Gierzwaluwen in IJzendijke en elders 10 geconfronteerd kan worden bij zo'n karwei. Een dergelijke inventarisatie kan er dus toe leiden dat men pas kan aanvangen nadat de gierzwaluwen zijn vertrokken. Of het karwei moet zo worden uitgevoerd, dat de gierzwaluwnesten kunnen blijven zitten. En dat is dus heel wat anders dan ze gewoon dichttimmeren, zoals in IJzendijke gebeurde. Gierzwaluwen: NH-Kerk IJzendijke In een eerder Duumpje gaven we aan in gesprek te zijn met het restauratiecomité van de NH-kerk in IJzendijke. We vonden die kerk een ideale plaats voor het aanbren gen van gierzwaluwennesten, net zoals we dat destijds deden bij de restauratie van de Lutherse Kerk in Groede. Deze Groese kolonie was dit jaar weer erg succesvol met 12 bezette nesten. Kortom: een aansporing om ook in IJzendijke van de gelegenheid gebruikte maken. Naar bleek had ons initiatief toch wat meer voeten in de aarde dan destijds in Groede. Leden van de vogelwerkgroep, in het bijzonder Luciën Boerjan en Jan Spinne- wijn investeerden nogal wat tijd, maar de regels die gelden bij een restauratie zijn streng, en uiteindelijk zijn een aantal zaken toch net wat anders uitgevoerd dan we oorspronkelijk geadviseerd hadden. Als de gierzwaluwen volgend jaar terugkeren in IJzendijke zal blijken of ze de nieuwe nesten de moeite waard vinden. Woningrenovatie en gierzwaluwen In IJzendijke besteedden we niet alleen tijd aan de NH-kerk, maar ook aan de woning bouwvereniging die aan de gang ging om woningen aan de Laureijnstraat te renove ren. Helaas was het voorwerk wat krakke mikkig, en men had zich niet gerealiseerd dat er gierzwaluwen zaten en nog minder was men op de hoogte hoe hiermee omge sprongen moest worden. In het kader van de Flora- Faunawet moet tevoren geïnventariseerd worden met wat voor 'natuurverschijnselen' men Gierzwaluwen beschikken over een feilloos 'plaatsbepalingssysteem' en zo vliegen zij met een 'rotgang' in het gat van waaruit ze vorig jaar naar het zuiden zijn vertrok ken. Als de mens dan een flinke plank voor dat gat heeft gespijkerd, krijg je dus een bloedbad. Onze IJzendijkse vogelaars zaten dan ook met de handen in het haar en uiteindelijk heeft Gierzwaluwenwerkgroep Nederland een handje geholpen. Deze werkgroep heeft meer met dat bijltje gehakt en weet ook hoe je in noodgevallen met de botte bijl moet omspringen. Woongoed is juridisch aangesproken en gesommeerd onmiddellijk alle planken te verwijderen, hetgeen geschiedde. Naar een definitieve oplossing zal gezocht worden in nader overleg tussen Woongoed, bewoners en Duumpje. Woongoed is in meer bebouwde kom men aan de slag en in de Oostburgse Finlandstraat zullen een aantal woningen gesloopt worden, terwijl hierin altijd gierzwaluwen broedden. Gesterkt door de IJzendijkse ervaringen zal men tevoren na der in contact treden om een acceptabele vervanging te zoeken voor de nesten die dreigen te verdwijnen. In ieder geval is men nu met de materie op de hoogte. Klemzittende en ten dode opgeschreven gierzwalu\ (Jan Spinnewijn). Luciëntytrerjan met een gierzwaluwkastfflbp de stelling in de NH-kerk (Jan Spmewijn).

't Duumpje | 2014 | | pagina 10