Roofvogelseizoen 2014 12 Onze vogelwerkgroep heeft een druk jaar achter de rug, want naast de bij zonder succesvolle cursus vogelherkenning, gaat ook het 'gewone' werk door. Waaruit dit bestaat, beschrijft Johnny du Burck, die ook de foto's maakte. Het roofvogelseizoen 2014 zit er weer bijna op en we kunnen met zijn allen terugkijken op een mooi, maar erg intensief jaar. En dan hebben we het over het ringen van vogels. Zo'n 235.000 vogels worden in Nederland jaarlijks geringd. Ongeveer een kwart daarvan zijn nestjongen en niet- vliegvlugge kuikens. met 4 uitgevlogen jonge haviken, veel to renvalken, buizerds en mooie nesten bruine kiekendieven. Vanaf maart ben ik samen met Jaap Poort vliet intensief bezig geweest om nesten te lokaliseren. We zijn hierbij afhankelijk van mensen die hun waarnemingen hebben doorgegeven aan Jaap, die de vele waar- Daarnaast geeft het ringen van nestjongen informatie over hun geboortedatum, die bijvoorbeeld valt te gebruiken om langeter- mijnveranderingen in de broedfenologie te beschrijven. Het landje van Cadzand In onze streek hadden we 2 nesten rans uilen, een mooi sperwernest met 6 jonge vogels, een havik in de buurt van Oostburg Maar zoals altijd wordt geduld beloond en ben je op een bepaald moment toch getuige van de indrukwekkende prooiover dracht. Tijdens die prooioverdracht gooit het mannetje de prooi in de lucht naar het vrouwtje, waarna zij vaak met de prooi meteen naar het nest vliegt. Als de nestplaats dan bekend is, is het van belang om het broedstadium vast te stellen, om exact de datum te berekenen wan neer Henk Castelijns de jongen kan komen ringen. Al met al kunnen we terugkijken op een zeer geslaagd roofvogelseizoen 2014 en we hopen ook broedseizoen 2015 weer te kunnen rekenen op alle mensen die hun steentje in 2014 hebben bijgedragen. Dank verschuldigd Om te beginnen dank aan de mensen die al hun waarnemingen snel hebben doorgege ven, waardoor Jaap Poortvliet kon cluste ren en zo de vermoedelijke nestlocaties bepalen. Onze speciale dank geldt ook de landbouwers die ons toegelaten hebben op hun landbouwperceel om de nesten te on derzoeken en het broedsel te ringen. Deze landbouwers hebben we kunnen verblijden met een mooie mand met streekproducten, die in dank werd aanvaard. Nadere informatie Veel informatie over roofvogels, foto's en filmpjes treft u aan op de webstek van de Roofvogelwerkgroep Zeeland. Veel leden van de vogelwerkgroep van 't Duumpje zijn tevens lid van deze Zeeuwse werkgroep. Enkele maanden geleden is het jaarver slag van deze werkgroep verschenen, te downloaden op hun hun internetpagina. Ze publiceren hun jaarverslagen al sinds 1994 Zie: www.roofvogelszeeland.nl Kyara du Burck biedt een mand met streekproduc ten aan. Johnny du Burck en Henk Castelijns ringen een Bruine kiekendief in veld gerst. Vogels ringen Het ringen van broedvogels is belangrijk om gericht beschermingsmaatregelen te kunnen nemen voor in aantal afnemende soorten, of om natuur- en milieubeleid te ondersteunen. Speciaal het ringen van jonge vogels levert informatie op over hun overleving, overwinteringsgebied en hoe ver ze wegtrekken om elders een nest te bouwen om te gaan broeden. nemingen kan clusteren en zo kun je dan ongeveer bepalen waar ergens een nest zou moeten zitten. Vooral de nestlokaties in kaart brengen van de bruine kiekendief is een erg tijdrovende bezigheid. Je staat dan uren bij een rietveld of een graanperceel, wetende dat er daar ergens een kiekendief broedt, maar je ziet geen enkele activiteit.

't Duumpje | 2014 | | pagina 12