Nationale tuinvogeltelling i A i*2r Tuwvö^clteltin^ - scorelijst Een hele mooie vangst is een mini inktvis. Een Sepiola oftewel een 'octopussy' die direct een straal inkt in het water spuit als verdedigingsmiddel. Wat allemaal nog meer? Nou Irene en Dilia hebben goed opgelet en daarom weet ik en jullie het ook weer: garnalen (ongepelde), scholletje, tarbotje, tongetje, krabben, kompaskwal, oorkwal, bruine kwal, puitaal, zeewolf, zandgrondel, zeester, slangenster, zeebaars, pieterman (heeft giftige stekels en werd door de schipper snel overboord gekieperd), een 'Spongebob' en pluk ken zeewier. De inhoud van het speciale aquarium gaat naar het visserijmuseum en de inhoud van de andere bakken mogen de kinderen weer terug in het water gooien. Ondertussen had het schip zijn steven gewend en voer alweer terug naar Bres- kens, waar de ontscheping vlot verliep. De "Visdiefjes", nog onder de indruk van alles wat ze gezien hadden, liepen naar het strand van Breskens, het "Eerste Strange" om te picknicken. Zeelucht maakt hongerig naar blijkt. Na de picknick gingen we strandjutten. Er liggen altijd wel dingen op het strand die Een rijke vangst (Irene Dijk). de moeite van het bekijken en bewaren waard zijn. Schelpen natuurlijk, zoals mos sels bedekt met zeepokken, schaalhorens, die normaal op de stenen van de strek dammen vastzitten. Kokkels van allerlei afmetingen en leeftijd, zaagjes te herken nen aan het gekartelde randje, veelkleurige nonnetjes. Als je ze ziet, zie je ineens veel zeeboontjes. Dat zijn de kalkskeletjes van de kleinste zee-egel. Ook interessant was de vondst van een zeedruif. Een ribkwal zonder netelstekels, dus niet gevaarlijk, doorzichtig bolvormig, zo groot als een knikker en in levende lijve voorzien van twee geveerde tentakels. Verder hebben we een stukglauconietzandsteen gevonden waarin zich fossielen kunnen bevinden. Zo'n stukje groen, blauwachtige steen is wel miljoenen jaren oud. Op het strand hebben we alle vondsten uitgestald, bekeken en besproken. Na een koek, of twee, zijn we weer terug gelopen naar de haven waar we ook vertrokken waren en kwam er een eind aan het festijn met de Festijn. 17 en 18 januari organiseren Sovon en Vogelbescherming Nederland weer de Nati onale Tuinvogeltelling. Natuur beleven is helemaal niet zo moeilijk als soms gedacht wordt. Ook in uw eigen tuin scharrelt van alles rond en "with a little help from your friends" leert u zo alle vogels op naam te brengen die voor uw raam para deren. En daarvoor hoeft u helemaal geen lid te zijn van een vogelwerkgroep. Aan de telling begin dit jaar deden 51.892 verschillende mensen mee, die 36.941 tellingen doorgaven met in totaal 764.568 getelde vogels. Men hoopt begin volgend jaar natuurlijk een nog grotere schare enthousiaste waar nemers te strikken. Om het u nog wat makkelijker te maken, heeft men een scorelijst opgesteld met de 25 meest voorkomende tuinvogels, alfabetisch, en met een vakje waarin u uw turfjes kwijt kunt. Deze scorelijst is gewoon te downloaden en af te drukken. En mocht u nog twijfelen over een bepaalde soort: op de internetpagina hebben ze voor u de vogeltjes per familie bijeen gezet. Zie ook: www.tuinvogeltelling.nl. U treft op deze pagina's ook allerlei tips aan hoe u met vetbolletjes etc. de vogels de winter door kunt helpen. Een vogel-appje En het kan nog leukeren gemakkelijker met het Tuinvogeltellingappje van Vogelbe scherming Nederland. De spelregels vindt u overzichtelijk in de app, inclusief een anima tiefilmpje met uitleg hoe de Tuinvogeltelling werkt. In het vogeldagboekje kunt u ook uw dagelijkse vogelwaarnemingen bijhouden. In de app vindt u 93 vogels: van huismus tot heggenmus en van wintertaling tot winter koning. Heeft u een vogel gezien die u niet kent? Vul in hoe groot de vogel ongeveer was en welke kleur of kleuren opvallend waren. De app geef een overzichtelijke lijst met de meest waarschijnlijke vogel boven aan. De duidelijke beschrijvingen helpen u de vogel op naam te brengen. Vogelbescherming NKDKRLAND Boomklever Boomkruiper Groenling Grote bonte specht Halsbandparkiet Heggenmus

't Duumpje | 2014 | | pagina 13