Imidacloprid - of niet s SPWNl] Rache Carson N <1 Onze redactie volgt het dossier imidacloprid op de voet, en Frans Buijze gaat in op enkele nieuwe ontwikkelingen. Deze zomer publiceerden wetenschappers van de Radboud Universiteit en Sovon Vo- gelonderzoek Nederland een opmerkelijk onderzoek. Zij vonden dat er een verband bestond tussen de daling van insecteneten de vogels in Nederland en het gebruik van het insecticide Imidacloprid. Het is een neo- nicotinoïde dat hier overal gebruikt wordt, vooral in gebieden met veel glastuinbouw. Werkwijze De onderzoekers uit Nijmegen bestudeer den vogelpopulaties en factoren die daar invloed op hebben. Daartoe vergeleken ze gegevens van Sovon over de ontwikkeling van deze populaties met gegevens van de Waterschappen over concentraties bestrij dingsmiddelen in ons oppervlaktewater. Ze richtten zich op Imidacloprid en 15 soorten insectenetende vogels. Onder meer boerenzwaluwen, spreeuwen, rietzangers, veldleeuweriken, en graspiepers. In onze vorige uitgaaf maakten we al kort melding van dit onderzoek. Omschrijving van het onderzoek In het Engelstalige "Nature" worden de bevindingen voorafgegaan door een inlei ding waarin ze schrijven: "Om hun jongen groot te brengen zijn insecten onmisbaar voor vele vogelsoorten. Wij onderzochten de hypothese dat het meest gebruikte neonicoti- noïde insecticide Imidacloprid plaatselijk een negatieve invloed heeft op de insectenetende vogelpopulatie. Bij Imidaclopridconcentraties van meer dan 20 nanogram per liter consta teerden wij de tendens dat vogelpopulaties gemiddeld 3,5 procent per jaar afnamen (één nanogram is één miljardste gram). Bijkomend onderzoek onthulde dat dit ruimtelijk afname- patroon pas optrad nadat het middel in 1994 in gebruik werd genomen. Dit negatieve verband bleef bestaan nadat wij het hadden gecorrigeerd voor plaatselijke verschillen in grondgebruik die zoals bekend vogelpo pulaties in akkergebieden beïnvloeden. De bevindingen duiden erop dat de invloed van neonicotinoïden op het milieu van grotere omvang is dan tot voor kort werd gemeld en doet denken aan de gevolgen van hardnek kige pesticiden uit het verleden. Toekomstige wetgeving moet rekening houden met de mogelijk sterk toenemende gevolgen van de neonicotinoïden op de ecosystemen." Een commentator in "Nature" sprak al van een Silent Spring wake-up call - d.w.z. de nood klok luiden omdat hun onderzoek het boek "Silent Spring" in herinnering brengt. Pesticiden uit het verleden - DDT en PCB Herhaalt de geschiedenis zich dus, of lijkt het maar zo? Hij vergelijkt hun onderzoek met "Silent Spring," de studie van Rachel Carson uit 1962 over massale vogelsterfte door het gebruik van bestrijdingsmiddelen. (De Nederlandse vertaling verscheen in 1964 onder de titel "Dode Lente") In "Silent Spring" beschreef Rachel Carson nauwgezet hoe DDT en PCB's in de voedsel keten terechtkwamen. Hoe het gif zich daar ophoopte in vetweefsel van mens en dier, kanker veroorzaakte en genetische schade toebracht. Vogels die aan de top van die keten stonden, werden het slachtoffer. Zelfs na één enkele toepassing op het gewas doodde het maandenlang alle insecten. Niet alleen de beoogde insecten maar nog talloze andere insecten. De stof bleef toxisch werkzaam in het milieu, ook nadat die door regenwater was verdund. Met de titel van haar boek verwees Carson naar de lente in het jaar dat de vogels niet zingen omdat ze door de chemische bestrijdings middelen zijn uitgeroeid. Vergelijkingen gaan mank, dat is bekend, en op dit moment lijkt de toestand minder dramatisch dan toen haar boek verscheen. Maar zorgeloosheid is misplaatst! Imi dacloprid moet onder het vergrootglas worden gelegd en niet zomaar een vrijbrief krijgen voor de toekomst. Dynamiek Eenzelfde dynamiek herhaalt zich wel! Er gaat hoe dan ook een signaal uit van de vogeltellingen en de concentraties Imida cloprid. Een eerder alarm was natuurlijk de plotseling grote sterfte onder de bijen volken! Wat dat aangaat, is het nog geen uitgemaakte zaak of de neonicotinoïden in dit drama een hoofdrol of een bijrol spelen. Was de bijensterfte een gevolg van koude winters en natte lentes, van virale infecties overgebracht door de varroamijt, van voed selgebrek door minder bloeiende planten in de nazomer - alles IN COMBINATIE MET Imidacloprid? Recent is naar voren gebracht dat chronische blootstelling aan de stof niet direct dodelijk is geweest voor de bijen, maar wel hun leer- en oriëntatievermogen sterk heeft aangetast. Indirecte schade die ook slecht afloopt. Bij zo'n reeks tegensla gen net de genadeslag. Hopelijk weten we meer na afloop van het twee-jaars moratorium dat de Brusselse wetgevers in 2013 hebben ingesteld op drie neonicotinoïden (vooral voor gebruik op bloeiende planten die bijen trekken). Dan moet het verschil te zien zijn. 'Silent summer?' Was de honingbij het topje van de ijsberg? Het eerste, zichtbare slachtoffer! Is het deze zomer opgevallen? Geen bijen hoeven weg slaan bij uw heerlijk, heldere dorstlesser? Verbaasd gekeken naar de schoon geble ven voorruit? 's Avonds niet naar binnen gevlucht voor de muggen? Afwezige insecten dus niet gemist of opgemerkt? Of gaat u voor "meten is weten?" Zo duidelijk als dode vis die stroomafwaarts drijft, is het bij insecten niet! Bij de honingbij was het bloedbad voor de imkers wel meteen zicht baar: dode bijen letterlijk voor het opschep pen in de verstilde korven. En na de bijen

't Duumpje | 2014 | | pagina 4