Knotprogramma 2014 - 2015 - 6 gemeen: het zijn biologische oplossingen, gebaseerd op begrip van de levende orga nismen die bestreden moeten worden." Ze wijst ook op een tweede weg. "Als we het spuiten beperken, vervuilen we zowel de bodem als het water een stuk minder. Eens moet de vervuiling worden opgeruimd. Het grondwater worden gezuiverd. De winst is voor de chemische industrie, het opruimen van gif wordt op de overheid afgewenteld en de rekening gaat naar de belastingbeta ler. Schoonmaakkosten betalen we dus met z'n allen." Kritiek op de onderzoekers De Nijmeegse onderzoekers hebben het geweten! Een greep uit de kritieken: - Met een aantal weidevogels gaat het inderdaad slecht, maar met anderen gaat het onveranderd goed of zelfs beter. Klimaatverandering speelt een rol, dus het is niet de schuld van het milieu. - De teruggang kan ook te maken heb ben met het verdwijnen van passende broedplaatsen. Minder drassige polders door betere drainage of meer verdroging. Zwaardere landbouwmachines moeten er nu het werk kunnen doen. - Er zijn te veel aannames. Een verband signaleren is nog geen bewijs leveren. M.i. beweren de onderzoekers dat ook niet. Ze spreken over correlatie, niet over oorzaak! - Ze zouden dieren niet daadwerkelijk heb ben ontleed in 't lab om de aanwezigheid van het toxine in het vogellichaam aan te tonen. In de veren van jonge vogels die hier zijn geboren zou dat meetbaar moeten zijn. - Tot slot roepen hun statische toepassin gen bij vakmensen vragen op. En in Zeeuws-Vlaanderen? "Ik hou veel van zien!" zei mijn goede vader altijd. Wat je ook beweerde of met welk plan je ook kwam! Een praatjes-vullen- geen-gaatjes mentaliteit die er ingekweekt is! Ik weet dat ik als kind geboeid naar die slierten meeuwen achter de ploeg van mijn oom keek - nog met zijn Vlaamse trekpaard aan 't werk. Wat nu, anno 2014, zichtbaar is achter ploegende tractoren kan iedere lezer van ons blad zelf waarnemen. In dit decembernummer wens ik de lezer alvast een goed 2015 toe! Naast allerlei gesofistikeerde middelen om de natuur naar je hand te zetten, kiest onze knotwerkgroep ervoor onze natuur gewoon met zaag en bijl in toom te houden. Ook in het beheersseizoen dat net aangebroken is. Roger Blaakman Als u dit leest is de kop er al af, want op 1 november hebben we tijdens de Natio nale natuurwerkdag al een klein begin ge maakt met onze beheerswerkzaamheden. Verderop in dit nummer leest u meer over onze start in De Braakman. 15 november en 29 november zijn we in ons eigen werkgebied werkzaam geweest aan de Cathelijneweg te Oostburg en de Brug- gendijk bij Zuidzande. Maar het is nooit te laat om alsnog op de kar te springen. U bent welkom op: - 13 december bij Heieen Kesteloo aan de Mosterd weg 2 te Oostburg. Daar zijn er 17 bomen te knotten en met afkomend hout zullen we takkenrillen verder uitbreiden. - 27 december bij de familie Van Riel aan de Binnenweg 4 te Aardenburg. Uit te voeren daar zijn het knotten van 6 bomen, takken uit 2 Marilandica's halen. Het hout is voor deelnemers. - 10 januari kunt u ons vinden bij Steve Martin, Heerenweg 2 te Aardenburg. Daar dienen 12 bomen geknot, twijgen gaan op een houtril. Ander hout voor de deelne mers. - 24 januari gaan we aan de slag bij Tineke van 't Westeinde. Golepoldersedijk 1 te Breskens. De klus bestaat hier uit het knot ten van 10 bomen en de dunne takken verwerken in een houtril. Ander afkomend hout voor de deelnemers. - 7 februari steken we een bezoekje af bij familie Nortier aan de Oostburgse Brugse vaart 12. Daar gaan we 7 bomen knotten, dunne takken op hopen leggen en de dikke exemplaren zijn voor de deelne mers. - 21 februari rijden we naar Klakbaan 3 te Ijzendijke, waar we bij familie Scheele flink aan de slag gaan, want er moeten 22 bomen geknot. Rijshout gaat op de wagen en van het dikke hout is 50 voor onze werkers. - 7 maart gaan we nog iets meer oostwaarts en wel naar Noordstraat 60 te Biervliet, waar we bij familie Goossens wilgen knot ten en een meidoornhaag zullen afzetten. - 21 maart gaan we weer eens wat dichter bij aan de slag: Maaidijk 9 te Oostburg bij familie Van de Voorde. Er zijn 12 wilgen die van hun pruik ontdaan moeten worden. De dunne takken gaan op een houtril, en met dikke mogen de deelnemers thuis de kachel opstoken. - We sluiten het seizoen af in Hoofdplaat waar we bij familie Bridië aan de West- langeweg 2 welgeteld 12 bomen zullen knotten. Het hout is voor de deelnemende activisten. iriMMh

't Duumpje | 2014 | | pagina 6