'V >r V; - -r 16 Strip Beschrijving Gewas 2012 Gewas 2013 Gewas 2014 Totaal aantal jaren met vermindering 1 Rondom een 0,3 ha veld met voor bladluizen attractieve gewassen Mais en sorghum Mais en sorghum Mais en sorghum Strip voldoende effectief 1 Vermindering chemische gewasbescherming Ja Ja Ja 3 2 Natuurlijk landschapsele ment-oud kreekbed Aardappel en ui Tarwe, 2 rassen Tarwe en aardappel Alleen effectief bij tarwe 2 Vermindering chemische gewasbescherming Nee Ja Ja 2 3 Strip langs slootrand Ui Tarwe, 1 ras Aardappel Alleen effectief bij tarwe 3 Vermindering chemische gewasbescherming Nee Ja Nee 1 Tabel 1: Driejarig resultaat met vermindering chemische gewasbescherming in gewassen bij drie Functionele sel heeft een andere samenstelling dan de FAB-akkerrandmengsels (Foto 3 en 4). Deze randen hebben echter ook een esthetische waarde en trekken naast bijen ook andere insecten aan zoals vlinders en natuurlijke vij anden van plaaginsecten van veldgewassen. Meerjarige FAB-akkerranden De locatie van de meerjarige akkerrand is meestal nog niet eng gekoppeld aan het ak kergewas, maar afhankelijk van het vrucht- wisselingsschema bij de totale bedrijfsvoe ring. We zien veel strips langs sloten (Foto 3) en geïntegreerd in oude landschapsele menten als overhoekjes en oude kreekbed dingen. Deze natuurlijke integratie schept, samen met het meerjarig karakter van de FAB-rand, mogelijkheden plaagbestrijders te laten overwinteren. Voor een succesvolle overwintering zijn beschutting biedende bomen en struiken van groot belang. Resultaten en vragen voor 2014 De effectiviteit van de meerjarige Fab-randen is zeer uiteenlopend en sterk afhankelijk van randfactoren die soms moeilijk te beïnvloe den zijn. We gaan hierop nader in in de be schrijving per strip hieronder (zie ook tabel 1). Strip 1 (foto 2 en 4) De strip werd aangelegd rondom een veld van 0,3 hectare, met jaarlijks sorghum en maïs, beide met veel suiker in de planten. Deze suikerrijke gewassen zijn zeer aantrek kelijk voor bladluizen. De strip (3 tot 6 m) was aangevuld met een bloemenstrook (Foto 2). De strip had een goede opbouw van natuur lijke vijanden. Omdat de gewassen aan alle kanten omringd waren door de strip, konden de natuurlijke vijanden van alle kanten naar het gewas. Een windheg gaf schaduw in een gedeelte van strip 1. In de schaduw was ver- grassing sterker dan in de zon. In de strip aan de schaduwkant was er ook tarweopslag. In alle drie de jaren was de natuurlijke controle voldoende en hoefde niet gespoten te wor den voor bladluizen. De strip was jaarlijks voldoende effectief. Agrobiodiversiteit Akkerranden, Hoeve Dierkensteen Strip 2 Het betreft hier een oud kreekbed langs een 3 meter brede sloot uitlopend in een laagte met aan beide zijden akkers. Deze strip had het voordeel dienst te doen voor twee velden in eigen gebruik. De strip had een goede opbouw van natuurlijke vijan den. Er werden geen insecticiden gebruikt in de tarwe, maar het effect kan positief vertekend zijn, omdat de omstandigheden voor plaagopbouw ongunstig waren. Bij de door derden aangeplante aardappelen en uien bestond onvoldoende vertrouwen in de werking van de FAB-rand om ook hier insecticide-gebruik te verminderen. De strip wierp vruchten af in 2 van de 3 jaren, mits tarwe geteeld werd. Strip 3 (foto 3) Deze laatste strip was tot 12 m breed en lag langs sloten. Nadelig was dat slechts een gedeelte ernaast in eigen gebruik was en de buurman geen rekening hield met de werking van de strip. Alleen langs de sloot- rand was er over een strook van één meter breed vergrassing. Doordat de sloot jaarlijks schoongemaakt wordt en de uitkomende bestanddelen niet afgevoerd, maar op de akkerrand gegooid worden, ontstond een sterke toename van zuring en riet. Afvoer is in de toekomst het overwegen waard. De strip had een zeer goede opbouw van na tuurlijke vijanden. In de tarwe werden geen insecticiden gebruikt, maar het resultaat kan positief uitgevallen zijn door de ongunstige omstandigheden voor plaagopbouw. De strip had effectiviteit in 1 van de 3 jaren, mits er tarwe geteeld werd. Verhoogd risico van opbrengst- en kwaliteitsverlies en soms meer werk uren Inzet van FAB-randen vergen soms meer werkuren dan bij preventieve gewasbescher ming en mogelijk ook met ook verhoogd risico van opbrengst- en kwaliteitsverlies. Om dit onder controle te krijgen, moeten we nog meer kennis vergaren en een actieve voorlichtingsdienst is noodzakelijk. Aandachtspunten: Onderhoud van de FAB-Akkerranden. Traditioneel verwijdert men onkruiden zo veel mogelijk vóór de bloei opdat geen zaad in de grond achterblijft. Zo beperk je het herbicide-gebruik en tevens vergt de controle van het perceel op akkeronkruiden veel min der arbeidsuren. Minder spuiten is een wens van de maatschappij en de ondernemer is minder tijd kwijt, een economisch belang. In de FAB-akkerranden bleek het nodig om ongewenste plantesoorten het gehele sei zoen actief te verwijderen om hun vermeer dering te reduceren. Vooral de controle op en verwijdering van zuringsoorten, distels waaronder akker- en melkdistels, vergde vele uren. Mechanische bestrijding in akker randen bleek ook lastig. Kortom: effectieve onkruidbestrijding is een punt van aandacht. Verhoogde Biologische diversiteit. - Hoewel niet de hoofddoelstelling van de FAB-akkerrand, neemt biologische diversi teit toe. Het geeft ruimte, beschutting en een extra bron van voeding ten behoeve van flora en fauna. Foto2: Tweejarige bloemenstrip i/l-vötle bloei, Hgeve Dierkensteen Oostburg, 13juli20H.r

't Duumpje | 2014 | | pagina 16