In memoriam VOGELBESCHERMING SAMEN MET BIOLOGISCHE WERKGROEP VOGELS 4 VAN DE BAARZANDSE KREEK In het afgelopen kwartaal ontvielen ons zowel Petrus van 't Westeinde als Rein Coster. Geen mensen die op de voorgrond traden, maar mannen die in de cou lissen veel werk voor de vereniging verricht hebben. Tot 1975 kende de streek een Vogelbescher- mingswacht West Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan dhr. H. Enkelaar secretaris en 'trek ker' was. Het voorzitterschap werd ingevuld door oud-burgemeester J.L. van Leeuwen die toen al in Vlissingen woonde, en andere leden van het bestuur dhr. L.I. Basting uit Retranchement, dhr. Van den Driest uit Oostburg, dhr. C. Riemslag uit de Braakman, dhr. I.W. Verpoorten en dhr. M.J. Abrahamse. Hiernaast was er een groep jongeren, de biologische werkgroep, die zich in de natuur manifesteerde, deels samen met, deels los van de Vogelbeschermingswacht. Zo komen we in de uitnodiging voor een vergadering op 15 december 1964 een toegevoegde opmerking tegen "daar Jan de Zwart eerst om 16.10 uur uit school komt, verzet van 16.- uur op 16.30 uur." OOST BURG Dr vogel iMMvchrrmtng*- wacht 't Duimpje' en de biologische we'«roep in West-Zeeuwsch-Vlaande- re ebben elkaar gevonden. Dit ge bet» iu maandagavond tijdens een ver gadering In "Du Commerce" te Oost- burg. De vogelbeschermingswacht be stond de laatste jaren alleen nog op papier. Vanuit de biologische werkgroep werd het initiatief genomen om samen ver der de biologische belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen te behartigen. Onder het predikaat natuurbeecher- mtngsveremginx 't Duimpje' gaat de vereniging de toekomst in. Het nog niet volledige bestuur bestaat uit mr. H. A. R. de Mul, voorzitter. Thijs Kra mer. eerste secretaris. Jan de Zwart, tweede secretaris. Petrus van 't West einde penningmeester, en bestuurslid C. Riemslag. Tijdens de vergadering werd besloten een mededelingenblad uit te geven. Mr. De Mu! hield na rijn verkiezing een kort openingswoord, waarin hij zinspeelde op het nut van de samenwerking tussen de vogelbe schermingswacht en de biologische werkgroep in West-Zeeuwseh-Vlaande- t Om de leden zoveel mogelijk te t gen. wordt er in de toekomst ln velschillende plaatsen vergaderd. De heer P. van 't. Westeinde vertoonde tijdens de vergadering een dia-serie, die een reisverslag door West Zeeuwsch-Vlaanderen inhield. Voor de vergadering bestond een goede belang stelling. Op 12 mei vergadert het nieu we bestuur van de vereniging En we komen in het archief een (concept?)- schrijven tegen van mei 1975 luidend: "Na lange tijd van impasse is op 28 april 1975 de Vogelbeschermingswacht Het Duumpje West Zeeuws Vlaanderen nieuw leven in ge blazen door de Biologische werkgroep West Zeeuws Vlaanderen." Als we het vervolg even samenvatten, komt het erop neer dat de vijf leden van deze los van iedereen ope rerende biologische werkgroep inzagen, datje toch enige rechtsvorm moet hebben om zaken als financiën, leden, externe contacten etc. op een verantwoorde wijze te waarborgen. Beide groepen meldden zich verenigd te hebben in Natuurbescher mingsvereniging West Zeeuws Vlaanderen 'Het Duumpje.' Als nieuwe bestuur wordt aangekondigd dhr. H.A.R. de Mul, voorzitter; Ie secreta ris Thijs Kramer, 2e secretaris (en tevens vertegenwoordiger van de biologische werkgroep) Jan de Zwart, penningmeester Petrus van 't Westeinde en als bestuurslid C. Riemslag. We lezen in het PZC - artikel dat ons aller Petrus "een diaserie vertoonde die een reisverslag door West Zeeuws-Vlaande- ren inhield." Petrus is penningmeester gebleven tot 1980. Dat wil echter geenszins zeggen dat hij geen activiteiten meer ontplooide. Integendeel: de tijd die hij aan zijn pen ningmeesterschap moest besteden, kwam nu beschikbaar om meer de natuur in te trekken. Vanuit de ouderlijke hofstede, grenzend aan de Baarzandse Kreek, onderzocht hij met zijn kano deze kreek die haar begin vindt net buiten Groede (waar de Schuit- vlotstraat ophoudt) en loopt tot aan de Rijksweg tussen Breskens en Schoondijke. Hij bundelde alle waarnemingen van hemzelf en van mede-waarnemers in de publicatie Vogels van de Baarzandse Kreek. Het onderzoek behelsde de periode maart 1981 tot augustus 1982. Ook waarnemingen van voor die tijd zijn opgenomen. Hiernaast gidste hij in zowat alle natuurge bieden die West Zeeuws-Vlaanderen rijk is, en talloze toeristen en andere geïnteres seerden struinden onderzijn leiding door Zwin en Zwarte Polder. Want als je een excursieleider nodig had, deed je nooit tevergeefs een beroep op Petrus. Niet alleen toeristen gingen onder zijn lei ding de natuur in. Aangesteld als leerkracht aan De Schelphoek in Breskens onderwees 'meester Petrus' hele generaties Bresjaan- ders over en in de natuur. Aanschouwelijk onderwijs. Door zijn uitputtende kennis van vogels, hield hij tientallen jaren de veldwaarnemin gen van de vereniging bij. En dat is minder eenvoudig dan het lijkt. Er zijn natuurlijk vogelaars die je voetstoots kunt geloven als ze melden ergens een grauwe klauwier te hebben gezien, maar hoe dikwijls is het niet voorgevallen dat een streekgenoot belde van "d'r zit 'ier een veuheltje op d'n draot, 't is groen mee rood, wa kan da zin?" En vervolgens werd zijn expertsysteem ge activeerd. Vorm snavel? Soort staart? Kleur poten? Zit het er al lang? Welk geluid maakt het? En als ze er zo niet uitkwamen, pakte hij de fiets en ging kijken. Dat natuur niet alleen bekeken, maar ook onderhouden moet worden, sprak vanzelf en in de knotwerkgroep liet Petrus nooit verstek gaan. Na zijn pensionering kreeg hij meer vrje tijd, en met de mannen van Land schapsbeheer Zeeland hielp hij twee dagen per week om de natuur in West Zeeuws- Vlaanderen nog beter te kunnen dienen. Het was enkele jaren terug dan ook terecht dat het 'Hare Majesteit behaagde' Petrus een lintje te geven. Het doet ieder binnen onze vereniging bijzonder veel verdriet dat hij na deze erkenning nog slechts zo kort van het gefluit van zijn vogeltjes is kunnen blijven genieten. Petrus van *t Westeinde uitgave Natuurbesch.vér. 't Duumpjt

't Duumpje | 2013 | | pagina 4