7 Verhoogde Biologische diversiteit Hoewel het niet de hoofddoelstelling is van de FAB-akkerrand neemt de biologische diversiteit toe. Hij biedt ruimte, een extra voedingsbron en beschutting aan allerlei flora en fauna. Hij lijkt ganzen aan te trekken en mogelijk ook de patrijs. Onderhoud van FAB-Akkerranden Traditioneel verwijdert men zoveel mogelijk jonge onkruiden voor de bloei opdat ze zich niet kunnen uitzaaien en er dientenge volge in volgende jaren ook minder onkruid bestreden hoeft te worden. Effectieve onkruidbestrijding blijft voor de akkerbou wer altijd een punt van zorg. Enerzijds ziet de maatschappij niet graag dat 'gespoten' wordt; anderzijds is afdoende handmatige bestrijding voor de landbouwer dermate tijdrovend en dus kostbaar, dat aan chemi sche bestrijding amper kan worden ontko men. Bloemenranden hebben het voordeel dat door zaai in bredere rijen mechanische bestrijding mogelijk is. Bezoekers Niet alleen het eerste jaar, maar ook het tweede jaar was de rand attractief en trok de aandacht van vele voorbijgangers en be langstellenden. Een schilder nam de tijd om een doekte maken en landbouw-experts uit Wageningen en buitenland kwamen op bezoek (foto 1). De experts gaven na bezoeken elders in Zeeland en in Limburg te kennen dat er een dringende behoefte was aan meer onderzoek en voorlichting. Lente en zomer 2013 Bloemen en insecten! In maart zag de akkerrand er schraal uit (foto 2). Gelukkig ontwikkelden de planten zich hierna goed. In april (tabel 1) kwamen slechts enkele plantensoorten in bloei. Voor al Paardebloem, Smeerwortel en Fluiten- kruid waren van belang om vroeg insecten aan te trekken. Het meerjarig mengsel bleef groen in april en mei en bloeide hoofdza- Foto 3: Het groene meerjarig mengsel naast de groene Tarwe heeft nog weinig bloei, maar Fluiten kruid en Smeerwortel bloeien enthousiast in slootranden. Maagdenbergweg Oostburg, 31 mei2013 (Walter de Milliano). Foto 2: Molshopen worden zichtbaar doordat het meerjarig mengsel weinig groei heeft aan het eind van de winter. Naburige gewas Tarwe begint voorzichtig groen te worden. Maagdenbergweg Oostburg, 2 maart 2013 (Walter de Milliano). Andere leuke verworvenheden De FAB-akkerrand gaf een fleurige verfraai ing van het landschap en toonde passanten tevens hoe duurzame gewasbescherming samen kan gaan met een aantrekkelijk land schap. Bloemen met bijen en hommels le verden een kleine bijdrage aan 'Het jaar van de bij'. Mensen stopten om foto's te maken en een enkeling stelde vragen of vroeg of er ook bloemen geplukt mochten worden? Meer vragen Een meerjarig mengsel heeft naast éénjarige plantensoorten ook twee- (Margriet, Wilde cichorei) en meerjarige soorten (Luzerne, Witte en Rode klaver, Rolklaver, Weeg bree, Gewoon struisgras, Rood zwenkgras, Kamgras) die voor bloei in het volgende jaar moeten zorgen. Zouden de planten het najaar met wind en water, sneeuw en vorst overleven? Ook waren er veel lokale pionierplanten van de Kamille-familie, die de FAB-akkerrandsoorten zouden kunnen onderdrukken of zelfs wegconcurreren in komende jaren. Dus was de vraag: is door zaai nodig in volgende jaren? We besloten te maaien in 2012 en om af te wachten of dit zou volstaan om in 2013 voldoende bloei te genereren. Waar de naburige gewassen in 2012 Uien en Mais waren, kozen we in 2013 voor Wintertarwe en Mais. kelijk in slootranden (foto 3) en landschaps elementen als waterputten en kreekbeddin gen. Ook in mei was het een komen en gaan van bijen, hommels en nuttige natuurlijke vijanden, vooral op de Wilde margriet (foto 5). In de volgende maanden bloeiden steeds meer plantensoorten (tabel 1) en verschillende soorten bloeiden uitbundig in grote aantallen (foto 4). Opvallend waren de lange Wilde cichorei met zijn lichte blauwe bloemen en de felgele bloemen van de Gele ganzenbloem. Klaprozen voegden extra kleur toe. Er, even afgezien van de fraaie kleuren, constateeerden we een effectieve biologische bestrijding in de Wintertarwe en de Mais.

't Duumpje | 2013 | | pagina 7