is een leerpunt voor Bloeiend Bedrijf en verantwoordelijke overheidsinstanties. - Omdat in 2014 het herziene Gemeen schappelijk Landbouwbeleid in werking treedt, zal de akkerrand een hoeksteen worden in natuur-, water- en landschaps beheer. Het nieuwe beleid legt meer nadruk op maatschappelijke belangen en vereist een goede samenwerking tussen landbouw-en natuurorganisaties. Uitnodiging Belangstellenden kunnen op afspraak (tel.: 0117-450230, walterde.milliano@wxs.nl) de beschreven akkerranden bezichtigen. Foto 4: Goede bloeiafstemming FAB-akkerrand met ontwikkeling Wintertarwe met een enorm volume aan bloeiende planten: vooral Gele ganzebloem, Wilde cichorei en Duizendblad. Maagdenbergweg Oostburg, 14 juli 2013 (Walterde Milliano). Conclusies en vragen over de FAB- akkerranden met een meerjarig mengsel - In het eerste jaar duurde bloei voldoende lang voor de biologische bestrijding in Mais. - Het tweedejaar was biologische bestrij ding te zien in de nabijgelegen velden met Mais en Tarwe. - Slootranden en oude landschapselemen ten zoals drinkputten en kreekbeddingen leverden een belangrijke bijdrage aan vroege (april) aantrekking van insecten. - De biologische diversiteit lijkt toe te ne men. Meer dier- en vogelsoorten werden waargenomen (tabel 1) en meer dan 40 plantensoorten. Mogelijk ten voordele van de patrijs. Beheer van de vele plantensoorten is in structief voor deelnemers, maar ook voor loonwerkers, pachters en buren. Doorzaai in het tweedejaar was niet nodig, want er bleken voldoende bloemen voor de toe name van nuttige insecten. De vraag of doorzaai in het meerjarig mengsel nodig is, blijft onbeantwoord tot volgend jaar. Effectieve onkruidbestrijding blijft een punt van aandacht. Bezoekers waaronder deskundigen uit binnen- en buitenland zorgden voor uitwisseling van kennis. Het stimuleren van de FAB-akkerranden Foto 5: Insecten worden massaal aangetrokken door bloeiende bloemen zoals Wilde margriet. Vlieg vliegt niet altijd. Maagdenbergweg Oostburg, 14 juni 2013 (Walter de Milliano). Tabel 1 FAB - akkerrandwaarnemingen 2013, Hoeve Dierkensteen te Oostburg Periode: januari tot en met juli 2013. Deze tabel geeft slechts een indicatie voor aanwezige plantensoorten. Januari Ganzen bezoeken akkerrand en eten van klavers. Februari Ganzen bezoeken akkerrand en eten van klavers. Maart Meer dier- en vogelsoorten: Egel, Haas, Muizen, Mol (foto 2), Ganzen (>100) April Ganzen bezoeken akkerrand en eten van klavers. Eerste bloei van een zevental NIET FAB-randsoorten: 1. Paardenbloem (veel bloemen), 2. Madelief, 3. Hondsdraf, 4. Rode en 5. Wittte dovenetel, 6. Judaspenning en 7. Fluitenkruid (veel bloemen). Mei Naast bovengenoemde 7 bloeiers 14 nieuwe bloeiende soorten, waaronder de twee gezaaide FAB-randsoorten: 8. Smeer- wortel, 9. Ereprijs, 10. Boterbloemen, 11. Wilde margriet. 12. Smal weegbree, 13. Grote weegbree, 14. Klein kruiskruid naast tarwe, 15. Distelsoorten en 16. Brandnetelsoorten, 17. Zuringsoorten, 18. Vogelmuur, 19. Herderstasje, 20. Kamille-soorten en 21. Kroontjeskruid. juni Naast bovengenoemde 21 bloeiers 6 nieuwe bloeiende soorten, waaronder de gezaaide FAB-randsoorten: 22. Witte klaver. 23. Rode klaver. 24. Grassen, 25. Zwarte nachtschade, 26. Perzikkruid en 27. Ganzevoetsoorten. juli Naast bovengenoemde 27 bloeiers tenminste 10 nieuwe bloeiende soorten, waaronder de gezaaide FAB-randsoorten. 28. Wilde cichorei. 29. Gele ganzenbloem. 30. Klaproossoorten (zaad van bloei 2012), 31. Luzerne, 32. Rolklaver, 33. Dujz zendblad. 34. Honinoklaver. 35. Venkel. 36. Munt, 37. Akkerwinde, 38. Driekleurig viooltje, 39. Viltige basterdwederik, 40. Kleefkruid, 41. Rood Guichelheil.

't Duumpje | 2013 | | pagina 8