Excursie Euregiotuinen Zaterdagavond 31 mei vond een excursie in de Euregiotuinen plaats, waarbij het ging om nachtvlinders en kleine zoogdieren. Wat die kleine zoogdieren betreft, had gids Danny Bauwens het voorzien op vleermuizen. Pieter Simpelaar en Henk Bondewel namen het gedeelte nachtvlinders voor hun rekening. vragen, boeken bekijken of gewoon een praatje maken. En natuurlijk ook proeven van de lekkere, duurzame hapjes die gereed stonden. Voor de meesten was het de eer ste kennismaking met VELT. De doelstellingen van VELT mogen dan duidelijk zijn, toch geeft ieder lid hier op zijn eigen wijze invulling aan. Zo zijn er onder de Veltleden een heleboel fanatieke (moes)tuinders. Anderen houden zich bezig met duurzame energie en of koken graag ecologisch (en lekker!) Kortom: diverse mensen van diverse plui mage, maar allemaal willen ze dat mens en natuur in een goed evenwicht samen kun nen leven. Om elkaar hierbij te ondersteu nen en ideeën uit te wisselen, organiseert de afdeling allerlei activiteiten. Activiteiten dit jaar o.a. - Basiscursus moestuinieren - Ruilmarkt van planten en stekjes - Kruidencursus - Oogstfeest - Jaarafsluiting met Proeverij. De exacte data kun je vinden op de website: www.velt.be/zeeuwsvlaanderen Ook koopt men gezamenlijk biologische knoflook en aardbeienplanten in en is er jaarlijks de mogelijkheid om samen biologi sche zaden in te kopen. Lid worden? Als je lid wordt (30 euro per jaar) dan krijg je 6 maal per jaar het tijdschrift "de Seizoenen" thuisgestuurd. Hierin vind je allerlei informatie op ecologisch gebied. Ook publiceert VELT verschillende boeken zoals Ecologisch Tuinieren, een Ecologisch Kookboek en Lang leve de Oogst. Leden krijgen korting op de boeken en als je ze via de afdeling bestelt, bespaar je je zelf verzendkosten en de afdeling verdient weer wat extra, wat weer ten goede komt aan de leden Heb jij ook respect voorde natuur, wil je mensen ontmoeten die elkaar inspireren, wil je ideeën uitwisselen over tuinieren, gezond koken, fruit verwerken, kruiden kweken, wilgentenen vlechten enz., of heb je zelf nog nieuwe ideeën? Word dan lid. Info: VELT Zeeuws-Vlaanderen Lucile Kroes; lucile@live.nl; 0114-374731. www.velt.be/zeeuwsvlaanderen Zaterdagavond 31 mei stond het hek uitnodigend open en op de parkeerplaats verzamelden zich een 25 excursiegangers, waarondereen tiental Kiekendieven. Iets over tienen ging de hele groep onder leiding van Danny Bauwens dieper de tuinen in, naar een in het groen verscholen bruggetje over een watertje. Vleermuizen houden zich graag in de omgeving van water op en op het bruggetje hadden we een prachtig overzicht. Het was een mooie avond, maar toch nog wat aan de frisse kant. We zagen in de schemering dus maar een tweetal vleermui zen dat zo snel voorbij flitste dat ze niet op naam waren te brengen, ook niet met de BAT-detector. Qua grootte zou de ene een watervleermuis geweest moeten zijn. De tweede, gezien de grootte, waarschijnlijk een dwergvleermuis Na het volledig invallen van de duisternis, hebben we ons uitsluitend gericht op de vlinders. Normaliter zitten ze massaal op het verlichte witte laken, maar ook hier zal de nog frisse avond een rol gespeeld hebben. De bomen die met smeer bewerkt waren, bleken heel wat beter bezet met vlinders die zich aan het zoete goedje tegoed deden. Naast het laken en de bomen met smeersel, stond ook een nachtvlinderval opgesteld. Zondagochtend rond tienen werd deze onderzocht en de oogst was aanmerkelijk rijker dan de avond ervoor. Een heel leger vlinders zat een tukje te doen en te wach ten totdat de zon weer op kracht was om weg te vliegen. Enkele resultaten: Totaal vlinders op het laken 5 Vlinders op smeer (15 soorten) 46 Vlinderval, zondagochtend: verdeeld over 35 soorten 164 De interessantste soorten: Tetthea ocularis (Peppel-Orvlinder) Apamea sordens (Kweekgras-uil) Oligia strigilis (Gelobd halmuiltje) Noctua pronuba (Huismoeder) Oligia latruncula (Donker halmuiltje) Xanthorhoe montanata (Geoogde bandspanner) Idaea dimidiata (Vlekstipspanner) Xestia trianchuium (Driehoek-uil) Apamea crenata (Variabele gras-uil) Apamea unanimum (Rietgras-uil) Oligia fasciuncula (Oranjegeelhalmuiltje) Apamea lithoxylaeae (Bleke grasworteluil)

't Duumpje | 2014 | | pagina 9