f9 Ecologische Hoofdstructuur vanaf Cadzand richting Aardenburg: een belangrijke step ping stone voor de boomkikker. Te meer belangrijk omdat de boomkikkers vanuit Aardenburg via Olieschans richting Bordeel schans beginnen uit te zwermen, en dus alleen de weg nog moeten oversteken om over enkele jaren via deze route contact te kunnen maken met de populatie uit Retran- chement. De Ecologische Hoofdstructuur zoals deze ooit bedoeld, maar bijna nergens gerealiseerd is. We hebben de afdeling handhaving destijds aan het werk gezet en de eigenaar kreeg een stevige brief dat hij in overtreding was. Naderhand heeft de eigenaar zich gemeld op de gemeente met de mededeling dat hij te oud was om nog koetjes te houden en op het lapje akkerbouw wilde plegen. Gemeente Sluis kwam vervolgens met de lumineuze redenering dat de bestemmings wijziging in Natuur zonder overleg met de eigenaar heeft plaatsgevonden. (Met zo'n smoes kreeg Gery Decloedt - ook de krant niet gelezen - bij de Raad van State nul op het rekest, maar dat terzijde). Men gaat dus uit van de bestemming die 3 jaar geleden gold en hierbij was scheuren (na verkregen vergunning) toegestaan. Die vergunning hoeft de eigenaar blijkbaar niet aan te vra gen, want men bereidt een bestemmings planaanpassing voor waarin de Natuurbe- stemming wegbestemd wordt. Tegen deze wijziging kunnen wij dan een zienswijze indienen, maar pas na publicatie ervan. En ieder kwartaal vanaf eind 2012 krijgen we in het overleg te horen dat publicatie wederom doorgeschoven is. Ondertus sen weigert men te handhaven, terwijl het akkertje steeds vlakker geploegd wordt en voorzien van gewasbeschermingsmiddelen. Kortom: de 'boerennatuur' die een bijdrage zou leveren aan de biodiversiteit, boerde per week achteruit. Inmiddels hebben wij een jurist laten uitzoeken of een overheid die zich als be trouwbaar wenst te afficheren, op zo'n ma nier met wet- en regelgeving kan omsprin gen. Optreden is helaas niet eenvoudig. Vorige maand deed zich echter een nieuwe ontwikkeling voor, toen de gebruiker (nemen wij aan) een aantal troenken aan het rooien was en enkele andere zo 'sub tiel' beschadigde dat het alleen van heel dichtbij te zien was dat de boom om zeep geholpen was. We hebben opnieuw de afdeling handha ving ingeschakeld, die samen met eigenaar (of gebruiker) de toestand opgenomen heeft. Naar aanleiding van onze melding ontving onze vereniging op ons postadres een brief waarin ons uitgelegd werd dat omduwen van knotwilgen alleen is toege staan als het bevoegd gezag hiertoe een vergunning heeft verleend. De eigenaar wordt alsnog in de gelegenheid gesteld deze vergunning aan te vragen. En daar kunnen wij dan een zienswijze tegen indie nen. Kortom: een overtreder lijkt alle mede werking te krijgen bij legaliseren achteraf. Naast onze email-melding is bijna gelijktij dig ook een brief op poten verzonden door de door ons in de arm genomen juriste. Zij ontving een heel andere reactie, onderte kend door precies hetzelfde diensthoofd, namelijk dat men de zaak gaat onderzoe ken, maar dat dat enige tijd zou kunnen duren, tot maximaal de wettelijke termijn van 8 weken. Ondertussen ligt nu ineens de herziening bestemmingsplan buitengebied voor onze neus. Daarin wordt de bestemming Natuur terugbestemd als AW-LW2, zoals in het be stemmingsplan van voor 2011. Dat betekent 'Agrarisch met landschapswaarden'. Maar ook daarin is het scheuren van weiland en omduwen/rooien van tronken niet toege staan. Althans niet zonder voorafgaande vergunning. Maar die zal wel al klaarliggen. En zo gaat weer een stukje oude natuur verloren dat zeer waardevol is. Juist deze weilandjes met tronken zijn een bestaans voorwaarde voor een Rode Lijstsoort als de Steenuil. Deze soort doet het overal in Nederland slecht, met als voornaamste oor zaak het verlies aan kleinschalig biotoop. Bij ruilverkavelingen verdwenen veel voedsel rijke ruige plekjes en ook de als broedplaats geliefde knotbomen. West Zeeuwsch- Vlaanderen is een van de weinige streken in Nederland, waar er nog wat steenuiltjes voorkomen, maar ook hier is er sprake van achteruitgang. Mede dankzij de voortva rende aanpak van de gemeente Sluis. Schril contrast? Het bestuur ontving het verzoek van wethouder Van de Vijver om eens te komen praten over het bevorderen van nestelmo gelijkheden voor ooievaars in Sluis. Hoewel de ooievaar geen rodelijstsoort is als de steenuil, maakt de soort wel gebruik van dezelfde soort oude weilanden als foera- geergebied. Het scheuren van weilanden is dan ook niet bevorderlijk voor de geliefde ooievaar. Jammer genoeg wordt er vaak eenzijdig over dit soort zaken gedacht. Als je in de PZC koppen leest als 'Ooievaars houden van Sluis' en 'Ooievaars kunnen toeristische attractie Sluis worden', dan is duidelijk dat het toeristisch-recreatieve pro duct prioriteit heeft. Schril contrast of niet We hebben het verzoek doorgeleid naar onze vogelwerkgroep die zich verstaat met een landelijke specialist welke mogelijkhe den er zijn om de ooievaarsstand in Sluis te bevorderen en misschien het belang van goede foerageergebieden te benadrukken. Molenweg 19a, Zuidzande. Molenweg 19a bestaat nog niet, maar de gemeente is van zins erin toe te stemmen hier een nieuwe boerderij te vestigen. De logica in dit besluit is ver te zoeken, want de ene na de andere landbouwer stopt bij gebrek aan opvolgers en zo komen steeds meer erven te koop, waarvan de omringende gronden worden verkocht aan uitbreidende landbouwers. Er ligt een advies van de agrarische adviescommis sie dat gemotiveerd gehakt maakt van de plannen van Sluis en het rapport wordt nog bevestigd door een nadien verschenen rapport van onderzoeksinstituut Alterra. Dat verdiepte zich in de sterk tanende agrarische bedrijfsopvolging en vooral wat hierdoor aan gebouwen vrij zal komen. Maar dat is niet het enige. De aanvrager is blijkbaar in het bezit van 'varkensrechten' op een agrarisch complex met varkensstal len pal op de grens bij Nieuw Namen. Ge meente Sluis redeneert dat door een nieuw bouwblok in het Zuidzandse buitengebied te vergunnen, de varkensproblematiek in Nieuw Namen verminderd kan worden. Met de oneigenlijke toepassing van deze regel probeert men een provinciale beperking te omzeilen. Onze redenering zou zijn: moetje het eigen buitengebied met haar bewoners als wisselgeld gebruiken voor een handelaar uit Nieuw Namen? Is men de smak geld vergeten die het gekost heeft destijds de uitwassen van enkele varkensboeren te bestrijden Onze vereniging heeft, samen met zowat alle bewoners van de Zuidzandse Molen weg, een zienswijze ingediend tegen het besluit van gemeente Sluis de Molenweg verder te verstenen met een nieuwe boer derij, terwijl er genoeg te koop staat op ons platteland.

't Duumpje | 2014 | | pagina 19