakt door de geul, het slik en een stukje schor. 3 november: Natuurwerkdag - Zoals gebruikelijk vond de natuurwerkdag weer in het Bos van Erasmus plaats en 28 pupillen hebben veel werk verzet met natuurbeheer. - Het concept van de laatste jaren is een suc ces gebleken: naast vaste onderdelen als knotten en snoeien, maakten we een tocht met de boswachter, een rit op de paarden- slee, konden we in het bietennet klimmen, hutten bouwen en een vuurtje stoken waarop we kastanjes hebben gepoft. Plannen voor het nieuwe seizoen. - Gezamenlijke activiteit We hadden het eigenlijk al gepland voor vorig seizoen om een activiteit te organi seren samen met de jeugdgroep van De Steltkluut. Vanwege het geringe aantal op gaven is dat toen niet doorgegaan, maar komend seizoen proberen we alsnog een gezamenlijke activiteit te organiseren. De eerste contacten daarvoor zijn al gelegd. - Nieuwe jeugdleden Afgelopen jaar hebben we geprobeerd om nieuwe leden te werven. Door natuur lijk verloop was het groepje behoorlijk uitgedund. Een deel van de kinderen is op 12-jarige leeftijd overgegaan naar De Kiekendieven en een ander deel zijn we kwijtgeraakt door teruggelopen belang stelling op puberleeftijd. Door het uitdelen van flyers op basisscholen en door het benaderen van scholen via de mail hebben we bij de laatste twee activiteiten flink wat meer kinderen kunnen begroeten. Ook komend seizoen blijven we actief in het aantrekken van nieuwe jeugdleden. - Begeleiding Afgelopen jaar is Jan Janssens wegens drukke werkzaamheden jammer genoeg gestopt als begeleider bij De Visdiefjes. Gelukkig hebben we Sabine Rausch bereid gevonden om in onze club te assisteren. Sabine heeft enige tijd geleden de IVN- gidsencursus gedaan. We blijven op zoek naar goede jeugdbegeleiders. - Activiteiten We verwachten het komend seizoen weer 5 a 6 activiteiten te organiseren. Indien nodig willen we daarbij graag weer een beroep doen op vrijwilligers/deskundigen van de andere werkgroepen. Dilia Timmers Jongerenwerkgroep: De Kiekendieven Algemeen - Deze jeugdgroep voor jongeren vanaf 12 t/m 16 jaar bestaat twee jaar. - Tijdens de natuurwerkdag op 3 november 2012, nam Marit v.d. Velde deel met haar maatschappelijke stagegroep. - We zijn nog steeds een enthousiaste kleine werkgroep. - Er deden 5 tot max. 8 jongeren mee aan de activiteiten/excursies. - Het Kiekendievenbestand groeit gestaag door het doorstromen van Visdiefjes die rond het 12e jaar naar de middelbare school overstappen. - Eind december 2012 stonden er 39 jon geren (Kiekendieven 12-16) in het actuele bestand, waarvan er 16 op een of andere

't Duumpje | 2013 | | pagina 9