Verrommeling Afgelopen maand was er enige opschudding in de Sluisse politiek over land- bouwloodsen op industrieterreinen, maar lachen getuigt van weinig begrip voor een onderwerp dat ieder zou moeten bezighouden. De planologiewerkgroep schetst een breder kader. Buitengebied Zo lang er een planologiewerkgroep is, leeft de term 'gelegenheids-planologie.' Was er ergens in het verleden een landbouwer pal naast het dorp die ermee ophield, dan bleek er ineens behoefte aan een bedrij- venterreintje of verscheen een nieuwe wijk, waaraan ineens gebrek zou zijn. Tegenwoordig hebben we een kastplank met visies: Duurzaam Sluis 2013-2019, Samen Goed, Samen Leven, Goed Leven, Erfgoedvisie, Samen Groen en zo gaat het nog even door. En er zijn ook bestemmings plannen die richting moeten geven aan de ontwikkeling van de streek. Regels zijn regels? Soms lijkt het of al die boekwerken dienst doen. Vorige maand heeft gemeente Sluis met betrekking tot "Husky Event" in Groede bij de Raad van State haar gelijk gehaald. De hoeve is bestemd als agrarisch en niet als hondenkennel. En over een afdak aan de Groese Boerenhol lazen we in de PZC van 17-09-2014 '"Het past niet in het bestemmingsplan', lichtte wethouder Peter Ploegaert toe. 'Dergelijke bouwwerken zijn niet toegestaan, omdat het verstening van het buitengebied in de hand werkt.' Niemand in de buurt zou last hebben van dat afdak achterin de tuin, maar we hebben regels afgesproken en daar houden we ons aan. Onder invloed van de gemeenteraad ging men door de bocht, maar vervolgens werd de aanvrager een rekening van €10.000,00 aan rapporten en onderbou wingen in het vooruitzicht gesteld. (PZC 2-02-2015). Alles is dus maar bij het oude gebleven. Een rechte rug? Niet als je het goed aanpakt. We verbazen ons soms over wat wél toegestaan wordt. Ineens wordt afgeweken of de regels wor den aangepast. En dan gaat het om wel wat anders dan een afdakje. Zo hebben veel Nederlandse maar vooral Zeeuwse landbouwers geen opvolger, waardoor veel boerderijen in onbruik raken en het platteland dreigt te verpauperen. Startende agrarische ondernemers zouden dan ook hun gading moeten vinden in de ruim te koop staande erven. Zo'n onderne mer zal voorkeur hebben voor een nieuw bouwblok, dan kan hij alles optimaal in richten, maar een opvolgende boerenzoon moet het ook doen met een bestaand erf en zal eveneens moeten investeren om het bedrijf te moderniseren. Molenweg 19a, Zuidzande Aangezien te koop staande bedrijven niet voldoen aan de wensen van deze startende landbouwer blijft nieuwvestiging de enige optie. Gemeente Sluis heeft zich blijkbaar laten overtuigen en omzeilt beperkende regelgeving door het uitruilen van een var- kensschuur op de grens bij Nieuw Namen tegen een nieuwbouwlocatie aan de Zuid- zandse Molenweg, overigens uitsluitend voor landbouwdoeleinden. Dat zou kunnen volgens de provinciale 'ruimte voor ruimte' - regeling. Die regeling lijkt ons ontworpen om problemen binnen de eigen gemeente op te lossen en niet om een varkensschuur in Heikant weg te strepen tegen een geheel nieuwe boerderij aan de Molenweg. Over 'verstening van het platteland' hoor je niemand. Het bestemmingsplan? Dat wordt gewijzigd. 19 naburige eigenaren zijn in alle staten, maar vernemen tijdens een hoorzit ting van de wethouder dat alle procedures keurig gevolgd zijn en gemeente Sluis zet gewoon door. De rechter heeft inmiddels uitspraak gedaan en de afgegeven vergun ning vernietigd en de gemeente Sluis moet binnen zestien weken een groot antal aanvullende werkzaamheden verrichten, waarna opnieuw een beoordeling plaats vindt. Dit gemeentelijk beleid lijkt alleen verlie zers op te leveren. Louisahoeve/Heilleweg 16 Ook hier worden regels aangepast aan de wensen van de eenling. Vlakbij de uit 1640 daterende en onlangs geheel gerestaureerde Kruisdijkschans stond de Louisahoeve al geruime tijd leeg. Op de Google-plaat ziet de schans, met middenin de gerestaureerde stenen opbouw, en mid den onderaan, op de hoek van het perceel, de voormalige Louisahoeve. De woning is temidden van het groen amper zicht baar, de schuur is duidelijker in beeld. De omringende wei heeft een natuurbestem- ming AW-LW. Zo'n weitje mag niet bemest en slechts beperkt begraasd worden om de steeds zeldzamer wordende weidevogels nog wat ruimte te bieden. In de nieuwe plannen wordt nieuwbouw ge pleegd, temidden van het 5 ha grote perceel. De omvang van de nieuwe bebouwing kan niet duidelijker in beeld gebracht worden dan door de nieuwbouw eens te positio neren naast het Sluisse belfort, zoals een mede-bezwaarmaker in zijn zienswijze deed. Van het weitje blijft weinig over. De eerste werken zijn al, illegaal (onzes inziens), verricht door het gehele perceel met (vermoedelijk) Round Up te bespuiten. Na de bekende gele periode wordt het gehele perceel nu overwoekerd met 'stekels'. Volgens de plannen zal de eeuwenoude begreppeling vervangen worden door een andere begreppeling, noodzakelijk om te kunnen maaien. De wei zal hierna bevolkt worden met huis-, tuin-, en keukendieren. Tot slot zal het gehele 5 ha. grote blok omringd worden met een 2 meter hoog hekwerk, met een even hoge beukenhaag. En het is niet dat er ten gemeentehuize geen tijd aan besteed is. Een bezwaarmaker heeft alle besluiten doorgespit om te zien

't Duumpje | 2015 | | pagina 16