Het Jaar van de spreeuw 7. Grauwe gans 20.794 8. Kievit 19.644 9. Kokmeeuw 14.737 10. Kneu 14.181 Er waren zo'n 150 vogelwerkgroepen in het land paraat om op hun eigen stek aan de happening deel te nemen. Telpost Breskens De vogel werkgroep van 't Duumpje gaf acte de présence op de nieuwe telpost Breskens. Door de dijkverzwaring moest de oude telpost verdwijnen en door welwillende medewerking van gemeente Sluis, provin cie Zeeland, waterschap Zeeuwse eilanden en vele anderen, waaronder bekende voge laars als Eric Marteijn, Peter Meijninger en Thomas Luiten, konden aanmerkelijk meer liefhebbers uit de wind staan op de ruim bemeten nieuwe locatie. Deelnemers De telpost werd ingenomen door Piet du Burck, Johnny du Burck, Eric Marteijn, Marcel Capello, Sabine Rausch, Jaap Poort vliet, Luciën Boerjan, Roger Blaakman, Jan Spinnewijn, Jimmy Pijcke, Herman van de Voorde, Jo van Deursen, Lies van den Burg, Martine Matthijs en Jan Janssens (notulist). Enthousiaste bezoekers Gerard van de Velde kwam speciaal uit Oost Souburg over. Hij had de Birdwatch aan kondiging in de krant gelezen, in zijn jeugd 'an de Sluuze geweund' en hij vond het een goede gelegenheid zijn geboortegrond nog eens te komen bekijken. Verder nog een aantal leden en een twaalftal anonieme bezoekers waarmee soms geamuseerde gesprekken werden gevoerd. Visdiefjes Ook dit jaar mochten we ons gelukkig prijzen meteen bezoek van onze jeugd onder begeleiding van Dilia Timmers, Raven Korfker en Ireen van Dijk, die met de 6 Vis- diefjes meekwamen. Het was al met al een gezellige drukte op de telpost. Spreeuwentrek Legenda Aantal getelde Spreeuwen 1-500 501-1000 1001-2500 2501-10000 I 10000 - 26795 Trek in "Het jaar van de spreeuw" Tijdens de najaarstrek passe ren zo'n 30 miljoen spreeu wen ons land en de zaterdag van Euro Birdwatch was de eerste dag dat de spreeuwen- trek goed op gang kwam met 390.000 getelde exemplaren. Ze vliegen vanuit het noor den en oosten van Europa richting Groot-Brittannië en Frankrijk. Het is dus niet zo dat werkelijk alles wat vliegt de telpost Breskens passeert, mocht u dat gedacht hebben. Als we het kaartje bekijken, blijken veel spreeuwen vanuit West Nederland de oversteek naar Groot-Brittannië te wagen. Het lijken enorme aantallen spreeuwen, maar in Nederland neemt de soort al vanaf eind jaren zeventig sterk in aantal af. Verge leken met eind jaren tachtig zijn er nu 40 minder spreeuwen. Eenzelfde tendens zien we in de ons omringende Europese landen. Om de oorzaken die aan deze teruggang ten grondslag liggen in beeld te krijgen, werd 2014 uitgeroepen tot het Jaar van de Spreeuw, een actie van Vogelbescherming en Sovon. In dit jaar worden vogelkenners gevraagd extra aandacht te schenken aan de spreeuw. Zo vonden er twee slaapplaatstellingen plaats en wel in juli en de tweede in het weekend van 25/26 oktober. Zo trof men in de omgeving van Zuidzande een slaap plaats aan in een coniferenbosje met wel 6500 spreeuwen.

't Duumpje | 2014 | | pagina 9