25 jaar Ecologische Hoofdstructuur 11 Na zo'n 25 jaar geleden gestart te zijn met aanleg van de EHS, is het nu een gepast moment eens te bezien wat de nieuwe natuur gebracht heeft. Onze ver eniging zal een aantal kenmerkende gebiedjes met een bezoek vereren waar over Awie de Zwart u in een drietal artikeltjes nader informeert. In dit artikeltje gaat hij nader in op de grondslagen van de EHS. De foto's zijn eveneens van zijn hand. Het landschap in onze streek is in de afgelo pen decennia ingrijpend veranderd. Bredere wegen, nieuwbouwwijken en vakantie parken zijn aangelegd, ruilverkavelingen uitgevoerd en in het kader van de Ecologi sche Hoofdstructuur is flink geïnvesteerd in het uitbreiden en verbinden van bestaande natuurgebieden. Inmiddels is het 25 jaar geleden dat het EHS-plan door de overheid werd gepresenteerd en is een flink deel van de plannen gerealiseerd. Groene snelwegen Sinds de Tweede Wereldoorlog is de biodi versiteit in Nederland sterk achteruit gegaan. Door de aanleg van wegen, stedelijke uitbreiding en de snelle opmars van de mo derne grootschalige landbouw kwamen veel natuurwaarden ernstig in het gedrang. Wat restte, was klein en versnipperd. Hierdoor kwamen veel kleine populaties in een isole ment terecht, waardoor ze extra kwetsbaar werden en soms lokaal uitstierven. Om verdere achteruitgang te voorkomen is 25 jaar geleden een revolutionair offensief plan bedacht: de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS). Dit plan kwam in het kort neer op de aanleg van groene "snelwegen" tussen bestaande natuurgebieden. Groene linten die geïsoleerde populaties weer in contact moesten brengen met elkaar zodat vers bloed de populaties kon versterken. Daar naast werden, voor zover mogelijk, de be staande kernen van kwetsbare natuurgebie den in een ruimer jasje gestoken. Hierdoor waren ze beter bestand tegen de negatieve invloeden van buitenaf zoals vermesting, verdroging, vervuiling en verstoring. Om dit alles te realiseren zijn in de afgelopen 25 jaar, op basis van vrijwilligheid, veelal onrendabe le landbouwgronden door de overheid opge kocht, ingericht en daarna overgedragen aan terreinbeherende organisaties. We hebben het dan over Natuurmonumenten, Staats bosbeheer en de provinciale landschappen, zoals in onze regio Het Zeeuws Landschap. Veuhels Iedere verandering in de directe omgeving van de mens kan vooraf rekenen op de nodige scepsis. Bij nieuwe natuur is dat niet anders. In het begin wordt er vaak denigre rend gesproken over "een oerwoud van pa len en prikkeldraad" en wordt met weemoed gerefereerd aan de "kostbare landbouw grond" die moest wijken voor de nieuwe natuur, om er nog hoofdschuddend aan toe te voegen "en da voor ne paar veuhels". Een onderbouwd weerwoord over toekomstige schoonheid en de huidige slechte toestand van de natuur valt in zulke gevallen vaak stil letjes in het stof. In de loop van de tijd treedt echter acceptatie op. De kale vlakte heeft zich ontwikkeld tot een fraai, structuurrijk natuurgebied. Koeien grazen tevreden in de kruidenrijke vegetatie, terwijl een kwikstaart nerveus tussen de po ten rondscharrelt op zoek naar de eiwitrijke insecten. Struiken zijn uitgegroeid tot fraaie blikvangers waar het tijdens de bloei gonst van de bijen en hommels. In het ondiepe water van de herstelde kreekarm waadt moeder Kluut met haar drie jongen en bij het vallen van de avond klinkt vanuit een heldere veedrinkput het opgewonden gekekker van de Boomkikker die zich schuil houdt tussen de witte bloemen van de Zilte waterranonkel. Het bovenstaande is natuurlijk een zuivere vorm van folderromantiek, een opsomming van alle pluspunten ontdaan van alle minde re kanten, maar wie zijn zintuigen geduldig de kost geeft, kan het allemaal waarnemen. Zelfs sceptici van het eerste uur laten zich nu soms ontvallen dat het uiteindelijk best wel aardig is geworden. Excursie Wilt u zelf ook eens kijken of het "best wel aardig is geworden", dan kan dat. Op 4 juli aanstaande organiseert 't Duumpje in het kader van 25 jaar EHS een busexcursie langs zes nieuw ingerichte natuurgebieden in West Zeeuws-Vlaanderen. Zie voor het volledige programma blz.13. Natuurbeheerpian Zeeland (herijking 2013) Groen en geel EHS-corridors Rood geschrapt, want nog niet aanc elegd Blauw particulier met waarde, onbe ichermd

't Duumpje | 2015 | | pagina 11