Korte berichten Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster De een zijn brood, is de ander z'n dood? Pieter Simpelaar meldde: "Op 29 juli hadden we een nachtvlinderex cursie in het Zwin met lamp en laken. Tevens hadden we een zestal troenken ingesmeerd met een zoet lokmiddel. Hierop kwamen in de loop van de avond verschillende Piramidevlin ders af. Maar het mooiste was wel dat op 5 cm van de smeerplek een boomkikker zat te loeren. Snoepte hij ook van het zoete spul of had hij het voorzien op de kleinere insecten die op ons smeersel afkwamen 1 Hoe dan ook, een leuke verrassing. Jammer, geen camera bij de hand." Nationale natuurwerkdag Het knotseizoen bij 't Duumpje krijgt jaar lijks haar aftrap op de landelijke Natuur werkdag die georganiseerd wordt door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Ditmaal zaterdag 1 november. De dag wordt voor de 14e maal georgani seerd, verspreid over meer dan 400 locaties in Nederland. Het is heerlijk om jezelf een dagje uit te leven in het landschap met zagen in ge- riefhout, verwijderen van opschot, snoeien van fruitbomen, schoonmaken van poelen, knotten van wilgen en vele andere leuke ac tiviteiten. Ook om de jeugd wordt gedacht, want onze Visdiefjes en Kiekendieven ge nieten ook van een dag waarin ze zich naar hartelust kunnen uitleven. In afwijking van vorig jaar vindt de dag NIET plaats in het bos van Erasmus, maar op het domein van Staatsbosbeheer in de Braak man: Braakmanweg 5, 4521 PV Biervliet. Als u wilt deelnemen aan deze dag, verzoe ken we u zich aan te melden bij de genoem de stichting en wel bij Robert Wielemaker, robert.wielemaker@slz.landschapsbeheer. nl. Of per telefoon: 0113 - 230936. Euro Birdwatch De Eurobirdwatch vindt dit jaar opnieuw plaats en wel op zaterdag 4 oktober 2014. Op deze dag worden in heel Europa op talloze plaatsen vogels geteld met als doel aandacht te schenken aan (trek)vogels en hun leefgebieden. En daar kan nog flink wat aan verbeteren. In bv. Kreta wordt nog geschoten op alles wat rondvliegt en geschikt is om in enige pan te belanden. En ook dichterbij zijn veel trekvogels hun leven niet zeker. Een flink aantal leden van de vogelwerk groep van 't Duumpje zal deze dag op de telpost aanwezig zijn, waaronder wijd en zijd bekende vogelkenners. Ook voor be ginnende vogelaars een dag bij uitstek om van de aanwezige kennis te profiteren. Zo rond half acht (inde ochtend) zullen de eerste vogelaars op de telpost aanwezig zijn. Aanmelden is niet nodig. Visatlas Nederland Binnen onze club komen veel zaken aan de orde, maar voor vissen lijkt weinig aandacht te zijn. Of misschien houden onze leden wel van een maaltje paling, maar willen ze hiermee niet te koop lopen. Toch zijn vissen net zo belangrijk voor onze biodiversiteit als ieder ander plantje of diertje. Alle waarnemingen van vissen worden daartoe doorgegeven aan RAVON (Reptielen, Amfibieën, Vissen, Onderzoek in Nederland). Eenzelfde soort organisatie als SOVON (vogels) en Floron (planten). RAVON werkt samen met Sportvisserij Nederland om inzicht te krijgen in wat er in onze (binnen)wateren voorkomt. En in het zeeuwse doet ook Stichting Het Zeeuwse Landschap hieraan mee, speciaal voor de samenstelling van de Visatlas Zeeland. In de juli-uitgaaf van het Ravon-blad maakte men melding van het feit dat in de Damse Vaart bij Sluis na vele jaren afwezig heid weer een bittervoorn was gevangen (en teruggezet) door Niels Patijn uit Bier vliet. Sinds eind jaren '70 is deze soort niet meer aangetroffen in onze streken. In België komen er nog wel voor. Het is niet bekend of deze vondst een dwaalgast betrof, dan wel dat de waterkwaliteit van de Damse Vaart dermate verbeterd is, dat de soort vanuit zuidelijker oorden regelmatiger onze wateren bevolkt. Meer informatie over de vissenatlaswww.zeeland.vissenatlas.nl Meer over vissen (en boomkikkers) Sjaak Herman kreeg op de Algemene Le denvergadering afgelopen maart het werk van Midas Dekkers: Allemaal beesten. Op bladzijde 194 kwam nota bene het Zwin aan de orde, terwijl wij het idee hadden dat dit domein uitsluitend aan 'ons' voorbehouden was. Midas schreef dat vissers in het verleden hele bakken graskarpers loslieten in hun viswater. De graskarper vreet alle en vooral zachte grassoorten waardoor niet alleen iedere beschutting in sloten en plassen ver dwijnt, maar ook de hieraan vastklevende eieren van andere diersoorten. Sloten met De brede Tivoli in IJzendijke met de lindes.

't Duumpje | 2014 | | pagina 18