Excursie naar de Biesbosch 9 K 10 Onze vogelaars kijken ook graag eens bij de buren en maakten een dagtochtje naar de Biesbosch. Piet du Burck doet verslag. Het gebied De Biesbosch is een internationaal erkend watervogelgebied. Maar ook de doorge schoten wilgenbossen vormen voor allerlei bosvogels een prima leefmilieu. Vanuit verschillende kijkhutten heb je een mooi overzicht op de aldaar foeragerende vogels. Daarom werd dit voorjaar bij ons dan ook het idee geopperd om naar dit unieke ge bied eens een excursie te organiseren. Op zaterdag 25 april was het dan zover. Met een achttal vogelaars, verdeeld over twee auto's zijn we die morgen vertrokken richting Dordrecht. zilverreiger, verschillende soorten eenden, waaronder Zomertaling, Wintertaling, Bergeend, Krakeend, Kuifeend en Pijlstaart. Ook diverse steltlopers, als Groenpootrui- ter, Zwarte ruiter, Bosruiter, Oeverloper, Kemphaan, Kluut, Tureluur, Bontbekplevier, alsmede Witte en Grote Gele Kwikstaart. Verder nog een overvliegende Smelleken. Op onze heen- en terugweg van de auto naar de hut kregen we in het ruige rietland en wilgenbosjes een aantal leuke zangvo gels te horen en te zien, o.a. Zwartkop, Fitis, Paapje, Blauwborst, Rietgors, Rietzanger en Sprinkhaanzanger. Als eerste brachten we een bezoek aan de Vogelkijkhut bij de "Tongplaat" in de Dordtse Biesbosch. Voor vogels is de Tongplaat een belangrijk gebied om voed sel te zoeken. Een groot gedeelte van het gebied komt onder invloed van de getij denwerking. Met hoogwater komt bijna de hele Tongplaat onder water te staan en met laagwater valt een deel van de polder weer droog. Zo ontstaat een afwisselend en ruig rietland met biezen, spindotters en vloedbossen. Rijke oogst Via een vrij lang voetpad kwamen we gewa pend met verrekijkers en telescopen uitein delijk bij de hut. Van hieruit hadden we een goed uitzicht op de vele vogels, zoals Grote Via de veerverbinding Kop van 't Land voe ren we over de Nieuwe Merwede naar het Brabantse deel van de Biesbosch. Nauwe lijks aan de overzijde werd onze aandacht getrokken door een vrij grote vogel met een prooi in de klauwen. In de top van een kale boom. Hoewel hij op redelijke afstand van ons zat, konden we toch al vrij snel zien dat het hier om een soort ging waarvoor we speciaal gekomen waren, nl. de Visarend. Om deze vogel toch wat van naderbij te kunnen bekijken, zijn we een stuk omgere den naar een volgens ons beter uitkijkpunt. Daar aangekomen ging hij (helaas voor ons) op de wieken. Gelukkig hebben we hem later op de dag nog tweemaal mogen bewonderen op diezelfde plaats. Ruimte voor de Rivier In het kader van 'Ruimte voor de Rivier' wor den in het gebied momenteel grootscha lige waterbergingsmaatregelen getroffen. Op verschillende plaatsen waren er dan ook werkzaamheden gaande, waardoor we wel eens een stukje om moesten rijden. Vanuit verschillende kijkhutten in het gebied hebben we bijzondere waarnemin gen kunnen doen, zoals een groep van ca. 350 Kluten, Regenwulpen, verschillende ganzensoorten, Gier- en Boerenzwalu wen, een Cetti's zanger en verschillende Nachtegalen. Ook hebben we nog een tijdje stilgestaan bij een Blauwe Reigerkolonie bestaande uit een tiental nesten. Rond 17.00 uur hebben we weer de terug vaart genomen en zijn we richting Oost burg gereden. Dit na een leuke en weer leerzame dag waarop we ruim 70 verschil lende vogelsoorten hebben waargenomen. Ondanks het wat mindere weer, kunnen we toch spreken van een geslaagde dag, met dank aan onze gids Jaap Poortvliet en de chauffeurs Luciën en Jan.

't Duumpje | 2015 | | pagina 10