wi rs naar de oostzijde van het gebied. Tijdens deze wandeling ontdekten we een Slecht valk, een paar Buizerds en Bruine kieken dieven. Maar ook Geoorde futen, Kluten, Scholeksters, Grutto's en een overvliegende Lepelaar. En de zangvogels lieten zich daarbij goed horen en zien. ledereen was er na afloop dan ook van overtuigd dat dit een erg mooie en vooral leerzame morgen was geweest, met dank aan de begeleiding. Hier aan de kust De voorlaatste excursie bracht de cursisten op 2e Paasdag onder schitterende weersom standigheden naar de Groese Duintjes, de Cletemspolder en de kust bij Groede. Al vroeg om 08.00 uur startten we hier met een rond wandeling door het gebied. Diegenen die nog iets wilden meekrijgen van de vogeltrek konden zelfs een half uurtje vroeger komen. Velen maakten hier gebruik van. Het loonde dan ook echt de moeite, want boven op de dijk was er volop trek waar te nemen. Zo vlo gen er honderden Graspiepers, verschillende zwaluwsoorten, kwikstaarten, Regenwulpen en een zevental Purperreigers over ons hoofd. Een fenomeen om nooit te vergeten. Na deze voor velen unieke ervaring, zijn we met onze wandeling door het gebied begonnen. Veel soorten die in de laatste theorielessen waren behandeld, hebben we goed kunnen zien en horen. Daarnaast heb ben we ook een tijd kunnen luisteren naar de prachtige zang van de Nachtegaal, die wel op 5 verschillende locaties werd aantrof fen. Daarnaast deden we nog bijzondere waarnemingen van de Koekoek, Goudvink, Braamsluiper, Draaihals en Zomertortel. Niet de meest alledaagse soorten. Het Zwin De laatste excursie van deze cursus was op zondag 18 mei, en wel om 06.30 uur. Ook hier werd er weer veel aandacht besteed aan de zang van de verschillende vogels, want dit is toch lastig om onder de knie te krijgen. En dat deden we in de omgeving van het Zwin en de Kievittepolder. Omdat dit blad zo rond de 18e van de pers rolt, is in deze uit gaafgeen uitgebreid verslag van de laatste excursie opgenomen. Een succes Het doel van de cursus was mensen die niet of nauwelijks iets van vogels weten, handvaten aan te reiken om het herkennen te vergemakkelijken. Ook voor mensen die al een poosje vogels keken, maar daar niet ver der mee kwamen, was de cursus een goede ervaring. We probeerden tijdens de cursus vooral ook het plezier van vogels kijken over te brengen. Bijkomend effect is dat men ken nis maakt met interessante vogelgebieden in onze regio. De excursies vonden dan ook hoofdzakelijk plaats in de mooiste gebieden die we hier in onze directe nabijheid heb ben. Ook een belangrijk motief was het aantrek ken van actieve mensen binnen 't Duumpje, bij voorkeur in de vogelwerkgroep. Veel vrijwilligerswerk binnen 't Duumpje komt namelijk op de schouders van een beperkt aantal mensen terecht, dus vers bloed was en is altijd welkom. Onze ervaring is dat de drempel om actief te worden in een werk groep hoog is. Velen schamen zich, geheel ten onrechte, voor hun nog geringe kennis op vogelgebied. Bedenk echter dat we al lemaal zo zijn begonnen en de praktijk blijft altijd de beste leermeester. Door vaak het veld in te gaan met ervaren vogelaars kun je je kennis steeds weer wat uitbreiden. De "Basiscursus vogelskijken 2014" mag een succes worden genoemd. Een enthousiaste groep cursisten heeft onder de deskundige leiding van cursusleider Eric Blaakman en le den van de VWG heel wat kunnen opsteken. We hopen dan ook dat een aantal uit deze groep zich zal aanmelden bij onze vogel werkgroep, om als vrijwilliger een handje toe te steken bij onze werkzaamheden, zoals soorten- en gebiedstellingen, broedvogel- onderzoek, het aanbrengen en controleren van nestkasten, kunstnesten e.d. Zelf was het ons een groot genoegen om tijdens de theorielessen en de excursies aanwezig te kunnen zijn. Door je kennis met anderen te delen, ontdek je zelf ook telkens weer nieuwe facetten van deze boeiende hobby.

't Duumpje | 2014 | | pagina 15