Dit was ook wel een gevolg van het feit dat het erg lang licht bleef, zodat vlinders pas laat in de avond op het laken kwamen. De mensen die we vooral verwachtten, hadden toen al een flinke excursie gelo pen. - De nationale nachtvlindernacht hebben we afgelopen jaar samen georganiseerd met Marjolein van Viegen, in combinatie met een door haar geleide rondleiding. Over de belangstelling hadden we niet te klagen, maar gezien de landelijke bekend heid aan deze nacht, had het best iets talrijker gekund. We hebben hier met laken en val 348 vlinders gevangen (62 soorten). - In het begin van het seizoen organiseer den we een excursie in de Euregiotuin met laken en smeer, die erg succesvol was mede door de aanwezigheid van een flinke groep Kiekendieven. Ook de zoog dierenwerkgroep werkte hieraan mee: zij ging op jacht naar vleermuizen. Bijzondere waarnemingen: - Lacanobia splendens (Moeras W-uil) Euregiotuin (6 juni); - Pyrrhia umbra (Oranje o-vlinder), resp. 1 en 2 stuks, Euregiotuin 6 juni en 2 augustus - Matocosoma neustria (Ringelrups), 14 juli 2 stuks, Zwinduinen. - Nota cucullatella (Klein visstaartje), 1 stuks, Zwinduinen, 14 juli - Apoda limacodes (Slakrups), 1 stuks even eens in de Zwinduinen op 14 juli. - Anaplectoidesprasina (Bruine groen-uil) Quarlus van Uffordweg 13 juli 1 stuks Henk Bondewel en Pieter Simpelaar Zoogdierwerkgroep In 2014 heeft de zoogdierwerkgroep niet stil gezeten. Zoals altijd bestond de hoofd moot van onze werking uit het verzamelen van gegevens en waarnemingen van alle soorten zoogdieren die in West-Zeeuws- Vlaanderen voorkomen. Verleden jaar hebben er 14 mensen een totaal van 803 waarnemingen doorgestuurd. Deze waren verdeeld over 20 soorten. Tevens waren we als zoogdierwerkgroep ook aanwezig op twee activiteiten van 't Duumpje. De eerste activiteit was op een avond van de jeugdwerkgroep "de Visdiefges" in de Verdronken Zwarte Polder op 16 mei. De bedoeling was om met een bat-detector verschillende soorten vleermuizen te detec teren. Helaas was het deze avond wel mooi, maar ook koud weer. Hierdoor vlogen er op deze locatie op deze avond geen vleermui zen. Dit was wel teleurstellend, maar toont ook aan hoe grillig werken rond zoogdieren kan zijn. In de avond van 31 mei was er een geza menlijke activiteit van de vlinder- en de zoogdierwerkgroep. Deze ging door in de Euregiotuinen te Oostburg. Het gedeelte van de zoogdierwerkgroep bestond uit het detecteren van vleermuizen met een bat detector. Tevens werd er een korte uitleg gegeven over de werking van de zoogdier werkgroep. Hier hadden we wel een matig succes wat betreft vleermuizen. Er werden ongeveer 4 verschillende soorten waarge nomen. Helaas konden deze niet op naam gebracht worden. Op deze activiteit kwamen circa 40 leden af, waaronder de jeugdwerkgroep "De Kieken dieven". Met deze 2 "actes de presence" hebben we ons terug gepresenteerd aan een groter publiek van Duumpjesleden. Hieronder volgt een opsomming van het aantal soorten en de aantallen per soort die doorgegeven werden. - Konijn is duidelijk hersteld van de myxsomatose-epidemie van twee jaar geleden. Hiervan werden er 373 gemeld dit jaar. Dit is meer dan een verdubbeling met verleden jaar. Wel werd er van op een plaats een 15-tal dode konijnen, dit door ziekte, gemeld. Niettegenstaande deze melding doen deze dieren het terug goed in onze regio. - Haas werd 204 keer waargenomen dit jaar. Dit zijn wel 160 waarnemingen minder dan verleden jaar. Blijkbaar zijn er toch grote fluctuaties in deze populatie. Wat hiervan de reden is, blijft eigenlijk nog onbekend. - Dan duiken we onmiddellijk onder de 100 waarnemingen met Gewone zeehond. Hiervan werden er 85 individuen gezien, allemaal op de Hoge Platen in de Wester- schelde. Dit is dan ook een ideaal rustge bied voor deze soort. - Egel is 37 keer gezien, hiervan waren er terug 21 verkeersslachtoffers. Het blijft wel een feit dat de egel met zijn nachte lijke leefwijze jammer genoeg het meest opgemerkt wordt als verkeersslachtoffer. Het aantal waarnemingen blijft gelukkig ongeveer status quo. Er werden slechts 5 egels minder gezien dan verleden jaar. - Mol blijft zoals altijd het kneusje wat betreft doorgeven van waarnemingen. 29 waarnemingen zal wel een onderschatting zijn van het werkelijke aantal in onze regio. Toch bedankt aan de moedige medewer kers die deze soort doorgeven. - Vos werd slechts 11 keer geteld dit jaar. Dit lage aantal zal misschien de jagers als muziek in de oren klinken. Maar hopelijk zitten er meer in onze regio. - De kleinste muis van Europa werd toch niet over het hoofd gezien. Van de Dwerg muis zijn er 11 gezien. - Er fladderden 10 Vleermuis species rond die werden waargenomen. - Bruine rat is 8 maal doorgegeven, hier kan je er ook op aan dat dit maar het topje van de ijsberg is van het werkelijke aantal dat in onze sloten en kreken rondzwemt. - De kleine rovers zijn ook weer present. Maar zoals altijd in kleine aantallen. Wezel is 8 keer gezien en Hermelijn 2 maal. - Deze twee soorten vleermuizen konden wel op naam gebracht worden. Dwerg vleermuis is 6 keer gezien en toch wel uitzonderlijk werd er 1 Grootoorvleermuis gezien. - Eekhoorn is wel nog steeds present in onze regio, deze werd 6 maal gezien. Wat het meeste opvalt is dat er waarnemingen uit zowat de gehele regio komen. - Bosmuis, Aardmuis en Huismuis zijn respectievelijk 3 maal, 2 maal en 1 keer gezien. - Muskusrat is 3 keer gezien. Van de meeste ratten- en muizensoorten die hier de revue zijn gepasseerd zijn de cijfers zeker niet relevant. Bij dit dier kan dit anders liggen door de jarenlange bestrijding van deze soort. Deze is quasi verdwenen uit onze contreien. - Hoewel deze helemaal onderaan staat is het waarschijnlijk een van de belangrijkste ontdekkingen van dit jaar. Steenmarter werd 2 maal gezien, er was een zichtwaar- neming die niet kon bevestigd worden maar er was ook een verkeersslachtoffer waarvan foto's werden genomen. Dus bij deze is er een nieuwe soort in onze regio. - Als hekkensluiter werd er 1 Bruinvis ge zien. Dit was jammer genoeg een doods- vondst op de Hoge Platen. Rest mij enkel nog iedere waarnemer te bedanken voor het werk dat ze terug in 2014 verzet hebben. Tevens bedank ik alle medewerkers die de afgelopen 6 jaar waarnemingen hebben doorgegeven. Dit was het laatste jaar dat ik de zoogdier werkgroep coördineerde. Terwijl ik dit schrijf, is er nog geen nieuwe plaatsvervanger voor deze functie bekend. Indien er een komt wens ik deze alle succes en ook het plezier dat ik er aan gehad heb. Danny Bauwens

't Duumpje | 2015 | | pagina 6