Inhoud Inhoud en redactioneel Euro Birdwatch Basters drijfslak "Give bees a chance" De vogelwerkgroep actief het hele jaar door Koeien van levensbelang voor het Kruipend moerasscherm Vogelcursus 2014 Nachtvlinderen, bijzonderen leuk Cursus nestvogelkartering Natuurwerkdag 2 november Knotprogramma seizoen 2013-2014 Korte berichten Veldwaarnemingen Activiteiten Adressen 3 4 5 8 10 12 13 14 15 16 17 18 20 22 24 Jan Janssens Harry Raad Frans Buijze Jimmy Pijcke Awie de Zwart Eric Blaakman Pieter Simpelaar Sabine Rausch Sabine Rausch Sjaak Herman - Hoogbouw Cadzand - Cadzand-Bad Duinhof oost - Cadzand-Bad Duinhof west - Bietendam Zuidzande -Jachthaven Cadzand-Bad - Waterschap - Niet alleen kommer en kwel - Kustwerk Nieuwvliet - Modderen Grote Gat Reggy van Poecke Foto voorpagina: Wezel aan de Kapitale Dam (Noëlle Pötgens) Het laatste Duumpje van 2013 ligt voor u. De dagen korten weer. Met de traditionele landelijke Natuurwerkdag op 2 november jl. is de werkgroep landschapsbeheer aan een nieuwknotseizoen begonnen. Maarliefst 10leerlingen van het Zwincollege hebben zich dit seizoen aangemeld voor een maatschappelijke stage bij onze knotploeg. Hopelijk beklijft er iets van de groene leerervaring en plukken we daar als vereniging ooit de vruchten van. Ook de Visdiefjes waren die dag, net als voorgaande jaren, in groten getale aanwezig. Een geslaagde dag; u leest er in dit nummer meer over. Groene vrijwilligers zijn onmisbaar voor het behoud en beheer van het Nederlandse land schap. Dat werd die dag met een briefkaartenactie nog eens onder de aandacht gebracht van staatssecretaris Sharon Dijksma, omdat voldoende financiële ondersteu ning van de overheid ook in de toekomst vereist blijft. Het jaar 2013 is vrijwel voorbij en een terugblik is dan op zijn plaats. Veel aandacht van de planologiewerkgroep ging dit jaar uit naar ontwikkelingen aan onze kust met als zwaartepunt Cadzand-Bad. Al deze plannen ontgingen ook de landelijke pers niet: "Meer dan 1000 appartementen erbij in 10 jaar" kopte een artikel in de Volkskrant en men citeerde verantwoordelijk wethouder Ploegaert: "Cadzand-Bad mag dan misschien veranderen, het zal nog steeds een van de rustigste plekjes aan de Noordzeekust zijn." Maar met de uitbreidingen is het nog niet afgelopen, want er staat nog veel op stapel. Wij maken ons, bij de daar steeds voortschrijdende bebouwing, zorgen over de toenemende onbalans tussen natuur en landschap enerzijds en toerisme en recreatie anderzijds. We prefereren een streek waar het woongenot van velen niet hoeft te lijden onder de belangen van enkelen. Wegens bekendheid met de lokale situatie worden steeds meer verantwoordelijkheden en bevoegdheden aan lokale overheden overgedragen. Als we de omvang van sommige projecten in ogenschouw nemen, betekent deze overdracht niet in alle gevallen een verbetering. Ook in 2014 zal het noodzakelijk blijven de lokale overheid (in maart 2014 kiezen we een nieuwe gemeenteraadop de voet te blijven volgen en onze invloed te blijven aanwenden. We hebben veel waardering voor ontdekker Awie de Zwart, van wie het vorige nummer zijn spectaculaire vondst van de Bithynische wikke meldde. Zijn bijdrage in dit nummer gaat over het Kruipend moerasscherm, een plantje dat sterk heeft bijgedragen aan de classificatie van o.a. het Grote Gat als Natura-2000 gebied. Helaas kwam hij enkele weken terug ook met minder goed nieuws: het verdwijnen van Wilde (of Vlaamse) peterselie, een bedreigde plantensoort en in Nederland alleen voorkomend op twee plaatsen in West Zeeuws- Vlaanderen. We bespreken nu maatregelen waarvan we hopen dat uitvoering hiervan het tij kan keren. In een volgend nummer verwachten we u hierover meer te kunnen vertellen.

't Duumpje | 2013 | | pagina 3