Plastic afval 15.000 kilo aan netten van wrakken uit de Noordzee opgehaald Onze aarde lijdt onder enorme bergen zichtbaar en minder zichtbaar plastic afval. De redactie stelde uit allerlei informatiebronnen een artikel voor u samen. Op de algemene ledenvergadering in maart vroeg Danny Bauwens zich af of we als vereniging op dit gebied geen actie moes ten ondernemen. Aangezien het aantal 'werkers' binnen de vereniging beperkt is en niemand zich direct aanmeldde om aan deze kar te gaan trekken, leek het ons zinvol in dit blad aandacht te schenken aan dit minder bekende onderwerp. Zichtbaar plastic afval Als je het over plastic afval hebt, denkt iedereen aan de troep die je in je directe omgeving en aan de vloedlijn op het strand kunt aantreffen. In de stedelijke omgeving doet gemeente werken haar best en het apart ophalen van plastic door de ZRD draait goed. Aan onze stranden worden de vloedlijnen van alle (plastic) afval ontdaan, dus het lijkt goed te gaan. Niets is echter minder waar. Zo reinigt dhr. Piet Michielsen met zijn medewerkers ten behoeve van gemeente Sluis al enkele decennia alle stranden en wel dusdanig dat men er 6 blauwe vlaggen mee wint. We lezen op de gemeentelijke webstek: "Met de Blauwe Vlag-campagne in Nederland probeert de Stichting Keurmerk Milieu, Veligheiden Kwaliteit (KMVK) overhe den, ondernemers en recreanten te betrekken bij de zorg voor schoon en veilig water, mooie natuur en een gezond milieu en duurzame jachthavens." Meeste plastic buiten beeld Sinds enkele jaren heeft UNEP (de milieutak van de United Nations) het onderwerp hoog op de agenda gezet en er komt steeds meer informatie vrij. Zo is inmiddels duidelijk dat verreweg het meeste plastic afval helemaal niet te zien is. Waar komt het vandaan? Algemeen wordt aangenomen dat 80 van alle plastic in zee afkomstig is van het land en via rivieren in zee terechtkomt. Zo voert de Maas 15.000 stukjes plastic per uur af, blijkt uit onderzoek. En voorzover het in zee belandt, is het verdeeld volgens verdeel sleutel 20-10-70. 20 drijft op het waterop pervlak, 10 zweeft ergens en 70 ligt op de bodem. Vissen en vogels kunnen het voor prooi aanzien en opeten. Gevolgen In hoeverre dit voor de levende natuur gevolgen heeft, is nog niet goed in beeld. Dieren die stikken in zwevende netten of vislijnen, vormen voedsel voor een ander dier. Daar zie je dus niets van terug. En als Onze wereldbol kent klimatologische om standigheden die leiden tot het ontstaan van gyren: zeestromingen met bijzondere eigenschappen. Op aarde zijn er een vijftal waarvan de Noordatlantische gyre de dichtstbijzijnde is. Door de wervelende stro men verzamelt zich hier allerlei afval en aan De drijfveer om blauwe vlaggen te winnen, ligt voor de gemeente helaas uitsluitend in de wens meer badgasten te kunnen begroeten. Wat aan plastic in het aanpa lende natuurgebied ligt, telt niet mee voor de jaarlijkse beoordeling en wordt dus ook niet opgeruimd. het wateroppervlak zijn hier dichtheden gemeten van 970.000 stuks plastic per km2. Andere gyres op aarde komen wat lager uit. Omgerekend komen we zo op een stukje plastic op iedere 3 m2. wateroppervlak waar ook ter aarde. je aan het strand een dood dier aantreft met plastic in de maag, is het de vraag of de dood door dat plastic veroorzaakt werd. Wel is uit onderzoek gebleken dat storm vogels die plastic gevoerd krijgen, minder eten en dus verzwakken. Het hoeft dus niet direct de dood tot gevolg te hebben, maar de vogel krijgt minder weerstand en zal dus sneller bezwijken aan andere ziektekiemen. UNEP schat dat wereldwijd jaarlijks 100.000 dieren sterven tengevolge van plastic. Maar is dat veel als je het afzet tegen de 400.000 zeevogels die jaarlijks de dood vinden in de kieuwnetten van vissers? Onderzoek nodig Een nieuw en (voor sommigen) sterk argu ment tot verder onderzoek is dat ook de mens direct geschaad zou kunnen worden. Men heeft ontdekt dat hele kleine plastic deeltjes, 'micro-plastics' opgenomen wor den door plankton; plankton is weer voed sel voor vissen en bijvoorbeeld mossels en zo komen plastics in de maag van de mens

't Duumpje | 2013 | | pagina 14