Waterdunen - stand van zaken Plan Waterdunen vordert en nu beginnen overal de ontgrondingen zichtbaar te wor den. Circa de helft van de benodigde grond (1,5 miljoen m3) is inmiddels uit Waterdu nen ontgraven. Hiermee worden de eerste contouren van het geulenstelsel duidelijk zichtbaar. Op verzoek van Het Zeeuwse Landschap wordt er vooruitlopend op de eindsituatie een 'tussenbeheer' uitgevoerd in de vorm van inzaaien rondom de nieuw aangelegde kreken. Dit om o.a. verruiging te voorkomen. Deze maatregel komt voort uit een afspraak tussen Het Zeeuws Land schap en Provincie Zeeland die hiervoor een vergunning afgegeven heeft, omkleed met een aantal voorwaarden. Zo is er een maatregelenpakket opgesteld t.b.v. de steenuil, dat deels al uitgevoerd werd. Er zijn nestkasten opgehangen en zeer binnenkort zal Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) houtrillen aanbren gen aan de noordzijde van het gebied. Verder zijn er afspraken voor de omvorming van de boomgaard aan de zuidoostzijde van Waterdunen. Deze omvorming maakt onderdeel uit van het 'maatregelenpakket steenuil'. Het ligt in de bedoeling om de bestaande boomgaard aanzienlijk te dun nen opdat deze voor de steenuil aantrekke lijker wordt. Een adviesbureau zal dit verder uitwerken. Speelnatuur Waterdunen Binnnen Waterdunen zou een gedeelte speelnatuur aangelegd worden, waartoe een aantal inventariserende bijeenkom sten hebben plaatsgevonden. Zo heeft men overal wat rondgekeken, o.a. in De Braakman, waar Staatsbosbeheer 'speelna tuur' aangelegd heeft. Dat is natuur "die iedereen kan veranderen, beleven, voelen en bekijken." Toen na de bijeenkomsten de plannen werden gepresenteerd, ontstond enig tram melant omdat het budget lager bleek en hiermee ook de omvang van de speelna tuur voor de jeugd uit Breskens. De kritiek heeft tot aanpassing van de plannen geleid: in het westelijk deel komt een deel waar onze heel kleintjes in ondiep water kunnen badderen en de iets ouderen zich op kleine eilandjes kunnen vermaken. Het ooste lijk gedeelte zal een stuk ruiger ingericht worden, speciaal voor de oudere kinderen uit Breskens. Platteland is het haasje in de nieuwe melkveewet Dat schreven Cees Veerman en Herman Wijffels in Trouw op dinsdag 4 november. In de huidige situatie is het aantal koeien, varkens etc. per bedrijf gelimiteerd, maar staatssecretaris Dijksma wil het aantal laten afhangen van de hoeveelheid mest die men kan uitrijden. Hoe meer land je dus hebt, des te meer mest je kunt uitrijden en des te meer dieren je kunt houden. Tot nu toe mochten veeboeren in Neder land meer mest uitrijden dan in de rest van Europa en deze 'derogatie' ontheffing) was gebaseerd op onze nauwkeurige mest- boekhouding. Om van deze uitzonderingspositie te kun nen blijven 'genieten' (vanuit het economi sche standpunt van de landbouwers dan wel!!) moet de nieuwe Melkveewet voor 1 januari 2015 door de kamer gejaagd wor den. Anders vervalt die 'voorkeurs'- positie. Door de nieuwe normen dreigt het mest overschot alleen maar toe te nemen: er mag veel meer mest uitgereden worden door de koppeling aan de omvang van de bemestbare gronden. Vooruitlopend op deze soepeler wetgeving zagen we in onze streek de afgelopen jaren dat een aantal forse veestallen bijgebouwd is. Voor zover het binnen onze mogelijkheden lag, hebben we hier en daar afgedwongen dat deze stallen, die steeds meer op industriële complexen beginnen te lijken, landschap pelijk wat ingepast werden. Op een ander gevolg van de schaalvergro ting hebben wij als vereniging geen enkele invloed: de teloorgang van ons Neder landse landschap en het uitsterven van de vogels die er leven. Oftewel het verlies aan biodiversiteit. Vogelbescherming wijst ons erop dat na tuur op ons platteland aan het uitsterven is. Bloemen, kruiden, vlinders, bijen en vogels kom je in de gemiddelde Nederlandse wei steeds minder tegen. Waar ons landschap ooit divers en kleurrijk was, kijken we nu naar de monocultuur van akkerbouwperce len. Vogels hebben daar niks te zoeken en vertrekken of sterven uit. Voor zover we dat zelf nog niet in de gaten hadden, roept ook Brussel dat aan de ach teruitgang van natuur op het platteland een eind moet komen. Staatssecretaris Dijksma schreef eerder dat ze oog zou hebben voor dit verlies aan biodiversiteit, maar in de nieuwe Melkveewet blijkt hier weinig van. En dat is doodzonde. Niet alleen voor grutto en veldleeuwerik die afhankelijk zijn van gevarieerd grasland, maar ook voor de mens. Want na het loslaten van de melk quota zal er op ons platteland nog minder te beleven vallen voor wandelaar en fietser. Nauwelijks koeien, nauwelijks vogels en nauwelijks vlinders. We wijdden eerder aandacht aan de actie van Vogelbescherming "Red de rijke weide". 97.197 natuurliefhebbers gingen u voor in het tekenen deze petitie en ook uw steun is nog steeds welkom op: http://www.redderijkeweide.nl Scheuren weide Draaibrug We schreven al eerder over het feit dat eind 2012 een prachtig hollebollig weilandje ge scheurd werd aan de Hannekenswerveweg te Draaibrug. Gelegen naast een mooi oud slingerend dijkje richting Aardenburgse Havenpolder. Het lapje was particulier eigendom, maar had de bestemming natuur en maakte onderdeel uit van de 'VI

't Duumpje | 2014 | | pagina 18