Telpost Nieuwesluis filÉlÉ i 1 7* "j d Door de dijkverzwaring diende de vogeltelpost verplaatst te worden. 5 april n werd de hernieuwde telpost geopend. Een verslag. 5t BBë Jrs Enige historie In 1971 schreef J.C. Wedts de Swart al over de gestuwde trek van vogels bij Breskens, maar het duurde tot de vroege jaren tachtig dat leden van 't Duumpje als Thijs Kramer, Eric Marteijn en Rob van Westrienen nauw keuriger uitzochten en op schrift stelden waar die trek dan wel precies plaatsvond. Het werd een neerslag van vele uren posten ter plaatse en optekenen van alles wat voorbijvloog aan trekvogels. Als het lekker weer is, met een warm zon netje lijkt dat natuurlijk een leuke hobby, maar om 6 uur 's ochtends met wind, regen, en soms ook sneeuw werden ook uurtjes doorgebracht en is veel kou geleden. Enige beschutting vond men in de eerste periode nog achter de overblijfselen van de radarbunker, maar die werd bij de dijkver zwaring opgeruimd. In 1991 kwam er een simpel houten kruis op de dijk dat enige beschutting bood aan de tellers, terwijl ook veel recreanten van de fiets stapten en de bankjes gebruikten om hun lunchpakketje te nuttigen. Het kostte toen enige moeite het waterschap mee te krijgen want sommigen vroegen zich af "wat die lui op 'onze diek' mosten." Na deze horde genomen te hebben, werd de nieuwe telpost geopend door toenmalig dijkgraaf Conny Almekinders (de huidige wethouder) die samen met gedeputeerde Greet de Vries een mand met duiven loste. Sindsdien werd de telpost steeds minder bevolkt door duumpjesleden, maar hoofd zakelijk door mensen die vanaf Walcheren op de fiets met de eerste boot meekwamen om de trek in kaart te brengen. Telgroep Walcheren DezeTelgroep Walcheren heeft regelmatig jaarboekjes uitgegeven waarin de trek bij de telpost Nieuwesluis uitgebreid bespro ken werd. In 2005 gaf Telgroep Walcheren een over zichtsboekje uit over periode 1980 - 2005 dat niet alleen bestond uit wetenschap pelijke tekst, maar ook uit anecdotes die in deze 25 jaar werden opgetekend. En niet al leen meegemaakt door Zeeuwen, maar ook door Amsterdammers, Grunningers en zelfs buitenlanders die in hun vakantieplanning een of meer dagen Telpost Nieuwesluis opgenomen hebben. Want zover strekt de bekendheid van deze telpost inmiddels. Omdat het belang van de telpost nergens meer ter discussie stond, was het direct dui delijk dat voor de hernieuwde telpost een mooie plaats moest worden ingeruimd. Maar verhuizen kost bedstro en als je de ge legenheid wil aangrijpen alle tellers in het zonnetje te zetten die daar op die dijk de afgelopen 30 jaar weer en wind getrotseerd hebben, en tevens een mooi boekwerkje wil presenteren over de telpost 1981 - 2013, dan weet je direct dat je een hoop werk tegemoet kunt zien. Eric Marteijn, Peter Meininger en nog een aantal bevlogen vogelaars zijn echter niet bang voor een beetje werk en op 5 april werd het eerste exemplaar van "Tien mil joen vogels in tienduizend uren" aangebo den aan dijkgraaf Toine Poppelaars en aan wethouder Peter Ploegaert van gemeente Sluis. De bouw van de nieuwe telpost inclusief uitgaaf van het besproken boekwerk werd financieel mogelijk gemaakt door Water schap Scheldestromen, gemeente Sluis, Provincie Zeeland en het Europees fonds voor Regionale Ontwikkeling Natura People. Na de aanbieding van het boek en bijpas sende toespraken in de nabijgelegen strandtent verplaatste het gezelschap zich naar de telpost, waar de heren Ploegaert en Poppelaars het nieuwe bord onthulden met uitleg voor de passanten. Tientallen trektellers waren al vanaf 's ochtends vroeg in de weer om de trek in kaart te brengen, ook al zat de wind niet precies uit de goede hoek. Peter Meininger was, zoals gewoonlijk, overal op voorbereid en hij had een flink aantal kaartjes van West Zeeuws-Vlaanderen mee, met hierop onze vele natuurgebieden als Sophiapolder, Blik ken en Grote Gat waar ook altijd veel te zien is op vogelgebied. Zo konden de trektel lers die niet uit de onmiddelijke omgeving kwamen, een nog beter beeld krijgen van ons mooie landje apart. Ook een telpostboekje bestellen Maak 14,00 (incl. verzending NL) of 20,00 (België) over te maken op IBAN NL87INGB0000076442 t.g.v. P.L. Meininger te Vlissingen o.v.v. Breskens 2014. Graag uw volledige adres vermelden. Bij afhalen of aanschaf op telpost 10,00.

't Duumpje | 2014 | | pagina 9