Visdiefjes pluizen braakballen ekkaart muizenschedelresten in uilenbraakballen handen te hebben om te bepalen waaruit de maaltijd heeft bestaan. Nu is dit hele verhaal voor kinderen wat lastig, maar om enige indruk te krijgen over hoe het er in de natuur toegaat, eten en ge geten worden, is het pluizen van braakbal- len een leerzame speurtocht, zeker in een jaargetijde waarin het wat fris is om naar buiten te gaan. Over de opkomst hadden we niet te klagen. De oudste jaargang van de Visdiefjes is in middels doorgestroomd naar het voortge zet onderwijs en onze jeugdbegeleid(st)ers hadden basisscholen benaderd om nieuwe aanwas voor de Visdiefjes te vergaren. 26 kinderen leverden het bewijs dat ze hierin zeer geslaagd waren. De bijeenkomst begon met het verto nen van een filmpje over het pluizen van braakballen, over muizen en over de soorten uilen die we in onze streek kunnen tegenkomen. Hierna ging de leskist van Natuur Zo uit Terneuzen open en er kwamen allerlei loepjes, prikkertjes, pincetjes en kwastjes tevoorschijn, om de uileballen uiteen te rafelen en de botjes schoon te maken. Ter voorbereiding op verdere 'determinatie' Muizen vormen toch wel het hoofdgerecht voor uilen. Vaak zul je dus complete mui zenskeletjes terugvinden in de braakballen. Ze pakken echter ook wel eens jonge vogel tjes, kikkers en padden. Van de insecten die ze eten, vind je vooral pantsers terug, zoals de rugschilden van torren en kevers. Het pluizen van braakballen lijkt een wat rare activiteit, dus tijd er in ons blad enige aandacht aan te schenken. Wat is een braakbal Uilen eten hun prooi met huid en haar op. De deeltjes die ze niet kunnen verteren, zoals schedeltje, botjes en haren, komen terecht in hun braakballen. Die braakbal len geven dus niet alleen een indruk welke uilen er in de streek rondvliegen, maar de inhoud van de braakballen helpt ons ook op weg als we willen weten welke kleine zoogdieren er bij ons rondstruinen. Veel van dat kleine grut gaat alleen in de nach telijke uren op pad, waarin de mens weinig kan zien, in tegenstelling tot een uil, die juist dan op zijn best is. Door het uitpluizen van een braakbal kun je dus heel wat te weten komen. Dat lijkt een smerig werkje, maar in de praktijk valt dat nogal mee. Soort braakballen Als je een braakbal vindt, is het zaak op vorm, kleur en vindplaats te letten. Vind je in een schuur een nagenoeg zwarte braakbal, die nagenoeg eirond is dan is het een braakbal van een kerkuil. Tref je een grijze bal aan in een naaldbos, dan is deze braakbal waarschijnlijk van een ransuil. En een steenuil maakt ronde bruinachtige braakballen die bestaan uit chitineschildjes van kevers en lieveheersbeestjes. Vaak zit er ook zand en aarde in de braakballen van de steenuil. Dit slikt hij mee naar binnen bij het opeten van regenwormen. Heb je een vergelijk bare bruine braakbal zonder zand, dan is het er een van een torenvalk. Die eet geen regenwormen en daarom ontbreekt hier het zand. Het meest instructief zijn de braakballen van kerkuilen. Die kunnen een hele mui zenschedel naar binnen werken, dus dan ben je ervan verzekerd alle puzzelstukjes in

't Duumpje | 2013 | | pagina 12