17 hoe de vergunde maatvoering tot stand is gekomen. - 07-02-2012: Collegebesluit: instemming met 120 m2 bijgebouwen en verplaatsing bouwblok naar midden perceel. - 01-05-2012: Collegebesluit: bijgebouwen akkoord tot 240 m2. - 21-05-2013: Collegebesluit: akkoord met 350 m2 bijgebouwen. - 04-03-2014 Collegebesluit: akkoord met 500 m2 bijgebouwen en woning van 1750 kuub. Das dus wel iets anders dan een afdakje aan de Boerenhol afwijzen wegens 'verstening van het buitengebied.' De ingediende zienswijzen werden bespro ken tijdens de commissie Ruimte van 8 april. Enkele bezwaarmakers hadden raadsleden verzocht eens van nabij te komen kijken. Dat leidde ertoe dat de wethouder tijdens de commissievergadering bijna raadsbreed de opdracht kreeg "een bemiddelende rol" te vervullen. Niemand heeft natuurlijk bezwaar tegen een moderne Louisahoeve op de oude plek, eventueel onmiddellijk omringd met een stevig hekwerk. Dan kan het weitje de beschermde natuurstatus behouden, blijven omringende bewoners en passanten gevrijwaard van detonerende beplanting en blijft ook de historische Kruisschans als onderdeel van de Staats- Spaanse linies het beeld bepalen. Erfgoedvisie En laat dat nu perfect passen binnen de Erfgoedvisie (Inleiding blz. 7) van gemeente Sluis: "De betekenis van het cultuurhistorisch erfgoed voor de gemeente Sluis is samen te vatten in een aantal statements: - Mensen hechten veel waarde aan het be houd van cultuurhistorisch erfgoed. - De aanwezigheid van cultuurhistorisch erfgoed draagt in positieve zin bij aan de vestigingsfactor. - Cultuurhistorisch erfgoed is van groot belang voor het toerisme en toerisme is de motor van de lokale economie. - Monumenten en andere objecten van het cultuurhistorisch erfgoed zijn overblijfselen uit het verleden en tonen iets van de cultuur van vorige generaties. - Het bodemarchief vormt voor het grootste deel van ons verleden de enige bron van geschiedschrijving. - Historische landschapsstructuren en -ele menten zijn de zichtbare overblijfselen van de ontstaansgeschiedenis van het land schap. Het cultuurhistorisch erfgoed is aan diverse bedreigingen onderhevig. Het is de taak van de gemeentelijke overheid om deze bedrei gingen te onderkennen en waar nodig en mogelijk te keren en zelfs te transformeren tot kansen. Deze woorden indachtig zijn we ervan over tuigd dat een oplossing wordt gevonden. Aan de intenties van gemeente Sluis kan het hier niet liggen. Afzonderlijke 'kap' - vergunning Terwijl de 'nieuwbouw' nog ter visie lag, bleek dat men tijdens de sloop van de oude opstallen ook aanstalten maakte alle bomen te kappen en het terrein te egali seren. Zonder benodigde vergunning. Om achteraf te legaliseren werd alsnog een vergunning aangevraagd, maar we vinden het van weinig respect voor het besluit vormingsproces getuigen alles maar om te zagen, terwijl nog niet zeker is of en waar de nieuwbouw zal plaatsvinden. Ook hier werden zienswijzen ingediend en we zijn uitgenodigd voor een zitting van de com missie bezwaarschriften. Wordt vervolgd. Verstening buitengebied Situaties als hiervoor komen we wel meer tegen, maar zelden zo buitensporig. Al eerder beschreven we dat efficiënte bedrijfsvoering steeds grotere loodsen vereist, die soms een omvang hebben die ons kleinschalige landschap op ongewenste wijze domineren. En voor wie het buitenge bied 'wil beleven', en wie wil dat niet, zien we de loodsen dan ook graag landschap pelijk ingepast met enig groen. In sommige gevallen kunnen we wel eens wat bereiken met een zienswijze, maar we zouden graag zien dat gemeente Sluis hier een actiever beleid zou voeren. Het steeds vereen voudigen van regels ten behoeve van de ondernemer (zoals nu ook weer bij de in procedure zijnde herziening buitengebied) levert geen bijdrage aan het bevorderen van een aantrekkelijke omgeving. Grondgebonden? En soms zijn er ondernemers die wel op een boerderij zijn neergestreken, maar niet vanwege enige agrarische activiteit. Vanuit IJzendijke op de nieuwe N 61 rijdend, komen we net voor Schoondijke op de kop van de Statendijk een transportbedrijf tegen dat hoofdzakelijk in pallets doet en sinds kort ook caravans stalt. Waar voor heen een onopvallende boomkweker zijn bedrijf had, krijgt nu iedere recreant een voorproefje van wat ons mooie landje te bieden heeft. Zoiets hoort op een industrie terrein thuis en niet in het buitengebied. Loodsen op bedrijventerrein Alles in ogenschouw nemend is het natuur lijk de vraag of het wel zo praktisch is een graanschuur op een bedrijventerrein te zet ten. Een afgewogener besluitvorming over wat in het buitengebied wel en niet kan, lijkt op zijn minst op zijn plaats.

't Duumpje | 2015 | | pagina 17