Inhoud Imidacloprid, of niet?! Knotprogramma seizoen 2014-2015 Goudbes Euro Birdwatch Het jaar van de spreeuw Gierzwaluwen in IJzendijke en elders Een kauw in de schouwe Zeeuwse vogelaarsdag Varen en vissen met de Festijn Nationale tuinvogeltelling Picknick met de schapen Natuurwerkdag 2014 Korte berichten Veldwaarnemingen Activiteiten Adressen 4 6 7 8 9 10 11 11 12 13 14 16 17 20 22 24 Frans Buijze Roger Blaakman Awie de Zwart Jan Janssens Redactie Redactie Jan Spinnewijn Jan Spinnewijn Frans Baijens Redactie Jaap de Hulster Jaap de Hulster - Busexcursiejuni 2015 17 - Internetsite van 't Duumpje 17 -Andere werkgroepen 17 - Kap Tivoli IJzendijke 17 - Bijzondere vondst in bietenakker 17 - Waterdunen - stand van zaken 18 - Speelnatuur in Waterdunen 18 - Platteland is het haasje in nieuwe melkveewet 18 - Scheuren weide Draaibrug 18 - Schril contrast 19 - Molen weg 19a, Zuidzande 19 Reggy van Poecke Op de voorpagina: Kluut (Johnny du Burck) Voor u ligt het laatste Duumpje van 2014 en zo aan het eind van een jaar kijk je altijd even terug. We moeten vaststellen dat 2014 een buitengewoon ener verend jaar was voor een kleine natuurbeschermingsver eniging als de onze. Bijzonder veel tijd is besteed aan het trachten in goede ba nen leiden van de ontwikkelingen aan de Cadzandse kust. In het Omgevingsplan 2012-2018 krijgen locale gemeen ten, gebaseerd op veronderstelde locale kennis, de vrije hand om allerlei ontwikkelingen ofwel zelf te initiëren ofwel door aan het particulier initiatief ruimte te gunnen. De rol van de provincie, die tot 2012 met een afstandelijke en kritische blik al die plannen beoordeelde, is hiermee vervallen. Sindsdien wordt de kuststreek vanaf Cadzand- Bad voorzien van appartementencomplexen in Knokse stijl en met de omvangrijkste complexen is zelfs nog geen begin gemaakt. We realiseren ons dat we als klein clubje tegen al dit be stuurlijk geweld weinig weerstand kunnen bieden, maar we proberen er voor natuur en landschap nog wat uit te slepen, ook al zijn het marginale zoethoudertjes. Maar beter een half ei dan een lege dop. Opvallend is dat onze ideeën beter bespreekbaar zijn bij de betrokken projectontwikkelaars dan bij de gemeente Sluis. Terwijl we eigenlijk niets anders voor ogen hebben dan het inbedden van al deze nieuwbouw in een aan trekkelijke omgeving. En dat zou ook de gemeente Sluis moeten waarderen. Inmiddels blijkt dat in heel Nederland kusten aan het 'verrommelen'zijn en ook in de Zeeuwse Statenzaal daagt het dat we met alle 'hot spots'aan de Zeeuwse kusten ons basiskapitaal aan het verkwisten zijn. Naast de grootschalige ontwikkelingen aan de kust is het ook in het binnenland niet altijd pais en vree. Kleine maar bijzonder waardevolle stukjes oude natuur vallen ten prooi aan schaalvergroting en onwil van de gemeente Sluis om op te treden tegen overtreders. Het ondertekenen van een convenant biodiversiteit bete kent ook wel eens nee zeggen. In onze korte berichten leest u er meer over. En mocht ook u een bijdrage willen leveren aan een vooral blijvend leefbaar houden van onze streek, iedere hand aan de ploeg is van harte welkom. De redactie hoopt u met dit eindejaarsnummer veel stof ter overdenking te leveren en wenst u een goed en gezond 2015 toe.

't Duumpje | 2014 | | pagina 3