Natuurwerkdag 2014 16 Ook dit jaar werd de aftrap voor ons beheersseizoen gegeven op de natuur werkdag die dit jaar in de Braakman werd gehouden. De jaarlijkse natuurwerkdag vond niet, zoals gewoonlijk, plaats in Het Bos van Erasmus, maar in de Braakman. De dag wordt ieder jaar georganiseerd door Staatsbosbeheer in samenwerking met de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Het is natuurlijk het goedkoopst alles op één locatie te centrali seren en wat ligt meer voor de hand dat te doen op een plaats waar een onderkomen, sanitaire voorzieningen etc. al aanwezig zijn: het steunpunt van Staatsbosbeheer in de Braakman. Voor ons als 'westerling' een eindje rijden, maar alla. Er waren achttien Visdiefjes en een drietal Kiekendieven aanwezig om de handen uit de mouwen te steken onder de vertrouwde leiding van (in willekeurige volgorde) Rosita van Daele, Gerrit Peters, Awie de Zwart, Frans Baijens, Marjolein van Viegen, Dilia Timmers en Irene Dijk. Lidy Durenkamp en Thea de Jonge maakten als E.H.B.O.-ers deel uit van het gezelschap. Om op alles voorbereid te zijn. Met zijn allen begonnen ze de dag door wilgenopschot aan de kreekrand te kappen en de Kiekendieven gingen naderhand verder met het opschotvrij maken van het zogenoemde Kiekendievenpad. De vrijge komen twijgen werden op een kar geladen die regelmatig door Staatsbosbeheerder Peter Maas een stuk verder gelost werd. De takken dienden als bouwmateriaal voor de bouw van enkele wigwams. De vorm van de wigwam verschilde overigens nogal. Zo was er een kritische jongedame die de 'wigwam' van het andere groepje betitelde als 'een bos takken, waar ze aan de bovenkant een touw rondgebonden hebben.' In het speelbos konden de kinderen zich op vele fronten uitleven. Ze verzamelden bloe men waarmee een collage gemaakt werd, ze ontdekten hoe een ouderwetse pomp werkte, dat wil zeggen op 'ellebogenstoom' en niet door ergens een 'powerknop' om te zetten. Door het aanbrengen of verwijderen van simpele grote kurken kon je het water verschillende richtingen op laten stromen. En het waren niet alleen de kinderen die dit toch wel een erg leuke bezigheid vonden. Zo rond drie uur ging ieder op het gemak rich ting schuur, toch nog een flink eindje lopen. Daar hadden de boswachters inmiddels een flink vuur volop gloeien, het deeg was inmiddels gerezen en in kleinere porties verdeeld, rondom een stok gevouwen en zo bakte ieder een eigen stokbroodje. Het was natuurlijk zaak te voorkomen dat het brood aan de buitenkant zwartgeblakerd, en binnen niet gaar was. Dat lukte niet iedereen, maar met wat boter en bruine suiker ben je een kniesoor als je je eigen ambachtelijk vervaardigd broodje niet weet te waarderen. Maatschappelijke stage De politiek heeft de mond vol van een samenleving waarin we meer verantwoor delijkheid voor elkaar moeten dragen, maar de maatschappelijke stage wordt afge schaft. Juist deze stage levert een bijdrage aan een zich op jonge leeftijd ontwikkelend verantwoordelijkheidsgevoel, want in een ongedwongen sfeer ondervindt men de voldoening door iets voor een ander te doen, zonder dat hier een financiële ver goeding tegenover staat. In ons Zwincollege blijft de stage onderdeel uitmaken van het schoolwerkplan en zo steken ook dit jaar weer een zestal scholie ren een handje toe in onze knotwerkgroep en ook voor hen was deze zaterdag de eerste kennismaking met werken in het landschap. Een zelfgemaakte wigwam

't Duumpje | 2014 | | pagina 16