17 üliifti' U Sociale en educatieve contacten. Het kleurrijke aanzien van de FAB-akkerrand verfraaide voor het derde jaar ons landschap en het gaf een herkenbaar gezicht aan duur zame gewasbescherming. Het trok aandacht van voorbijgangers en belangstellenden om foto's te maken en een enkeling stelde techni sche vragen, of vroeg of ze bloemen mochten plukken. Ook dit jaar maakte een schilder een doek van de waterput met akkerrand. Deelnemende akkerbouwers krijgen een mogelijkheid om sociale en educatieve contacten te leggen. Dit jaar ontvingen we enkele groepen zoals collega's van de ZLTO (Foto 1), landbouwexperts die in Wagenin- gen een gewasbeschermingscursus volgden en geïnteresseerden uit het buitenland (Foto 4). De Vlinderwerkgroep van de Natuur- vereniging 't Duumpje bracht vlinders en insecten in kaart (Tabel 2, blz. 14). Conclusies en vragen over FAB-akker- randen (meerjarig mengsel) - In alle driejaren was er biologische bestrij ding te zien in de velden langs de FAB- randen. - De effectiviteit bij plaagcontrole kan verschillen per jaar en is afhankelijk van het gewas (tabel 1). - De goede biologische bestrijding van blad luizen in een kleinschalig veld (0,3 ha.) in Maïs en Sorghum maakte verdere (chemi sche) bestrijding overbodig. - Ook in Tarwe was de plaagcontrole effec tief. - Wat betreft Aardappel en Ui bestond na driejaren onvoldoende kennis en vertrou wen om chemische controle van plaagin- secten te verminderen. Deels omdat met contractanten gewerkt werd. - Over dezelfde Aardappel bestond bij col lega's voldoende expertise om in bepaalde jaren chemische controle van plaaginsec- ten te verminderen. - Slootranden en oude landschapselemen ten met bomen en struiken, maar ook drinkputten en kreekbeddingen helpen mee om al vroeg, in april, insecten aan te trekken. - De biologische diversiteit lijkt toe te ne men. - Beheer van de vele soorten planten is niet alleen een leerpunt voor deelnemers, maar ook voor loonwerkers, pachters en buren. Doorzaai in het tweede en derde jaar was niet nodig. Er was een tijdige en voldoende effectieve ontwikkeling van bloemen voor benodigde opbouw van nuttige insecten. - In stroken met schaduw en in strips langs slootranden is er sterke vergrassing na driejaren. Het lijkt nuttig om onderhoud van meerjarige strips te combineren met inzaaien van nieuwe één- of meerjarige strips. - Effectieve onkruidbestrijding blijft een punt van aandacht. - Het afvoeren van gehakseld maaisel uit de sloot is te verkiezen boven het deponeren van de maairesten op de FAB-rand (riet, zuring). - Opslag van granen is een punt van aan dacht voor overwintering van roesten en bladvlekkenziektes. -Bezoekers, waaronder deskundigen uit bin nen- en buitenland, zorgden voor uitwisse ling van kennis. -Het stimuleren van de FAB akkerranden is een leerpunt voor Bloeiend Bedrijf en verantwoordelijke instanties. Het vraagt om persoonlijke begeleiding, voorlichting en begeleiding door onderzoekers. - Het is nog onzeker of FAB-akkerranden in alle situaties kostendekkend zijn. - In het herziene Gemeenschappelijk Land- bouwBeleid (GLB) dat in 2015 ingaat (en niet in 2014!), kan de akkerrand een prak tisch onderdeel worden van het toekom stig beheer van natuur, wateren landschap op een akkerbedrijf. Dit GLB legt grotere nadruk op maatschappelijke belangen en vraagt om samenwerking tussen land bouw- en natuurorganisaties. - Terwijl ganzen in 2012 en 2013 geïnte resseerd waren om te fourageren in de FAB-akkerrand, toonden ze in 2014 meer interesse in aangrenzende wintertarwe. - In 2014 was er af en toe een koppel patrij zen in de FAB-rand te zien. - Dit jaar produceerden twee fazantenmoe ders samen 20 kuikens in de FAB-rand. - Uit interesse is één telling gedaan van vlinders en insecten. Op 20 juli 2014 werden 17 soorten vlinders en insecten opgemerkt en 217 exem plaren. Vermeldenswaard was de aanwezig heid van de Sint Jansvlinder (foto blz. 14). - Hoewel in 2012 15 plantensoorten gezaaid werden, waaronder een aantal eenjarige soorten, werd een groot (meer dan 40) aan tal plantensoorten waargenomen (zie tabel in 't Duumpje, 3,2013, blz. 8). - In 2014 waren ook tarwe-aren in de akker rand te zien. De aanwezigheid van tarweop- slag is een punt van zorg met betrekking tot overwintering van tarweziekten. Vooral de roesten (nieuwe agressieve fysio van gele roest) en de bladvlekkenziekten zouden door overwintering vroege schadelijke infecties kunnen veroorzaken in granen. Vlinders in de Fab-rand Op 20 juli 2014 inventariseerde de vlinder werkgroep van 't Duumpje de Fab-randen. Voor een tabel met resultaten verwijzen we u naar blz. 14 van dit blad. zie ook: www.bloeiendbedrijf.nl

't Duumpje | 2014 | | pagina 17