terecht. Aan de microplastics kunnen zich pcb's, paks en vlamvertragers vasthechten die op deze wijze het menselijk lichaam kunnen bereiken. In Noordse stormvogels zijn recent in het vet pcb's aangetroffen. Nu eet de mens geen Noordse stormvogels, maar er is nog niet onderzocht of bij vissen niet eenzelfde ontwikkeling plaatsvindt. Verder liggen de tot nu toe bekende con centraties op 10 van wat als acceptabel wordt beschouwd. Niet direct reden tot zorg, maar op zijn minst reden alles nauw lettend te volgen. Rol Europa Europa heeft wat dat betreft al wat stappen gezet. Er ligt hier een rol voor Europa omdat afzonderlijke naties er te weinig gewicht aan hechten. Zo heeft ons vorig kabinet onder het mom van meer eigen verant woordelijkheid middenstand en industrie een pleziertje gedaan door statiegeld op termijn af te schaffen. We kregen er weer een convenant bij: minder glas, meer plastic en meer vrijblijvendheid, daar waar juist een hardere hand nodig is en blijft. Eind vorig jaar werd in de Tweede Kamer een ge wijzigd besluit genomen om het statiegeld pas af te schaffen per 2015 en uitsluitend als gebleken is dat de in het convenant over eengekomen inzameling van plastic flessen en potjes een succes is. Beter voorkomen dan genezen In de richtlijnen die Europa aan het opstel len is, wordt veel aandacht geschonken aan recycling, terwijl de voornaamste aandacht ernaar uit zou moeten gaan gebruik van plastics te voorkomen. Veel microplastics ontstaan door afbreken van plastic afval in hele kleine stukjes, dus als afval. Hiernaast worden microplastics ('microbeads') juist toegevoegd aan onverwachte producten als scrub, crèmes, tandpasta en douche producten. Het huidige kabinet heeft laten weten, liefst mèt Europa, maar eventueel aanvullend ei gen wegen te zullen bewandelen. Vooruit lopend hierop heefteen bedrijf als Unilever al aangekondigd op zoek te gaan naar vervangende producten voor hun cosme tica. Om wereldwijd opererende bedrijven als Proctor Gamble ertoe over te halen zal de harde hand van alles overkoepelend Europa nodig zijn. Een nieuwe app Als u nu al wilt weten of u een verantwoord zalfje aanschaft, kunt u gebruikmaken van een app die u kunt downloaden op www. Dlasticsoupfoundation.org. De organisatie "wil geen gevoelens van machteloosheid bevorderen, maar aanzetten tot positieve bewustwording en actie." De Beat the Bead- App is nu beschikbaar voor Apple Iphone 3Gs en Ipad2. Recent ontving de organisatie subsidie van de milieuorganisatie van de VN en het Ministerie van Infrastructuur en Mi lieu om de app internationaal en ook voor Windows-systemen geschikt te maken. De app kleurt rood als een producent weigert zich aan te passen, oranje als de fabrikant bezig is zijn productieproces te herzien en groen als het poduct nu reeds is samenge steld zonder microbeads (plastic deeltjes). Schrijnende gevallen Op internet zie je soms schrijnende foto's van overleden dieren. Zo overleed in maart een mannetje dwergvinvis op het strand van Nieuwpoort, met naar later bleek 400 gram plastic zakken in het spijsverterings kanaal. De vinvis kon zich niet meer voeden hetgeen leidde tot de hongerdood. Plastic in zee is overigens niet alleen gevaarlijk wanneer dieren het opeten. Nylon touwtjes, ballonnenlint, visdraden met haak, plastic verpakkingsmateriaal en losse visnetten: als zeedier kun je in zee veel spullen tegenkomen, waar je levensgevaar lijk in verstrikt kunt raken. Jaarlijks sterven honderden vissen, vogels, dolfijnen, bruin vissen, zeehonden en walvissen doordat ze vast komen te zitten in zwerfafval of het opeten. Week van de Zee 2013 De week van de Zee is een initiatief uit België en het wordt gecoördineerd door Provincie West-Vlaanderen. Vanaf 2002 is Nederland hierin via de Stichting Noordzee gaan participeren, maar 2011 was het laat ste jaar dat gemeente Sluis deelnam. In het programma van de Week van de Zee was meestal een activiteit opgenomen om jeugdigen de goede weg te wijzen door het opruimen van een stuk natuurgebied als Zwin of Zwarte Polder. Aksie! Om ook gemeente Sluis de goede weg te wijzen zijn onze bestuursleden Piet Jansen en Walter de Milliano in de Zwarte Polder doende geweest op eigen initiatief zwerf vuil te verzamelen.

't Duumpje | 2013 | | pagina 15