X Vogelbescherming NEDERLAND f9 graskarper leveren dus veel minder kik kers, padden en salamanders dan wateren zonder deze importvis. Volgens Midas is hieraan de teruggang van de boomkikker in het Belgisch deel van Het Zwin te wijten. Deze observatie hebben we overigens niet bij onze natuurvrienden van Natuurpunt Knokke nagetrokken. Wel is het aantal boomkikkers hier de laatste jaren spec taculair gestegen: in 2014 zijn in Zwin en Zwinbosjes ca. 210 roepende mannetjes geteld, terwijl dat er in 2008 nul waren. Het binnenduingebied is met ca. 70 ex. stabiel. Het is dus duidelijk dat de daar getroffen maatregelen hun vruchten beginnen af te werpen. De komende jaren zal moeten blij ken, in hoeverre deze wending ten goede van blijvende aard is. Waterkelder Verloren Kostje In onze lente-uitgave maakten we gewag van het feit dat gemeente Sluis met over treding van zowat alle regels van Flora Faunawet in Aardenburg een waterkelder aanlegde. Dat was voor ons aanleiding aan de bel te trekken en eens om een gesprek te verzoeken. De pap was toch al gestort, maar om toekomstig ongenoegen te voorkomen, kun je beter een praatje maken dan allerlei brieven sturen. Het verzoek om een gesprek is 5 oktober 2013 gedaan. In het reguliere handhavingsoverleg kwam enkele malen aan de orde dat we op ons verzoek taal noch teken hadden gehoord. In het overleg van 18 maart hebben we gemeld nog niets te hebben vernomen en blijkbaar is hierna 'met een bos tien gels' gezwaaid, want we kregen te horen dat een gesprek gepland werd in het 2e kwartaal 2014. Na hiervoor uitgenodigd te zijn vond het gesprek plaats op 23 april. Tusen neus en lippen door gaf men aan dat de handelwijze daar in Aardenburg geen schoonheidsprijs verdiende en dat ze hun leven zouden beteren, maar daar waren we niet voor uitgenodigd: men was alleen benieuwd of we bezwaren zouden indienen als langs de IJzendijkse Tivoli alle bomen omgezaagd zouden worden. Kap Tivoli IJzendijke Door het vervallen van de aansluiting op de N 61 wil men de Tivoli opnieuw inrichten en van nieuwe riolering voorzien. Nu wordt de straat nog opgefleurd door een rij mooie relatief jonge lindes van 65 jaar aan de westzijde. Er zijn dorpen in Zeeland, zoals Zuiddorpe, die hun identiteit volledig te danken heb ben aan de prachtige lindes in het dorp. De lindes in IJzendijke komen net op een leef tijd dat ze enig statuur beginnen te krijgen, ze staan in een bijzonder brede straat, dus als je daar al geen lindes kunt planten, waar dan wel in Nederland? Zoals gewoonlijk is een bureau ingehuurd en je zou verwach ten dat zo'n bureau de opdracht meekrijgt de straat in te richten met instandhouding van de beeldbepalende lindes. Helaas. En omdat je het gemakkelijkst tekent op een leeg vel, begin je met alle bomen te kappen. Een kleuter kan de was doen anno 2014. Dat bij het vervangen van de riolering wel eens een boom zal moeten wijken, is accep tabel, maar je mag van professsionals toch verwachten dat ze hun best doen zoveel mogelijk bomen te sparen. Onze afgevaardigden hebben in het ge sprek laten weten dat we ons graag lieten verrassen met creatiever plannen. Tevens dat we kap met alle middelen zouden bestrijden. Men verzekerde ons op korte termijn een verslag te zullen toezenden en dat we zou den worden uitgenodigd voor een vervolg gesprek. Tijdens het handhavingsoverleg op 17 juni maakten we gewag van de oorverdovende stilte van de Tivoli-planners. En ook dat we herhaling vreesden van de handelwijze die eerder in Aardenburg tentoongespreid werd. Anderhalve week na dit gesprek kreeg Leo van den Broeke een telefoontje dat na intern overleg besloten is, dat het toegezegde vervolgoverleg niet meer plaats zal vinden en dat evenmin een ver slag van de bijeenkomst van 23 april toege zonden zou worden. Een verrassend nieuwe invulling van de leus 'afspraak is afspraak.' Inmiddels bereikten ons berichten dat aanmerkelijk meer bewoners van Petit Paris -Tivoli zich storen aan de gang van zaken. 'Civil servant' Dat is de Engelse benaming voor een ambtenaar en praktisch al onze gespreks partners bij gemeente Sluis geven op een plezierige wijze invulling aan deze definitie. Helaas hebben sommigen nog een (civil) zetje nodig. Herinrichting Schoondijke Eenzelfde verhaal als in IJzendijke speelde zich vorig jaar in Schoondijke af. De nieuwe rondweg leidt ertoe dat minder verkeer het dorp doorkruist. Een herinrichting van de kern blijkt dan onontkoombaar. Aan de hand van enkele meningen had gemeente Sluis een plan laten uitwerken waarbij bijzonder fors gekapt zou worden. Door de lichte dorpsopstand na publicatie van de plannen werd besloten tot nieuwe inspraak, waarvan we nog weinig op papier gezien hebben. Toch was het ook hier schrijnend te zien dat men zich amper moeite getroostte bestaande bomen te handhaven. Statendijk 4 We hadden gemeente Sluis gevraagd mee te werken aan enkele afspraken die we maakten met de aanvrager inzake extra aanplant etc. Op dit verzoek zond Sluis ons een brief die weinig zekerheid bood dat afspraken zouden kunnen worden afge dwongen. Na de gemeente hierop gewezen te hebben, ontvingen we een nieuwe brief, iets uitgebreider, maar met dezelfde hiaten. Hierna hebben we gemeente Sluis laten weten ons bezwaar te handhaven totdat we een nieuwe aanvraag zien, met hierin zwart op wit de gemaakte afspraken. Pas hierna is het moment gekomen ons bezwaar in te trekken. Imidacloprid (e.a.) In eerdere uitgaves besteedden we aan dacht aan deze gewasbeschermingsmidde len die de bijenstand mogelijk geen goed deden. Enkele maanden geleden legde staatssecretaris Sharon Dijksma een motie om deze stoffen te verbieden naast zich neer, omdat onvoldoende aangetoond was dat de bijensterfte aan deze stoffen was te wijten. Nieuw onderzoek door universiteit Nij megen bracht aan het licht dat gevolgen zich mogelijk veel verder uitstrekken dan alleen bijen. Met name in de bollenstreek en in de kassengebieden in het Westland en rond Venlo overschrijden concentraties imidacloprid vaak de norm. Het spoelt uit naar oppervlaktewateren waar het insecten schaadt die van water afhankelijk zijn. De Nijmeegse onderzoekers denken dat er daardoor minder voedsel is voor vogels. Ze selecteerden 15 insectenetende soorten, waaronder spreeuw, grote lijster, grasmus en geelgors. Vogelpopulaties namen lokaal sneller af naarmate in hetzelfde gebied de concentratie imidacloprid in het water steeg. Met andere trends, zoals de uitbrei ding van bollenvelden en menselijke be bouwing, was er geen significant verband. Wordt vervolgd.

't Duumpje | 2014 | | pagina 19