Duurzaam weekend Groede 6 Op 23 en 24 maart vond het Duurzaam Weekend plaats. Zondagmiddag gaf een drietal wetenschappers hun visie op duurzaamheid. Jaap de Hulster doet verslag. Stichting Duurzaam Groede De organiserende Stichting Duurzaam Groede (in oprichting) stelt zich voor als "een groep van burgers, met diverse politieke en maatschappelijke achtergrond, die van mening is dat alleen door actieve deelname van de burgers het proces om te komen tot een duurzame samenleving, kans van slagen heeft." Het onderwerp duurzaamheid komt in ons blad weinig aan bod, alhoewel onze aan dacht voor natuur en landschap uiteraard voortvloeit uit dezelfde duurzaamheidsge dachte. Alle reden dus voor aandacht in ons blad. Duurzaamheid is voor velen een wat vaag begrip, waar overheden het steeds over hebben, maar door in je eigen huishouden op een verstandige wijze met bv. ver warming om te gaan, bevorder je ook de duurzaamheid. En niet alleen omdat we dan wat spaarzamer met onze beperkte olievoorraden omgaan, maar het komt ook de eigen portemonnee ten goede. En als heel veel burgers zo te werk gaan, kun je heel wat bereiken. Om de bezoeker te informeren over wat hij zelf zou kunnen doen, was er een beurs waarop men zich op de hoogte kon stellen van de laatste technieken inz. duurzaam bouwen, zelf energie opwekken en bespa ren en aanverwante zaken. Zondag werd het weekend afgesloten door een drietal wetenschappers die vanuit hun eigen vakgebied behartenswaardige denk richtingen aangaven, mede als voorschot op een vragenronde met discussie. Joost Schrijnen Het spits werd afgebeten door prof. ir. Joost Schrijnen die de geschiedenis schetste en begon met een oud kaartje van Groede uit het jaar 1966 waarin het dorp 2475 inwo ners telde. Begin 2013 kende het dorp nog 1000 inwoners. Hij greep terug op het Brundtlandrapport uit 1987 dat breed omhelsd werd door de VN en erop neerkomt dat we niet meer aan de aarde kunnen onttrekken dan wat door de aarde voortgebracht wordt. Als we in deze opgave slagen, leidt dat ertoe dat ook onze nazaten een verantwoord leven op deze aarde kunnen leiden. Wat Gro Harlem Brundtland destijds rapporteerde was voor velen een volslagen nieuw inzicht. Verwon derlijk als je beseft dat uit een geschrift van rond 1600 bleek dat bosbouwers wisten dat je in een jaar nooit meer mag kappen dan wat binnen een jaar kan aangroeien. Als je het "basiskapitaal" aantast, tast je je eigen toekomst aan. Zo lijkt ook de hele discussie over biodiver siteit nieuw, maar het komt op hetzelfde neer: de mens domineert, is kortzichtig en denkt amper na over consequenties op de lange termijn: hoe ziet het er voor mijn kleinkinderen uit op deze aarde. In het zoeken naar oplossingen kiest men de laatste jaren voor een dynamische aanpak, waar men vroeger een star systeem bouwde. Het aanleggen van de middel eeuwse Graaf Jansdijk, ruwweg lopend vanaf Duinkerken via Knokke naar Antwer pen, is hiervan een voorbeeld. Het rijke Vlaanderen begon toen een 'afdoende' be scherming tegen de zee te bouwen. Nu we in de gaten hebben dat de zeespiegel rijst, ziet men in dat dit soort starre systemen geen zekerheid bieden. Bij ongewijzigd be leid zou in 2070 slechts 25 van Nederland nog droge voeten hebben. Dynamische oplossingen als regelmatige strandsuppleties krijgen dus steeds meer de voorkeur boven harde dijken en, dynamiek in optima forma, de zandmotor aan de kust voor de Randstad. Een vergelijkbare aanpak zien we in de bredere jas voor de grote rivieren. In het project Zwakke Schakels is deze omslag in het denken volop in praktijk gebracht, in tegenstelling tot de Belgi sche kust. Om in Knokke droge voeten te houden, heeft men moeten besluiten het strand zo hoog op te spuiten dat veel onderste appartementsverdiepingen tegen een berg zand aankijken. Er zijn nu ideeën om in de toekomst de zeespiegelrijzing het hoofd te bieden door voor de kust eilanden op te spuiten in het project Vlaamse baaien. Zo denkt men in Zeeland over eilanden als Nieuw Walcheren, Nieuw Schouwen en Nieuw Goedereede. Al deze oplossingen slaan een aantal vliegen in één klap: ze bieden het hoofd aan de zeespiegelrijzing, de natuur krijgt ruimte terug die verloren is gegaan aan hoge flatgebouwen, men kan er recreëren, zonne- en windenergie opwekken, kortom mogelijkheden te over. En er is meer om over na te denken. Het kanaal Gent - Terneuzen voert enorme hoe veelheden zoet water naar zee af, terwijl er wereldwijd gebrek is aan zoet water en dit gebrek zal door de stijgende bevolking nog verder toenemen. Kan dat niet anders Dhr. Schrijnen rondt zijn betoog af met de vraag wanneer iemand succesvol is. Voor hem ben je succesvol, als je kans ziet oude waarden tot een nieuw ecologisch even wicht te brengen. Zoals dat bij de Aarden- burgse Kruisschans is gebeurd. Wat ooit een plek was om oorlog te voeren, is nu een pronkstuk van natuur. We moeten onze fan tasie laten spreken om onmogelijk lijkende dingen mogelijk te maken. Rietje van Dam-Mieras De volgende bijdrage kwam van prof. dr. Rietje van Dam-Mieras. Met haar achter grond als biochemicus was haar betoog op een geheel andere leest geschoeid dan dat van haar voorganger. Ze startte met een aantal principes die ze gaande haar referaat nader uitwerkte. Respect is basis voor alles, de economie moet een biobased karakter krijgen en voor iedere transitie is creativiteit nodig. Het aspect duurzaamheid komt pas aan bod als een aantal andere zaken geregeld is. Als je niets te eten hebt, is dat je eerste

't Duumpje | 2013 | | pagina 6