gen en dus andere argumenten ziet wél mogelijkheden in hogere instantie resultaat te boeken. We hopen dat zij kunnen be werkstelligen Cadzand-Bad met een minder megalomaan complex uit te breiden. Stroopuitkreek (vervolg) Tijdens de schapenmiddag waar we op blz. 16 verslag deden, werden we aan ons kraampje geattaqueerd door een mevrouw uit Waterlandkerkje die hoogst verontwaar digd was over ons stukje dat ging over de aanleg van de boothelling voor het water schap en het plaatsen van een bankje, waar eerder struikgewas beschutting bood aan allerlei vogeltjes etc. Ze maakte zich vooral kwaad over het feit dat de foto's genomen waren toen de boothelling net aangelegd was. Als je een nieuw huis bouwt, maak je pas een foto als de woning opgeleverd staat te blinken. Nu groeit er op de helling weer volop gras, beton is niet langer zicht baar, het is mooier dan ooit tevoren, dus nu was het juiste moment plaatjes te schieten. We hebben haar onze opvattingen kort toegelicht. Restauratie Kruisdijkschans Indien u de geheel gerestaureerde schans nog niet gezien heeft, krijgt u 14 en 15 september tijdens het open monumenten weekend alle gelegenheid dit juweeltje te bezichtigen. Zaterdag 14 september houdt Het Zeeuws Landschap een 'publieksdag' waarbij de schans omgetoverd wordt in 17e eeuwse sferen met historische jaarmarkt. Zondag 15 september kunt u alleen het woonhuis bekijken. Meer informatie op www.hetzeeuwselandschap.nl Nieuw rooster knotwerkgroep De knotwerkgroep start na de zomerstop weer en wel tijdens de 13e Natuurwerkdag op zaterdag 2 november. In onze regio kunt u zoals gebruikelijk terecht in het Bos van Erasmus. Omdat we graag weten hoeveel kapmessen en zagen we moeten gereed- leggen, verzoeken we u, als u komt helpen, uw aanwezigheid door te geven aan Sjaak Herman (ijherman@zeelandnet.nl) of bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Op hun internetsite www.landschapsbeheer- zeeland.nl staat een invulformulier waar mee u uw deelname kunt melden. Enkele andere knotdatums zijn 16 en 30 november. Onze knotters moeten zich nog buigen over de locaties, die u binnenkort op onze internetsite zult kunnen vinden. In ieder geval hopen we u 2 november te kunnen begroeten. Na aanmelding ont vangt u gedetailleerder informatie. Euro Birdwatch Zaterdag 5 oktober worden in meer dan 30 Europese landen gelijktijdig trekvogels geteld. Vorig jaar deden in heel Europa zo'n 108 vogelwerkgroepen mee, waaronder de onze. Die dag telden 37.000 mensen bijna 6.000.000 vogels. De precieze locatie is bij het ter perse gaan van dit duumpje nog niet bekend, maar als u de datum vast noteert, ziet u op onze internetsite www.duumpje.nl tijdig waar u verwacht wordt. Als u tevoren een indruk zou willen hebben van deze dag, kunt u op de webstek van de vogelbescherming een uitgebreid verslag downloaden betreffende 2012 en eerder jaren. Zie www.vogelbescherming.nl Vogelbescherming Nederland is een van de weinige instanties die in Zeeland een zuivere koers vaart voor wat betreft natuurherstel in onze Westerschelde. Een aantal Zeeuwse organisaties heeft inmid dels het hoofd in de schoot gelegd om te voorkomen dat men op politiek lafhartige wijze gestraft wordt met intrekken van subsidies. Vogelbescherming houdt de rug recht en blijft wijzen op ontpoldering als enige oplossing om de natuurlijkheid van de Westerschelde te beschermen. Enkele weken geleden lazen we in locale media een uitgebreid interview met een scheidend bestuurder van Vogelbescher ming die dat standpunt nog eens duidelijk over het voetlicht bracht. Campagne "Red de rijke Weide" De meest recente campagne van Vogelbe scherming betreft weidevogels. In Nederland ligt 1 miljoen hectare weide, die er erg groen uitziet. Velen denken dat het met 'de natuur' dan wel snor zit. Niets is echter minder waar. De weiden worden zwaar bemest om zoveel mogelijk gras te kunnen oogsten, waardoor een monocul tuur ontstaat waarin bijna geen worm kan overleven. Dus ook geen weidevogel. Op 40.000 ha. weide werd tot voor kort subsidie verstrekt bij wijze van inkomsten derving voor de boer die later maaide en andere beheersmaatregelen trof om de weidevogels nog een kans te geven. De gebieden lagen echter te versnipperd om echt goede resultaten te boeken. Vogelbescherming kiest nu voor een andere aanpak en wil niet langer afwachten wat Den Haag of Europa onderneemt. Men wil een omslag in het denken: niet langer massaproductie gericht op export tegen de laagste prijs, maar voor een eerlijke prijs melk leveren met zorg voor land, koe en biodiversiteit. Men wil consumenten ertoe bewegen om samen met supermarkten en boerencoöperaties te zorgen dat de pro ducent een eerlijke prijs ontvangt voor zijn melk. In deze opzet is er ruimte voor een goed weidevogelbeheer. Er zijn inmiddels een honderdtal weidevogelboeren die op deze wijze hun productie ingericht hebben, maar dat is veel te weinig. Op www.vogel- bescherming.nl leest u er meer over. Creatrends/Droogbloemzolder Van dit bedrijf lagen plannen ter inzage om achterop hun terrein een landschapscam ping te beginnen. Het plan zag er netjes uit met een groene omlijsting, zoals voorge schreven wordt bij dit soort plannen. Je wilt je gasten natuurlijk een beetje privacy bieden en uit de wind houden. We vroe gen ons in onze zienswijze af of het niet mogelijk was tevens het voorterrein wat te beplanten om de detonerende carna valstoestanden aan het oog te onttrekken. Waarom het oog strelen van de recreant en de eigen bewoner overslaan? Gemeente Sluis wees ons erop dat we de hond wilden slaan met een juridisch verkeerde stok. En dan te bedenken dat we dachten werk met werk te maken en zo te komen tot een win/ winsituatie. Het toekennen van een waarde ringssubsidie zal dus nog even op zich laten wachten. Maaien van orchideeën Het Waterschap maait tegenwoordig vele vierkante meters beschermde orchideeën. Aan de Hoofdplaatseweg vlakbij de kruising met de Noordstraat stonden ze in volle bloei, maar slechts kort. Het betreft hier een groeiplaats die op alle kaarten staat vermeld, dus tractorchauffeurs zouden in structie moeten hebben gehad deze strook te mijden. Zonder zo'n instructie maait men natuurlijk met de bejubelde Veldgids Flora en Fauna in de hand. Alleen moet blijkbaar nog uitgelegd worden dat de bloemen op de foto's niet gemaaid, maar juist ontzien moeten worden. Aken en Keulen blijken nog steeds niet op één dag gebouwd. Ook bij de veerboot zijn flink wat bescherm de orchideeën gemaaid. Tijdens de aanleg van de nieuwe dijk heeft men een flinke lap grond met beschermde orchideeën 'getransplanteerd' alvorens aan de karwei te beginnen, uiteraard met de bedoeling ze een langer bestaan te bezorgen. En niet om ze te laten maaien. Het Waterschap zegt hier niet gemaaid te hebben, maar er zijn meer instellingen die zich uitleven op zitmaaiers.

't Duumpje | 2013 | | pagina 19