Vogeltrek bij Breskens 16 Het nieuwe vogeltrekseizoen is net aan de gang en Eric Marteijn, vogelkenner en tevens oud-voorzitter van onze vereniging, maakt samen met Thomas Luiten in dit artikel duidelijk dat Telpost Breskens ook in 2015 weer 'the place to be' is. Werk en samenwerk Het was een enerverend jaar voor de telpost Breskens in 2014. Met de uitvoering van de kustversterking in het project Zwak ke Schakels en het plan Waterdunen moest de oude vogeltelpost Breskens verdwijnen na bijna 20 jaar trouwe dienst. Overleg met Waterschap en later ook Provincie en gemeente Sluis maakte het snel mogelijk om op een nieuwe plek op de verhoogde "duinen" een nieuwe telpost te bouwen. Lag er rond Kerstmis 2013 alleen nog maar een grote hoop zand, in februari 2014 tekenden zich de contouren van een buitengewoon fraai nieuw uitkijkpunt al af. Als tellers namen we eind februari, terwijl Boomleeuweriken, Witte Kwikken, Sneeuw en IJsgorsen al voorbijvlogen naar het noorden, het lawaai van de bouw voor liefhet werd een fenomenaal mooie vogeltelpost! In die periode legde Peter Meininger in de avonduren en vrije weekenden de laatste hand aan een boek dat dertig jaren noest telwerk samenvatte. Meer dan tweehon derd bladzijden vol met foto's van "hof- fotograaf" Thomas Luiten, allemaal vogels geschoten op hun vlucht naar het noorden op de oude telposteen fenomenaal mooi boek! Een grote dag Zaterdag 5 april was de grote dag.... Meer dan honderd mensen waren aanwezig om de officiële opening van de telpost en het aanbieden van "het nieuwe Breskensboek" mee te vieren. Toen rond 12 uur dijkgraaf Poppelaars, gedeputeerde van Heukelom en wethouder Ploegaert het gloednieuwe informatiepaneel onthulden, wapperden trots alle vlaggen van de vele partijen die dit mogelijk hadden gemaakt (ook het Europese Fonds uit Brussel) op de blanke top der duinen aan het Zandertje. De zon scheen en 's ochtends in alle vroegte had strandpaviljoen Loods 10 alle vogelaars uit Nederland, België en zelfs Engeland al ver blijd met koffie en Groese korstpaptaarten op de gloednieuwe telpost. Een zeldzame Kuifleeuwerik die zich mooi aan de grond op het net aangelegde parkeerterrein liet fotograferen, hoorde helemaal bij deze feestelijke dag. Tussen alle werkzaamheden en feestelijk heden werd er natuurlijk trouw doorgeteld! Hieronder de samengevatte resultaten van weer een mooi jaar op - wat inmiddels wijd en zijd bekend is - één van de beste plek ken in het voorjaar om de vogeltrek waar te nemen!!! Jaaroverzicht In het voorjaar van 2014 werd gedurende 274 uren geteld, verdeeld over 6 dagen in februari, 11 in maart, 15 in april en 11 in mei. In totaal werden 171.485 vogels geteld. Wat betreft de vogeltrek kende het voorjaar weinig uitschieters. Er werden geen nieuwe soorten voor de telpost waargenomen. Zowel in maart, april als in mei waaide de wind geregeld uit de oostelijke hoek, wat meerdere dagen met onderhoudende trek opleverde. Daarbij werd uiteraard een scala aan schaarse en zeldzame soorten opge merkt. Hieronder een samenvatting van de voorjaarstrek langs Breskens in 2014. Februari De eerste telling werd uitgevoerd op 3 februari. In een krappe twee uur tijd werden vooral Houtduiven (237) en Veldleeuwe riken (234) geteld. Halverwege de maand trokken veel Kieviten weer noordwaarts; op 17 februari werd daar een staartje van meegepikt, met 1347 ex. tussen 11.30 en 13.00 uur. Een klassieke februaritelling was de 24e: met zuidoostenwind passeerden Boomvalk (Corstiaan Beeke). 439 Houtduiven, 210 Veldleeuweriken, 172 Graspiepers, 398 Kauwen en het eerste golfje Witte Kwikstaarten (95) en Rietgorzen (324). Hoogtepunten waren een groep van 10 Kraanvogels, een Grote Zilverreiger, een Boomklever (de zevende voor de telpost) en een Sneeuwgors. Maart De eerste helft van maart verliep tamelijk koud, waardoor de voorjaarstrek niet echt op gang kwam. Op 9 maart was er goede trek van Witte Kwikstaarten (691) en Rouw- kwikstaarten (14). Op 12 maart passeerden een Europese kanarie en 560 Graspiepers. Pas tegen het einde van de maand liep de temperatuur op en zat de wind in de goede (oostelijke) hoek. De eerste zwaluw, een 'Oevertje', werd 'gescoord' op de 25e, terwijl de eerste Boerenzwaluw op de 28e langsvloog. De trek op de laatste drie dagen van maart was zeer onderhoudend. Dagelijks was er goede trek van Graspiepers (waaronder 6045 op de 28e), Witte Kwikstaarten en Kneuen (1039 op de 28e). Hoge aantallen Zwarte Kraaien passeerden op de 28e (339) en 29e (338). Elke dag passeerden enkele tientallen Bruine Kiekendieven, honderden steltlopers (vooral Kluten en Bonte Strand- lopers) en enkele duizenden Kokmeeuwen. De 14 Grote Zilverreigers op de 30e waren een evenaring van het dagrecord. Ruim 160 Zwartkopmeeuwen telden we op de 30e, waarvan de helft in het eerste kwartier (07.00-07.15 uur). Vroeg opstaan loont!

't Duumpje | 2015 | | pagina 16