Slakken in de Zwarte Polder ■z&Ü 10 In onze vereniging zijn veel specialisten werkzaam maar als het slakken betreft moeten we het hebben van kenners uit Zuid-Beveland waarvan we al artikelen plaatsten. Ditmaal sprongen onze zuiderburen bij om hun blik op de Zwarte Polder te werpen en Franky Bauwens deed ons een verslag toekomen. Werkgroep Succinea Wat slakkenonderzoek in België betreft geldt als standaardwerk de "Voorlopige atlas van de landslakken van België" (De Wilde, J.J., Marquet, R. Van Goethem, J.L.) uit 1986. Omdat deze atlas voor het kustgebied niet up to date was, besloot men een project te starten om de mol- lusken in de duinengebieden langs de Belgische Kust te inventariseren. Het project wordt uitgevoerd onder de koepel van de Werkgroep Land- en zoetwatermollusken, Succinea, van de Koninklijke Belgische Vereniging voor Conchyliologie. Het onder zoek wordt ondersteund door organisaties als Natuurpunt, het Agentschap Natuur en Bos (ANB), het Instituut voor Natuur- en Bos-onderzoek (INBO) en het Kon. Belg. Inst. voor Natuurwetenschappen (KBIN) en de Strandwerkgroep. Slak-in-Du Slak-ln-Du, zoals het project werd gedoopt, beperkt zich tot de duinen. De grens van het te onderzoeken gebied wordt ruwweg gevormd door de zeereep aan de ene kant en de polders aan de andere kant. Het project wordt uitgevoerd in drie fasen, waarbij eerst de Oostkust, daarna de Mid- denkust en tenslotte de Westkust aan bod komt. Er is voorzien dat elke fase twee jaar zou duren. De excursies vinden meestal plaats in natuurgebieden die niet vrij toe gankelijk zijn, zodat er origineel veldwerk kan gebeuren. ■wë i M, Bolle duinhoorn Cochlicella barbara (archief Duumpje). Excursie naar Zwarte Polder Voor de eerste daguitstap van Slak-ln-Du hadden zich oorspronkelijk 10 personen op gegeven om deel te nemen. Op het laatste moment hebben er 2 leden noodgedwon gen afgehaakt en zijn er 2 personen niet komen opdagen. De uitstap werd voorafgegaan door een rondleiding in de escargotkwekerij te Aardenburg die eigenlijk wat te goed ver lopen is. De gastvrouw, enigszins verbaasd over de interesse en kennis van de groep, vertelde heel veel en toonde ons onder meer een liefdespijl van een segrijnslak. De gastvrouw zat op het vlak van groen en milieu zowat op dezelfde golflengte als de bezoekers en zo ontstond een geanimeerd gesprek. We arriveerden dan ook later in de Zwarte Polder dan voorzien was. De zon was ook deze keer aanwezig en goedgemutst stapten we in het schorren- gebied. Vanaf het begin was het al prijs met het muizenoortje Myosotella myosotis), het wadslakje (Peringae ulvae) en het moston netje Pupilla muscorum). Manu zag, met zijn getrainde ogen, het wier Vaucheria, zocht en vond zowel het minus cule kwelderslakje Alderia modesta als het schorrenslakje Limapontia depressa. Verder op het duinpad werden nog klas sieke soorten zoals bolle duinslak Cernuella virgata, grote karthuizerslak Monacha cantiana gevonden. Tegen de dijk werd verrassend de bolle duinhoren Cochlicella barbara massaal gevonden en in mindere aantallen de grote regenslak Alinda biplicata. Beide in gezonde en levende toestand. Raar dat de bolle duinhoren zich in Nederland vlot verspreidt naar het noorden, voorbij Cadzand al, en niet naar het zuiden. Verspreiding door kampeertoerisme? De Verdronken Zwarte Polder is een prachtig gebied waar ook vogels zich thuis voelen. Op een bepaald ogenblik werd meer naar vogels gekeken dan naar week dieren maar dat hoort er nu eenmaal bij. Rosse grutto, kleine zilverreiger, kluut met jongen en nog wat andere vliegende dieren waren leuk om te zien. Zelf heb ik mij laten verleiden om de grote aanwezige rupsen zoals de bastaardsatijn Euproctis chrysor- rhoea nauwkeurig te bekijken. Op sommige duindoorns waren praktisch alle blaadjes weggeknabbeld. Uiteindelijk werden er 15 soorten landslak ken gevonden, wat gezien de weinige tijd die we besteed hebben aan het effectief zoeken en zonder staalnames, toch een goed resultaat is. Het volledige gebied inventariseren op weekdieren zou veel meer soorten opleveren. Voorlopig hebben we nog onze handen vol aan de Vlaamse/ Belgische kust. Misschien kan dit bij een volgende daguitstap. Conclusie: Een soort naaktslak werd door Guy gevon den; in totaal zijn 15 soorten gevonden. Er zijn géén bodemstalen genomen. Het was een geslaagde leuke uitstap, met zeldzame vondsten. Een dik dankjewel aan de aanwezige leden die bijgedragen heb ben aan een fijne dag. Aan de inventarisatie namen deel Manu Du- moulin, Guy en Carine Van Cauwenberghe - Van de velde, Alfred Anthierens, Dominique Verbeke en Franky Bauwens Zie ook: www.bvc-gloriamaris.be/Slak-in-Du.htm.

't Duumpje | 2014 | | pagina 10