a i M Krenten in de pap waren een Bokje en Grauwe Gors op de 28e, 6 Grote Zilverrei gers, een Velduil en een Europese Kanarie op de 29e en 5 Purperreigers, Rode Wouw, twee Velduilen, Strandleeuwerik, Engelse Kwikstaart, Beflijster, vijf Europese Kanaries en Grauwe Gors op de 30e. April Het warme weer hield aan in de eerste vijf dagen van april. Een Zwarte Wouw en een Kraanvogel trokken langs op de Ie. Zowel op 2 als 3 april werden ruim 11.000 Graspiepers geteld. Dagelijks passeerden Purperreigers, waaronder 10 vogels op 2 april. 2 Grote Zilverreigers, 37 Bruine Kiekendieven, een Europese Kanarie en een Grauwe Gors trokken langs op 3 april. Een Ijsvogel zat die dag even op een paalhoofd en vloog daarna verder naar oost; nog maar de vierde voor de telpost ooit! Na deze dag draaide de wind naar het zuidwesten. Zaterdag 5 april was een bijzondere dag vanwege de officiële opening van de nieuw gebouwde telpost. Ook werd het nieuwe Breskensboek gepresenteerd aan een grote groep (ex-)tellers en andere betrokkenen. De vogeltrek stelde die dag niet veel voor, maar de Kuifleeuwerik die zich een kwartier lang liet bekijken op het parkeerterrein naast de telpost was voor velen een hoog tepunt. Verder vlogen die dag 2 Roodhals- futen langs; een schaarse verschijning op de telpost. Een extreem vroege Zomertortel vloog langs op 6 april. Pas halverwege april zat de wind weer in de oosthoek. Op de 16e werden voor het eerst enkele honderden Boerenzwaluwen en Gele Kwikstaarten geteld. Hoogtepunt die dag waren 2 Mori- nelplevieren. Vanaf 20 april waaide de wind opnieuw uit het oosten. Dit leverde op de 20e goede aantallen op van Boerenzwaluwen (ruim 3000) en Gele Kwikstaarten (ca. 700), maar ook van steltlopers als Regenwulp (215) en Groenpootruiter (323). Andere hoogte punten waren een Zwarte Wouw, Visarend en 13 Boomvalken. Bijzonder waren de 11 Strandplevieren. Eén van de beste dagen voor 2014 was 21 april: met een matige wind uit oost tot noordoost trok een reeks schaarse soorten langs, waaronder een Kwak, 24 Purper reigers, 147 Lepelaars, een Zwarte Wouw, 41 Bruine Kiekendieven, 2 Visarenden, 110 Zwartkopmeeuwen, 3 Reuzensterns, een Velduil, Duinpieper, Buidelmees, Wielewaal en 3 Europese Kanaries. Ook was dit één van de beste dagen voor Graspiepers (bijna 12.000). De 25e viel tegen qua aantallen, maar dat werd goedgemaakt door de waarnemingen van 5 Zwarte Wouwen, een eerste zomer Steppekiekendief, een Bijeneter door het binnenland, een Roodstuitzwaluw die op tijd werd ontdekt en recht over de telpost kwam. Een dag later, 26 april, hing een groep van 4 Zwarte Wouwen geruime tijd rond ten zuiden van de telpost. Andere hoogtepunten waren 2 Grote Piepers en een groep van 3 Duinpiepers. Een adult mannetje Steppekiekendief dat werd gezien en gefotografeerd ten zuiden van Breskens werd helaas niet vanaf de telpost zelf opgepikt. In de laatste dagen van april passeerden verder nog een Zwarte Ooievaar, 2 Zwarte en 2 Rode Wouwen, een Grauwe Kiekendief, 2 Visarenden en een Kuifleeuwerik. Mei Dankzij een zuidoostenwind was er op 5 mei uitstekende trek van Gierzwaluwen (6674) en Boerenzwaluwen (6576). Hiertussen werden 3 Roodstuitzwaluwen opgemerkt. Andere 'highlights' waren 3 Zwarte Wou wen, een Grauwe Kiekendief, 11 Smellekens, 14 Boomvalken, 4 Morinelplevieren, een Bijeneter en een Grote Pieper. Langs het pad naar de telpost verbleef een Grote Vos Nymphalis polychloros. Na deze dag draaide de wind weer naar westelijke richtingen. Een groep van 3 Kwakken en 2 Zwarte Wou wen passeerde op de 6e. Goed 'Breskensweer' was er pas weer halverwege de maand. Opmerkelijk waren de aantallen Kleine Zilverreigers op de 16e (11), 19e (14) en 20e (14). Een gelukkige waarnemer zag op 16 mei een groep van 5 Bijeneters overvliegen. Op 19 mei trokken vijf Purperreigers, 111 Oeverlopers, een Baardmannetje, 2 Wielewalen en ca. 400 Noordse Kwikstaarten langs. Een zomerse temperatuur en zuidoosten wind bracht goede Wespendieventrek op gang op de 20e (21 ex), naast een Zwarte en 2 Rode Wouwen, een Visarend en 3 Wie lewalen. Een Roze Pelikaan passeerde bijna twee uur nadat hij door een waarnemer bij Zeebrugge werd aangekondigd. Individuele kenmerken wijzen echter op een in België ontsnapt exemplaar dat al maandenlang in België rondhing. Na deze dag leek het voorjaarsseizoen voor Breskens ten einde; de laatste tellingen op 26 en 30 mei leverden niets noemenswaar digs op. Traditiegetrouw werd de telpost ook weer bemand op de Euro Birdwatch op 4 oktober 2014. U kon de resultaten lezen in het win ternummer van 't Duumpje. Seizoen 2015 En als u dit leestdan zijn de eerste tellingen in het voorjaar van 2015 weer al achter de rug. Maar weet dat er nog vele mooie ochtenden zullen volgen tot begin juni. En.... ook in de avonduren valt er met regelmaat leuke trek te bewonderen. We hebben plek zat voor jullie allemaal op de nieuwe telpost!!! We nemen jullie graag mee in de buitengewone wereld van dit fenomeen langs de West-Zeeuwsvlaamse kust. Tot binnenkort.

't Duumpje | 2015 | | pagina 17