Bloeiende akkerranden Nuttig en mooi Ons bestuurs- en redactielid Walter de Milliano doet voor het derdejaar verslag van zijn praktische ervaringen met bloeiende akkerranden. Tenzij anders aan gegeven zijn de foto's van zijn hand. FAB-akkerranden Via Ria Hoeymakers, coördinatrice van Bloeiend West Zeeuws-Vlaanderen (BWZV), meldde ik me eind 2011 aan vooreen drieja rig project van Bloeiend Bedrijf. Het project werkt met wetenschappelijk ontwikkelde "Functionele Agro Biodiver- siteit-randen" (FAB-randen), langs en in akkers. Doel hiervan was de aanwezigheid en daardoor de 'biologische bestrijdings- activiteiten' van natuurlijke vijanden van plagen van veldgewassen te verhogen om hiermee een belangrijke duurzame bijdrage te leveren aan de bestrijding van ziekten en plagen, zoals de bladluis. zamen aspect in een streek die economisch steunt op inkomsten uit de recreatiesector. Tot slot levert het project specifieke kennis op die ingezet kan worden in het Agrarisch Natuurbeheer ten behoeve van het nieuwe Europese Gemeenschappelijke Landbouw Beleid (GLB 2015-2020). Ria Hoeymakers rap porteerde hierover in het zomernummer van 't Duumpje (Jrg. 40, nr. 2,2014). Bloeiend Bedrijf Het Nationaal project van Bloeiend Bedrijf wordt gesteund door het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (EL&I) en het Europese Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling. Het wordt begeleid Door biologische bestrijding van plagen, in de praktijk in een strook van 3 tot 12 meter breed, komen er ook minder ziekteverwek kers (vooral virussen) waardoor ook virus ziektes kunnen verminderen. Op deze strook kan chemische bestrijding beperkt worden tot pleksgewijze aanpak van schadelijke onkruiden met diepe penwortels en grote zaadproductie. Bij stroken langs sloten is de afstand tussen commercieel ge was en sloot groter dan bij gewassen zonder strook en hierdoor waait minder gewasbe schermingsmiddel in het slootwater. Boven dien worden minder meststoffen gebruikt, hetgeen de uitspoeling in het slootwater minimaliseert: een extra voordeel. Verder bieden bloeiende planten een aantrekkelijk decor aan passanten, een niette veronacht- door ruim 30 regionale partners, zoals het Louis Bolk Instituut, Veelzijdig Boerenland, ZLTO, De Natuurweide en Boerennatuur. Bloeiend Bedrijf heeft nu 570 deelnemers (500 in 2012), honderden kilometers bloeien de akkerranden in het landschap en 75% van de deelnemers gebruikt minder insecticiden. Er is ervaring opgedaan met eenjarige en meerjarige mengsels. In Zeeland is het een jarig mengsel het meest populair en slechts enkelen kozen voor de meerjarige variant. leder jaar zijn er in de periode mei tot augustus een drietal veldbijeenkomsten met collega-deelnemers en deskundigen om kennis te vergroten en ervaringen uit te wisselen, met als terugkerende aandachts punten: - ontwikkeling en onderhoud van de FAB- stroken; - welke plantensoorten floreren? - welke onkruiden geven problemen? - hoe de nuttige en schadelijke insecten in de akkerrand en in de veldgewassen te herkennen (foto 1); - het meten van de aanwezigheid van nut tige insecten; - wat zijn de schadedrempels van schadelij ke insecten in de verschillende veldgewas sen? - welke chemische middelen kun je gebrui ken als er toch een plaag ontstaat? De deelnemers ontvangen studiemateriaal en worden op de hoogte gehouden van plaagontwikkeling in verschillende veldge wassen. Iedere deelnemer maakt aan het eind van het jaar een bedrijfsverslag en neemt deel aan een kennistest. Het Louis Bolk Insti tuut maakt een analyse van de individuele bedrijfsverslagen. Belangrijke vragen zijn hierbij of en in welke mate het gebruik van chemische gewasbescherming afneemt en in hoeverre er sprake is van toename in praktische kennis bij de deelnemers. Eenjarige FAB-akkerranden Eenjarige mengsels worden vooral gebruikt bij gewassen waarvoor plaagbeheersing effectief is gebleken nl. granen en aardap pelen. De éénjarige FAB-rand volgt het akkergewas in de bedrijfsrotatie. Een aantal plantensoorten zoals de Ganzenbloem en Duizendblad komt tot twee jaar later terug als opslag, zeker als geen herbiciden toegepast worden. Bovendien moet ieder jaar de strip naast het gewenste akkergewas zaaiklaar gemaakt worden. De zaai moet afgestemd worden op het type akkergewas om de beste opbouw te krijgen van plaag- beheersers. Diverse collega's rapporteren verminderd gebruik van chemische middelen en een geringer aantal bespuitingen in de één jarige FAB-rand. Doordat de bloei van de bloemen in sommige seizoenen pas laat op gang kwam, was het soms noodzakelijk toch vroege bestrijdingen uit te voeren. Dit be perkte de verwachte afname van chemische bestrijdingsmiddelen. Plaagbestrijding in ui is moeilijk gebleken. Het financiële voordeel van de éénjarige FAB-rand is echter nog onzeker. Bloemenranden Deze één- of tweejarige randen van bloe- menmengsels worden ingezaaid voor de pluk van bloemen en als extra voedingsaan bod (bloemen) voor bijen (Foto 2). Het meng-

't Duumpje | 2014 | | pagina 15