Nachtvlinderen, bijzonder en leuk H Populierenpijlstaart (PieterSimpelaar). J Naast alle vogelartikelen schenkt Pieter Simpelaar aandacht aan wat fragieler rondvliegende schepselen, die na determinatie de vrijheid herkrijgen. Na een rustige tijd in de winter, wanneer er weinig vlinders vliegen, beginnen we in maart-april al weer uit te zien naar wat mooie dagen die kans geven op leuke vlindervangsten. Zelden hebben we een slechtere start van het nachtvlinderseizoen gehad dan afgelopen jaar: lang koud en la ter nat weer. Het vlinderseizoen 2013 kwam dus heel langzaam op gang en eiste veel geduld voor we de eerste val konden plaat sen. Pas half juni begon er eindelijk wat rond te vliegen en naar eind juni toe werd het steeds beter. Vanaf begin juli begon het pas echt leuk te worden, met vang sten van boven de twee- tot driehonderd vlinders per val. En als je dan bovendien vrij zeldzame soorten in de val vindt, wordt het helemaal genieten. Locaties Afgelopen jaar hebben we gewerkt met drie nachtvlindervallen op verschillende locaties. We hadden één val staan in de Eu- regiotuin, een tweede aan de Quarles van Uffordweg en de derde aan de Langestraat, allemaal in Oostburg. Het inventariseren van nachtvlinders is leuk en spannend. Je kan het vergelijken met vissen, want ook hier weet je nooit tevoren watje binnen haalt. Methoden Er zijn verschillende methoden om nacht vlinders te vangen: als het weer het toelaat, zetten wij wekelijks een nachtvlinderval. Die plaats je 's avonds en de volgende mor gen ga je kijken wat er 's nachts ingevlogen is. Je kunt ook met een verlicht wit laken nachtvlinders lokken. Het nadeel hiervan is datje dan de hele avond bij het laken moet blijven om de vlinders te vangen die op of tegen het laken komen zitten. Deze aanpak is wél erg geschikt als je een excursie geeft: iedereen kan alles goed zien. Vooral kinderen zijn dan erg enthousiast. We werken ook wel eens met 'smeer,' vooral in het najaar wanneer er weinig bloemen meer bloeien. Je smeert dan bomen in met een zoete en geurige substantie, waarop meestal erg veel vlinders afkomen. Bij deze methode is het soms wat moeilijker om soorten op naam te brengen. Euregiotuinen De voormalige Euregiotuin is een uitsteken de plek voor deze nachtvlinder-activiteit; het gebied is al geruime tijd slecht tot matig onderhouden en vormt hiermee een prima habitat voor o.a. nachtvlinders. We hebben hier dan ook erg leuke vangsten gedaan. Hier vingen we bv. een Berkenspik- kelspanner (Aethalura punctulata) die we de afgelopen 15 jaar nooit eerder hebben gevangen en die ook in West Zeeuws- Vlaanderen niet eerder werd gezien. Andere leuke vangsten waren Geveerde witvleugeluil (Aporophyla australis), de Bonte grasuil (Cerapteryx graminis), Grote beer (Arctia caja), Zuidelijke bandspanner (Nycterosea obstipata), Maanuiltje (Cosmia pyralina), Gestippelde houtvlinder (Zeuzera pyrina) en Witte hermelijnvlinder (Cerura erminea) (zie afbeelding). Het is niet altijd even leuk, zoals die keer dat we de val wilden plaatsen en wanorde aantroffen: onze kabels in de struiken geslingerd, de val opengemaakt en alles erin verregend en de lamp stukgegooid. De volgende dag hebben we de schade her steld en we zijn weer vrolijk verder gegaan; de val hebben we wat beter opgeborgen. In totaal hebben we in de Euregiotuinen 3656 vlinders gevangen en weer losgelaten, verdeeld over 207 soorten. 13 april hebben we hier onze nachtvlinder- val voor het eerst geplaatst en we vingen twee vlinders; sindsdien zetten we de val wekelijks en de meeste vlinders (468) tel den we op 17 juli. Tot en met 22 september lag het gebruikelijke aantal tussen de twee en driehonderd vlinders per keer. 28 September was het plotseling een stuk minder: we vingen 45 vlinders. De oorzaak kan hier gezocht worden in het maaien van het hele gebied, waardoor alle lange gras sen en wilde planten verdwenen waren. Verder was de temperatuur 's nachts flink gedaald: 6 september was het nog 16 gra den en 28 september maar 9 graden. Toch vingen we toen de zeldzame Geveerde wit vleugeluil. In oktober moesten we blij zijn

't Duumpje | 2013 | | pagina 14